Osoby poważnie myślące o realizacji swoich marzeń o własnym domu w końcu stają przed dylematem pomiędzy budową, a zakupem domu. Jedno i drugie rozwiązanie może zaoferować szereg korzyści, ale posiada również wady. W związku z tym wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas, ale również od posiadanego budżetu oraz terminu, w którym chcemy przeprowadzić się do domu. A zatem: kupić czy budować dom? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Zalety i wady zakupu domu z rynku pierwotnego
Zakup domu z rynku pierwotnego polega na zakupie świeżo wybudowanego domu. Zwykle znajduje się on w stanie deweloperskim. Nabywcę czeka zatem jeszcze całe wykończenie domu, ale w dużej mierze jest to zaleta, ponieważ w ten sposób możemy spersonalizować nieruchomość i dostosować ją do naszych indywidualnych oczekiwań. Atutem tego rozwiązania jest niewątpliwie wygoda – w przeciągu kilku tygodni możemy zamknąć wszystkie formalności, które pozwolą stać się formalnym posiadaczem domu, a jednocześnie działki budowlanej, na której został on wybudowany.
Wybierając dom z rynku pierwotnego nie trzeba obawiać się nadmiarem obowiązków na głowie. Tak naprawdę wystarczy jedynie przeanalizować poszczególne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, sprawdzić, czy wybrany dom faktycznie odpowiada potrzebom domowników, a następnie umówić się ze sprzedawcą (często deweloperem) na zawarcie umowy kupna sprzedaż w formie aktu notarialnego. Jakie wady ma to rozwiązanie? Zakup domu z rynku pierwotnego często okazuje się najdroższą opcją. Cena za m2 jest wyższa w porównaniu z budową domu, a ponadto doliczyć trzeba koszty wykończenia domu, które oscylują w przedziale od 800 do nawet 1500 zł za m2. A zatem, wykończenie domu o powierzchni 100 m2 to wydatek rzędu 80,000 – 150,000 zł. Kupując dom trzeba także akceptować pewne kompromisy – nie zawsze będzie on w pełni dostosowany do naszych preferencji.
Plusy i minusy zakupu domu z rynku wtórnego
Wiele osób decyduje się na zakup domu z rynku wtórnego od poprzedniego właściciela. Zaletą tego rozwiązania ponownie jest wygoda oraz krótki czas potrzebny do załatwienia formalności związanych z nabyciem nieruchomości. Ponadto, taki dom jest również wykończony, co oznacza, że nierzadko można się do niego wprowadzić od razu. Tyle tylko, że stan techniczny różnych domów z rynku wtórnego może różnić się diametralnie. Możemy nabyć kilkuletni dom, który wciąż znajduje się w bardzo dobrym stanie, a nakłady na jego remont nie będą zbyt duże. Równie dobrze możemy jednak kupić stary dom do generalnego remontu, który może pochłonąć koszty porównywalne z budową. Atutem jest jednak to, że w wyniku transakcji pozyskujemy także działkę budowlaną. Postawiony na niej dom możemy natomiast przebudować, rozbudować lub w inny sposób dostosować do swoich potrzeb.
Zakup domu z rynku wtórnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Myśląc poważnie o zakupie warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego, który dokona oceny stanu technicznego i mniej więcej oszacuje koszty remontu oraz wszystkich prac, które pozwolą doprowadzić dom do współczesnych standardów. Biorąc pod uwagę rozbieżności w cenach, a także to, jak szeroki może być zakres potencjalnych prac remontowych, zakup domu z rynku wtórnego ciężko analizować pod kątem opłacalności. Bez wątpienia istnieje możliwość, że to rozwiązanie okaże się najtańszym sposobem pozyskania wymarzonego domu, ale w przypadku kupienia starego domu w bardzo złym stanie równie dobrze może to być zdecydowanie najdroższa opcja.