Materiał do izolacji fundamentów – który wybrać?
Spis treści:
Dobra izolacja fundamentów pozwala zabezpieczyć ten element konstrukcyjny przed oddziaływaniem wilgoci oraz wody. Możemy wyróżnić hydroizolacje mineralne, bitumiczne oraz z tworzyw sztucznych. Właściwy materiał do izolacji fundamentów wybiera się na podstawie warunków wodno-gruntowych panujących na działce. W tym artykule znajdziesz informacje o różnych rodzajach materiałów wykorzystywanych do hydroizolacji fundamentów.
W jaki sposób należy zabezpieczyć fundamenty?
Fundamenty są podstawą solidnego i trwałego budynku. Zazwyczaj są to konstrukcje z żelbetu zdolne do wytrzymywania bardzo dużych obciążeń. Zagrożeniem jest jednak wilgoć oraz woda, które mogą z czasem uszkadzać ten element konstrukcyjny, prowadząc do jego pękania i utraty nośności. Aby temu zapobiec konieczna jest hydroizolacja. Jest to materiał do izolacji fundamentów, który może chronić przed parą, wilgocią, a nawet wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne. Aby dobrać właściwą hydroizolację trzeba wziąć pod uwagę warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Ściany fundamentowe posiadają także warstwę izolacji termicznej, której celem jest zapobieganie wdzierania się chłodu do domu od podłogi.
Rodzaje hydroizolacji fundamentów
Ze względu na materiał do izolacji fundamentów, hydroizolacje możemy podzielić na trzy grupy, a mianowicie: mineralne, bitumiczne oraz z tworzy sztucznych. Do hydroizolacji mineralnych zaliczają się folie w płynie, szlamy, powłoki krystalizujące i masy bentonitowe. W przypadku hydroizolacji bitumicznych wyróżnić możemy: powłoki cienkowarstwowe i grubowarstwowe, jak również hydroizolacje rolowane w postaci membran i pap. Taki sam podział występuje w przypadku hydroizolacji wykonanych z tworzyw sztucznych, np. poliuretanu.
Ze względu na zakres ochrony możemy wyróżnić hydroizolacje: parochronne, przeciwwilgociowe (lekkie) oraz przeciwwodne (ciężkie). Materiał do izolacji fundamentów należy dostosować do stopnia zagrożenia. Izolacje parochronne zapewniają ochronę przed parą wodną i wilgocią. Najczęściej chronią przed zawilgoceniem materiały termoizolacyjne. Fundamenty w zależności od warunków wodno-gruntowych potrzebują izolacji przeciwwilgociowej lub izolacji przeciwwodnej. Poniżej omówimy charakterystykę tych hydroizolacji wraz ze wskazaniem przykładowych materiałów.
Przeciwwilgociowe izolacje fundamentów
Izolacje przeciwwilgociowe są określane mianem lekkiej izolacji fundamentów. Zabezpieczają przed naturalną wilgotnością gruntu oraz przed wodą nienapierającą (w przypadku zastosowania drenażu). Dobrze sprawdzają się w przypadku przepuszczalnych gruntów, takich jak piaski oraz żwiry. Możemy wyróżnić izolację przeciwwilgociową poziomą oraz pionową. Jaki materiał do izolacji fundamentów można zastosować, jeśli interesuje nas izolacja przeciwwilgociowa? W tym celu najczęściej wykorzystuje sią papy oraz folie. Zastosowanie znajdują także masy oraz zaprawy hydroizolacyjne.
Przeciwwodne izolacje fundamentów
W przypadku trudniejszych warunków wodno-gruntowych konieczne będzie zastosowanie izolacji przeciwwodnych określanych mianem izolacji ciężkich. Tego typu hydroizolacja może zabezpieczyć przed wodą spiętrzoną, wodą gruntową, a nawet wodą powodziową. Bardzo często stosuje się przy tym drenaż opaskowy, który ma odprowadzać nadmiar wody z dala od fundamentów. Dzięki temu, fundamenty są chronione przed wodą wywierającą duże ciśnienie hydrostatyczne.
Do grona izolacji przeciwwodnych zalicza się także izolację średnią, którą wykorzystuje się w sytuacji, gdy budynek jest posadowiony na gruntach nieprzepuszczalnych, a fundamenty znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych. Ten rodzaj hydroizolacji uzyskuje się poprzez nałożenie dwóch warstw uszczelniających w postaci folii lub papy mocowanej na lepik lub warstwę asfaltowo-kauczukową. Z kolei ciężka izolacja fundamentów może być stosowana w sytuacji, gdy dom jest posadowiony na nieprzepuszczalnym gruncie, a ponadto występuje wysoki poziom wód gruntowych, przez co izolacja będzie musiała wytrzymać stały napór wody. Ciężka hydroizolacja składa się z papy podkładowej i papy właściwej, a ponadto, konstrukcja fundamentów jest wykonana z wodoszczelnego betonu.
W jaki sposób wybiera się materiał do izolacji fundamentów?
Za wybór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji fundamentów odpowiada wykwalifikowany architekt. W tym celu należy sprawdzić warunki wodno-gruntowe. Czasem konieczne okazuje się przeprowadzanie fachowych badań geotechnicznych gruntu, na podstawie których geotechnik sporządzi wyczerpującą ekspertyzę. To architekt przypisuje obiektowi określoną kategorię geotechniczną, od której zależeć będzie to, czy takie badania będą konieczne. Czasami można od razu stwierdzić korzystne warunki, w których w zupełności wystarczy izolacja przeciwwilgociowa. Materiał do izolacji fundamentów jest dobierany przede wszystkim pod kątem przepuszczalności gruntu oraz poziomu wód gruntowych. Znaczenie ma również to, czy na fundamenty oddziaływać będą wody wywierające ciśnienie hydrostatyczne.