Niewiele osób ma świadomość, że torf jest najmłodszym węglem kopalnym, czyli młodszym kuzynem węgla kamiennego wykorzystywanego do ogrzewania naszych mieszkań i domów. Węgiel kamienny to szczątki roślin i zwierząt mocno sprasowane w wysokiej temperaturze. Natomiast torf to resztki takiej materii ożywionej występujące w warunkach bagiennych. Jego wartość energetyczna z racji zawartości węgla poniżej 60% nie pozwala stosować go do ogrzewania. Dodatkowo torf występuje w naszym kraju głównie na terenach chronionych. Może się jednak zdarzyć, że torf sprawnie ukrywa się pod powierzchnią działki budowlanej przeznaczonej pod wykonanie naszego wymarzonego domu. Co w takiej sytuacji zrobić? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym tekście.
Torf na działce budowlanej – jak uniknąć przykrej niespodzianki?
Jeśli chcemy ustrzec się przed niespodzianką w postaci torfu na działce powinniśmy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie terenu zamówić analizę geotechniczną gruntu, która wykryje wszelkie niestabilności związane np. z występowaniem torfu lub osadu rzecznego. To pozwoli nam podjąć w pełni świadomą decyzję czy poszukamy innej – mniej problematycznej działki – czy wybudujemy dom na tym terenie, wykorzystując dostępne rozwiązania, które zabezpieczą nieruchomość od pękających ścian czy zamarzającej wody podnoszącej się do wysokości fundamentów. Taka budowa jak najbardziej jest możliwa, należy jednak mieć świadomość, że takie prace zabezpieczające są czasochłonne i kosztowne. Może się jednak zdarzyć, że inne walory działki budowlanej wynagrodzą nam czas i środki, jakie będziemy musieli przeznaczyć na zabezpieczenie przyszłej nieruchomości. Każdą z takich sytuacji należy rozważać indywidualnie.
Rodzaje torfu
- Torf wysoki
Tworzy ciemną warstwę o luźnej strukturze i silnych właściwościach higroskopijnych. Wartość współczynnika pH w torfie wysokim wynosi od 3,5 do nawet 4,5. Ten rodzaj torfu powstaje na terenach typowo zalewowych i wodnych, gdzie występuje niewielka ilość substancji odżywczych. Co ciekawe – pomimo ubogiego składu znajduje on szerokie zastosowanie w ogrodnictwie.
- Torf przejściowy
Będący w istocie formą pośrednią pomiędzy torfem wysokim a niskim. Powstaje w momencie, gdy na torfowisko przestaje dopływać woda. W tym przypadku odczyn torfu jest lekko kwaśny.
- Torf niski
Powstaje na terenach, które są całkowicie zalane wodą, która posiada nie tylko dużą ilość tlenu, ale również substancji odżywczych. Współczynnik pH torfu niskiego jest wysoki – neutralny lub słabo zasadowy. Ten rodzaj torfu z racji możliwego zasolenia nie znajdzie zastosowania w przydomowym ogródku.
Budowa na torfie – możliwe zagrożenia
Postawmy sprawę jasno – budowa na torfowisku zawsze stanowi duże ryzyko. To minerał tak niestabilny i miękki, że utrzymanie równowagi budowli przez lata jest dużym wyzwaniem. Nie pomaga również niestabilna pogoda występująca w naszej szerokości geograficznej. Długotrwałe deszcze będą powodowały zabagnienie torfowiska, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do pękania fundamentów czy ścian, ale również do zawalenia domu. Trzeba przyznać, że to brzmi groźnie i poważnie. Bo tak jest w istocie. Dlatego działka z występującym na niej torfem nie jest łatwa ani tania w zabudowie, choć najczęściej jest wyjątkowo tania w zakupie. Również przydomowy ogródek nie będzie w tej sytuacji łatwy do zorganizowania, ponieważ roślinność nie lubi nadmiernego nawilżenia gleby.
Budowa domu na torfie – możliwe rozwiązania
Podejmując decyzję o zakupie działki pod budowę domu znajdującej się na torfie, musimy przygotować się na to, że włożymy dużo czasu oraz środków finansowych w to, żeby zapewnić budowli i co za tym idzie również jej mieszkańcom pełne bezpieczeństwo. Jednak zanim zdecydujemy, z jakiego rozwiązania w tym zakresie chcemy skorzystać, najważniejsze jest sporządzenie dokładnej mapy geologicznej działki budowlanej. Dzięki niej będziemy uzbrojeni w wiedzę o tym, jak rzeczywiście wygląda struktura gleby oraz jej przekrój.
Rozwiązanie 1 - Wymiana gruntu
Jeśli zdecydujemy się na wymianę gruntu, na początek będziemy musieli usunąć grunty nienośne, czyli w praktyce torf i wyrównać powstałą nierówność za pomocą odkrytych warstw wierzchnich w postaci piasku zagęszczanego cementem lub pospółki. Jednak takie przedsięwzięcie będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy pod warstwą torfu znajdują się pokłady twardej ziemi, a warstwa nienośna nie przekracza wysokości jednego metra. W innym wypadku budowa na takim terenie w ogóle przestaje mieć sens.
Należy mieć również świadomość, że wymiana gleby jest przedsięwzięciem kosztownym, ponieważ do stworzenia stabilnego podłoża nowego budulca będziemy potrzebować naprawdę dużo, a wcale nie gwarantuje nam, że na działkę przestaną podchodzić wody gruntowe. Aby wykopać bezpieczne fundamenty w tak stworzonym podłożu, zalecane jest obniżenie stanu podchodzenia wody do absolutnego minimum. Niestety może się to nie spodobać naszym sąsiadom, którzy posiadają działki z dostępem do wody gruntowej. Warto mieć tego świadomość już na wstępie.
Rozwiązanie 2 – Palowanie
Drugim rozwiązaniem, które pomoże nam wybudować stabilny dom na torfowisku, jest palowanie. Koszt zastosowania tej metody jest zbliżony do wymiany gruntu, jednak istnieje powszechny pogląd, że palowanie jest skuteczniejsze. W tym przypadku betonowe pale osadzane są głęboko w gruncie, dzięki czemu wraz z metalowymi mocowaniami stanowią stabilną podporę pozwalającą na posadowienie domu w mocno niesprzyjających warunkach środowiskowych. Palowanie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu oraz wysokiej jakości koparek, oraz wierteł co wpływa na całkowity koszt przedsięwzięcia i nierzadko wydłuża czas jego realizacji.
Rozwiązanie 3 – Studnie
Zastosowanie studni to najprostszy i najbardziej klasyczny sposób przeprowadzenia budowy na terenie, na którym występuje torf. W tym przypadku fundamenty domu możemy postawić na betonowych cylindrycznych kręgach wkopywanych jeden na drugim. Podczas ich instalacji dochodzi do wypompowania wody z kręgów (studni), a co za tym idzie, podłoże osusza się i umacnia. Jednak również to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Po pierwsze jest drogie w zastosowaniu, gdyż kręgów pod domek jednorodzinny wykorzystamy plus minus kilkadziesiąt. Po drugie fachowcy budowlani wskazują, że działania tego typu prowadzą do rozluźniania piasków na dnie kręgów, co w konsekwencji prowadzi do zakłócenia i degradacji struktury podłoża. Dlatego to rozwiązanie należy przeprowadzać wyłącznie w ścisłej współpracy z geodetą i musi być ono dopasowane indywidualnie do warunków panujących na konkretnej działce budowlanej.
Jaki dom można wybudować na torfie?
W tak niesprzyjających warunkach warto postawić na solidny murowany budynek. W tym wypadku nie sprawdzą się domy drewniane oraz takie wykonane z bali, ponieważ materiały budowlane wykorzystane podczas ich budowy dobrze wchłaniają wilgoć. Co oznacza, że w mokrej i zabagnionej glebie bardzo szybko dojdzie do ich korozji oraz gnicia, a co za tym idzie całkowitej degradacji nieruchomości.
Czy warto budować dom na torfowisku?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest oczywista. Jedno jest pewne, bez odpowiedniego zabezpieczenia torfowiska budowa domu jest zagrożeniem dla życia mieszkańców, ponieważ taki budynek najpewniej popęka i zawali się w krótszym lub nieco dłuższym czasie. Jeśli jednak poświęcimy czas oraz środki na zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń jesteśmy w stanie z powodzeniem zrealizować tę niełatwą inwestycję.
Znajdź odpowiednią działkę budowlaną z New-House.
New-House specjalizuje się w kompleksowej budowie domów jednorodzinnych od 1991 roku. Oznacza to, że wspieramy naszych inwestorów nie tylko w fizycznych pracach wykonywanych na placu budowy, ale we wszystkich innych zagadnieniach składających się na budowę domu. W zakres naszej pomocy wchodzą również sprawy związane z poszukiwaniem oraz zakupem odpowiedniego terenu pod budowę. Możemy znaleźć dla Ciebie działkę na wybranym terenie, jak również sprawdzić ją pod kątem technicznym i administracyjnym. Dzięki temu przed zakupem pozyskasz wszystkie ważne informacje dotyczące działki, które mogą mieć niebagatelny wpływ na dalszy przebieg budowy. To pozwoli Ci zdecydować świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie zalety i ograniczenia konkretnego terenu. Współpracujący z nami inwestorzy niezwykle cenią sobie taką pomoc, ponieważ oni sami nie muszą przecież znać się na wszystkim, co dotyczy działek budowlanych. Od tego mają nas. Dodatkowo pomagamy w pozyskaniu źródła finansowania zakupu terenu pod budowę.
Jeśli więc szukasz miejsca do wybudowania swojego wymarzonego domu, zachęcamy do odwiedzenia naszej podstrony z działkami budowlanymi. Znajdziesz ją pod adresem https://new-house.com.pl/dzialki. A jeśli masz mocno sprecyzowane wymagania w kontekście terenu pod budowę lub chcesz poznać szczegóły współpracy z New-House skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy dyżurują 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00.