Operat wodnoprawny jest niezbędny inwestorom, którzy chcą wybudować urządzenie wodne. Takim urządzeniem może być chociażby staw, pomost nad jeziorem, głęboka studnia czy też wylot kanalizacji deszczowej. Dokument ten będzie potrzebny także w sytuacji, gdy inwestor planuje działania, które mogą mieć wpływ na gospodarkę wodną na danym obszarze. W tym artykule tłumaczymy, czym jest operat wodnoprawny, co zawiera, a także jak go uzyskać.
Co to jest operat wodnoprawny?
Na początek kilka podstawowych informacji – czym jest operat wodnoprawny? Jest to dokument, który określa warunki zagospodarowania wodami na określonym obszarze. Informacje w nim zawarte umożliwiają planowanie urządzeń wodnych, jak również instalacji, które będą wykorzystywały zasoby wodne. Operat wodnoprawny ma za zadanie regulować i kontrolować wykorzystanie zasobów wodnych, a jednocześnie zapewnić bezpieczne dostarczanie wody dla różnych potrzeb. Operat wodnoprawny jest opracowywany przez organy państwowe i zazwyczaj co kilka lat jest aktualizowany w zależności od stanu gospodarki wodnej na danym obszarze.
Co zawiera operat wodnoprawny?
Operat wodnoprawny składa się z części opisowej oraz części graficznej. W części opisowej zawarte są informacje na temat wód i zasobów wodnych występujących na danym terenie. Uwzględnione są takie informacje, jak: stan wód i zasobów wodnych, zbiorniki wodne, obiekty hydrotechniczne, plany i programy zarządzania zasobami wodnymi. Na podstawie informacji zawartych w operacie wodnoprawnym można również ustalić warunki, które będzie musiał spełnić inwestor ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne. Takie pozwolenie może być wymagane np. przy budowie urządzenia wodnego lub instalacji wykorzystującej zasoby wodne.
W części graficznej operatu wodnoprawnego zawarte są mapy topograficzne, rysunki techniczne, modele 3D, wykresy i tabele – jednym zdanie wszystko to, co ilustruje oraz wizualizuje informacje zawarte w części opisowej. Wszystkie dane zawarte w części opisowej oraz graficznej są niezbędne do określenia warunków użytkowania i gospodarowania wodami.
W jakich sytuacjach potrzebny jest taki dokument?
Operatu wodnoprawnego potrzebować będą osoby planujące inwestycję, która będzie mieć jakikolwiek wpływ na zasoby wodne oraz ich użytkowanie. Oto najczęstsze sytuacje, w których inwestorzy będą potrzebować operatu wodnoprawnego:
- budowa retencyjnego zbiornika wodnego,
- zabudowa lub zasypanie rowu na działce,
- podłączenie drenażu do kanalizacji burzowej,
- regulacja rzeki,
- budowa urządzeń wodnych (np. dostatecznie głęboka studnia, pomost nad jeziorem),
- wykopanie i wykonanie stawu.
Aby zrealizować wyżej wymienione inwestycje, inwestor będzie musiał uzyskać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Operat wodnoprawny zawiera natomiast wszelkie warunki zagospodarowania zasobów wodnych, a co za tym idzie, jest oczywiście niezbędny, aby takie pozwolenie uzyskać. Operat wodnoprawny potwierdza, że inwestycja spełnia określone warunki i jest podstawą do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
W jaki sposób można uzyskać operat wodnoprawny?
Aby uzyskać operat wodnoprawny, należy udać się do wojewódzkiego lub miejskiego urzędu gospodarki wodnej. Dokument można uzyskać także w Starostwie Powiatowym oraz w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Przed wizytą w urzędzie należy skompletować wszystkie dokumenty niezbędne do wydania operatu, a są to:
- wniosek o wydanie operatu wodnoprawnego,
- mapa sytuacyjna lub projekt geodezyjny wskazujący lokalizację inwestycji w odniesieniu do granic zbiorników wodnych i urządzeń wodnych,
- opis techniczny inwestycji,
- analiza oddziaływania na środowisko wodne,
- decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych,
- inne dokumenty związane ze specyfiką inwestycji.
Do uzyskania niezbędnych dokumentów potrzebna będzie pomoc geodety (mapa lub projekt geodezyjny). Ponadto, inwestor będzie musiał odwiedzić regionalną dyrekcję ochrony środowiska, aby uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych oraz analizę oddziaływania. Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego jest dość skomplikowana i czasochłonna. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się skorzystać z usług firm, które mogą reprezentować inwestora na etapie pozyskiwania dokumentów i załatwiania niezbędnych formalności. Należy się jednak liczyć z tym, że będzie to dodatkowy wydatek.
Ile kosztuje uzyskanie operatu wodnoprawnego?
Koszty uzyskania operatu wodnoprawnego mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od specyfiki inwestycji oraz lokalizacji. Składając wniosek w urzędzie można zorientować się w kosztach, na jakie trzeba się przygotować. W większości sytuacji operat wodnoprawny można uzyskać w kwocie do kilkuset złotych, ale niestety czasami trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto, inwestor może powierzyć formalności fachowcom, którzy zajmą się krok po kroku przygotowaniem wszystkich dokumentów oraz uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Decydując się na kompleksowe wsparcie fachowców trzeba liczyć się z tym, że wszystkie wydatki związane z pozwoleniem wodnoprawnym mogą pochłonąć nawet ponad 10 tys. złotych.