Blacha trapezowa w budownictwie jest stosowana przede wszystkim jako pokrycie dachowe, ale a praktyce jej zastosowanie jest znacznie szersze. Blacha składa się ze stalowego lub aluminiowego rdzenia, który następnie pokrywa się powłoką ochronną. Czy blacha trapezowa okaże się trwałym i funkcjonalnym pokryciem dachowym? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest blacha trapezowa?
Blacha trapezowa jest najczęściej produkowana ze stali lub aluminium. Metalowy rdzeń pokrywa się powłoką ochronną, która dba o estetyczny wygląd, a jednocześnie chroni przed korozją, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Może to być powłoka ocynkowana, alucynkowa lub poliestrowa. A skąd wzięła się nazwa tego materiału? Jeśli obejrzymy blachę trapezową dokładnie zobaczymy, że jej charakterystyczne przetłoczenia w przekroju układają się właśnie na kształt trapezu. Podobnie jak blachodachówka, blacha trapezowa jest najczęściej wykorzystywana w roli pokrycia dachowego. Jest jednak wyraźnie grubsza, co przekłada się na wyższą wytrzymałość i trwałość.
Jakie właściwości posiada blacha trapezowa?
Materiał ten odznacza się przede wszystkim wysoką wytrzymałością mechaniczną. To zasługa grubego rdzenia wykonanego ze stali lub aluminium. Z kolei powłoka ochronna sprawia, że blacha trapezowa jest odporna na wilgoć, promieniowanie UV oraz korozję. Znosi także oddziaływanie kwasów. Jest w stanie nawet przez długi okres czasu znosić trudne warunki atmosferyczne. Blacha jest przy tym lekka, co znacznie rozszerza dostępny zakres zastosowań. Powłoka ochronna gwarantuje również estetyczny wygląd. Poprzez perforacje blachy można uzyskać lepszą izolacyjność akustyczną.
Zastosowanie blach trapezowych
Powyższe właściwości blachy trapezowej sprawiają, że znajduje ona szerokie zastosowanie w budownictwie. Przede wszystkim kojarzymy ją z wytrzymałym i lekkim pokryciem dachowym. I rzeczywiście, blacha trapezowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych do wykańczania spadzistych dachów, jednak w praktyce, jej zastosowanie jest znacznie szersze. W wielu budynkach profile z blachy trapezowej są wykorzystywane jako osłona elewacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie termoizolacji przed czynnikami atmosferycznymi. To dość często spotykane rozwiązanie zwłaszcza w przypadku budynków gospodarczych i rolniczych, ale coraz częściej korzystają z niego także domy jednorodzinne (np. nowoczesne stodoły). Blacha trapezowa może być wykorzystywana także jako podsufitka lub rodzaj ogrodzenia.
Blacha trapezowa jako pokrycie dachu
Charakterystyka blachy trapezowej sprawia, że materiał ten bardzo dobrze odnajduje się w roli pokrycia dachowego. Odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością na czynniki atmosferyczne, a także estetycznym wyglądem. Zaletą jest także szybki montaż oraz możliwość docięcia blachy do geometrii dachu. Przy montażu niezbędne jest jednak doświadczenie oraz umiejętności. Niewłaściwe docinanie oraz mocowanie blachy może prowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej. W przyszłości miejsca te będą bardziej narażone na korozję oraz przepuszczanie wilgoci. Na szczęście blacha trapezowa to bardzo popularne pokrycie dachowe, dzięki czemu bez trudu można znaleźć fachowców, którzy dysponują właściwym doświadczeniem i obyciem z tym materiałem.
Blacha trapezowa może być wykorzystywana w nowo powstających budynkach. Coraz częściej zastępuje blachodachówkę, zwłaszcza w domach zachowanych w minimalistycznej stylistyce, np. w nowoczesnych stodołach. Pokrycie to bardzo często stosuje się także przy remontach dachów. Atutem jest bowiem lekkość, dzięki czemu istniejąca konstrukcja budynku nie jest dodatkowo obciążana.
Zalety i wady blachy trapezowej jako pokrycia dachowego
Lekkość, wytrzymałość oraz przystępna cena – taka charakterystyka blachy trapezowej sprawia, że jest ona coraz częściej stosowana jako pokrycie dachowe zarówno w nowych, jak i w remontowanych budynkach. Materiał ten dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne, jest estetyczny i nie traci wyglądu na przestrzeni wielu lat. To zasługa jakościowej powłoki ochronnej. Blacha trapezowa odznacza się także wysoką wytrzymałością mechaniczną, o czym można się przekonać chociażby w przypadku intensywnego gradobicia. Do pokrycia wykonanego z blachy trapezowej można łatwo dobrać kompatybilny i pasujący stylistycznie system orynnowania. Wśród szerokiego wachlarza korzyści na pewno warto wspomnieć także przystępną cenę.
A wady? Chociaż blacha trapezowa jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym, to jej słabszą stroną może być powłoka ochronna. Niewłaściwy sposób mocowania lub nieprawidłowe docinanie mogą uszkodzić powłokę, przez co ten fragment blachy będzie bardziej podatny na uszkodzenia oraz korozję. Montaż wymaga zatem doświadczonej ekipy, która wie, jak postępować z blachą trapezową. Pewnym minusem może być także spory rozstrzał jakościowy. W przypadku blach dostępnych w bardzo niskiej cenie jakość może pozostawiać wiele do życzenia.