Rezydencje kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnym budownictwem, ale w praktyce mogą być zachowane w dowolnym stylu architektonicznym, także w stylu rustykalnym potocznie określanym jako styl wiejski. Z zewnątrz takie domy wyglądają na wiekowe, ale w praktyce są bardzo nowoczesne oraz dostosowane do obowiązujących norm i warunków zabudowy. Projekty rezydencji wiejskich cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów szukających luksusowego, ale i klimatycznego domu. W tym artykule tłumaczymy, czym charakteryzują się tego typu rezydencje.
Rezydencja – czym właściwie jest?
Rezydencja to reprezentacyjna posiadłość, która ma zaoferować domownikom najwyższe standardy, jeśli chodzi o komfort, energooszczędność i funkcjonalność. Rezydencje mają odznaczać się także atrakcyjnym wyglądem, co sprawia, że najczęściej są one kojarzone z nowoczesnym budownictwem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć rezydencję w dowolnej stylistyce, np. stylistyce rustykalnej. Projekty rezydencji wiejskich bazują na sprawdzonych elementach typowych dla stylu rustykalnego – sięgają po naturalne materiały wykończeniowe, posiadają spadzisty dach, stosują popularne elementy ozdobne. Przy tym wciąż spełniają kluczowe warunki rezydencji – są wyjątkowo komfortowe oraz funkcjonalne.
Kluczowe elementy rezydencji w stylu wiejskim
Analizując projekty rezydencji wiejskich łatwo dostrzec, że najczęściej są to domy z poddaszem użytkowym zwieńczone dwuspadowym lub czterospadowym dachem. Projekty te często posiadają wiele cech wspólnych z dworkami. Charakterystyczną cechą rezydencji zawsze jest dość duża powierzchnia użytkowa, zwykle przekraczająca 200 m2. Wiele projektów rezydencji zachowanych w stylu rustykalnym stosuje symetryczny układ bryły domu, a wyjście na taras ogrodowy może być położone idealnie naprzeciwko drzwi wejściowych. Powszechnym rozwiązaniem jest podział na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na piętrze.
Elementy ozdobne w rezydencjach wiejskich
Projekty rezydencji wiejskich odznaczają się charakterystycznym wyglądem. Do wykończenia elewacji często wykorzystuje się naturalne materiały, a zatem drewno lub deski kompozytowe, a także naturalny kamień. Okna posiadają ozdobne szprosy, czyli listwy, które przedzielają przeszklenia na kilka części. W dachu bardzo często stosuje się lukarny, które mają doświetlić wnętrza położone na poddaszu. Dla dworków typowym elementem są także ryzality oraz podcień wejściowy. Wiejskie rezydencje bardzo często posiadają werandę – czyli zewnętrzne pomieszczenie w bryle, zabudowane z trzech stron. Dach zazwyczaj jest pokryty dachówką, ewentualnie blachodachówką.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt rezydencji wiejskiej?
Projekty rezydencji wiejskich często są wybierane przez inwestorów, którzy chcą wybudować dom poza miastem, właśnie na terenach wiejskich. Bardzo często obowiązują tu zgoła inne uwarunkowania, aniżeli w miastach czy przedmieściach. Uwarunkowania te mają na celu w naturalny sposób chronić krajobraz wiejski oraz dbać o spójność zabudowy. Budowa nowoczesnej rezydencji w takim miejscu może być po prostu niemożliwa. Wybierając projekty rezydencji wiejskich zawsze należy zwrócić uwagę na wymagania, jakie stawia przed nami Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy.
Analizując projekt warto trzymać się zasady od ogółu do szczegółu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na kluczowe parametry obiektu, np. typ budynku, powierzchnię zabudowy, powierzchnię użytkową, wysokość, kąt nachylenia dachu. Następnie zapoznaj się z poszczególnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi wybranymi przez architekta. Na koniec przeanalizuj wnętrza – liczbę pokoi, liczbę łazienek, powierzchnię tych wnętrz, rozkład pomieszczeń. Dopiero na końcu warto analizować udogodnienia, takie jak chociażby weranda, balkon czy duży taras z kominkiem.
Gdzie możesz znaleźć dobre projekty rezydencji wiejskich?
Projekty rezydencji wiejskich można znaleźć w katalogach wielu znanych pracowni architektonicznych. Firma budowlana New-House współpracuje z wieloma pracowniami, dzięki czemu na naszej stronie możesz znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, a wśród nich także projekty rezydencji w różnorodnych stylistykach, w tym w stylistyce rustykalnej. Po zakupieniu gotowego projektu należy go oddać w ręce architekta, który zajmie się adaptacją, czyli przystosowaniem projektu do obowiązujących uwarunkowań oraz specyfiki działki.
Drugim sposobem na pozyskanie projektu rezydencji jest zamówienie projektu indywidualnego u architekta. Projekt indywidualny od początku jest tworzony w oparciu o potrzeby i oczekiwania inwestora, a także bierze pod uwagę warunki zabudowy wraz z parametrami działki. W ten sposób łatwiej jest uzyskać projekt w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb. Firma budowlana New-House zatrudnia doświadczonych architektów, którzy mogą opracować dla Ciebie funkcjonalny projekt rezydencji zachowanej w stylistyce wiejskiej.