Akademia Budowlana

Gotowy projekt domu na skarpie

Spis treści:

Działka położona na skarpie może tworzyć pewne trudności w kontekście posadowienia budynku. Należy zastosować odpowiedni rodzaj fundamentów, a także uwzględnić oddziaływanie sił generowanych przez napierający grunt. Czasami konieczne jest zastosowanie odpowiednich murów oporowych. Z drugiej strony, działka na skarpie ma duży potencjał i pozwala na budowę ładnego i funkcjonalnego domu. Kluczem jest dobrze dobrany gotowy projekt domu na skarpie.

 

Budowa domu na skarpie – na co zwrócić uwagę?

 

Budowa domu na skarpie często wymaga większego kapitału, ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Potrzebne będzie właściwe wzmocnienie terenu, a także zastosowanie odpowiednich fundamentów. Nierzadko stosuje się częściowe podpiwniczenie, które od strony frontowej jest wysunięte już poza obrys skarpy, co daje znacznie większe możliwości zagospodarowania podpiwniczenia. Duże znaczenie na takiej działce mają warunki wodno-gruntowe. W związku z tym zaleca się przeprowadzanie badań geotechnicznych, które dostarczą wielu cennych informacji z perspektywy architekta tworzącego projekt architektoniczno-budowlany.

 

Chociaż w wielu aspektach skarpa okazuje się utrudnieniem, to nie sposób odmówić domom na skarpie pewnego uroku. Wystarczy chociażby pojechać w góry i pooglądać klasyczne domy w stylu góralskim, które nierzadko są zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystać potencjał nierównego terenu. Możliwość stworzenia funkcjonalnego podpiwniczenia, a także werandy i tarasów z przepięknym widokiem to pozytywna strona działki położonej na skarpie. Prawidłowo wykonany gotowy projekt domu na skarpie pozwala wykorzystać mocne strony wybranej lokalizacji.

 

Czym charakteryzuje się gotowy projekt domu na skarpie?

 

Domy na skarpie zazwyczaj posiadają częściowe podpiwniczenie. Od strony frontowej piwnica wystaje poza skarpę, co umożliwia funkcjonalne zagospodarowanie piwnicy, np. stworzenie w niej garażu. Nierzadko nad wysuniętą częścią podpiwniczenia aranżuje się taras lub werandę – jest to dość typowe dla domów zwłaszcza w stylu góralskim, które zazwyczaj są projektowane właśnie z myślą o budowie domu na skarpie. W tego typu posiadłościach często stosuje się płytę fundamentową lub fundament schodkowy. Od bryły domu mogą wychodzić dodatkowe ścianki pełniące funkcję muru oporowego. Strefa dzienna w domach na skarpie zazwyczaj jest usytuowana w kierunku spadku terenu, co pozwala cieszyć się przepięknym widokiem z salonu i jadalni, a także przylegającego do nich tarasu.

 

Na uwagę zasługuje także charakterystyczne wykończenie ścian zewnętrznych. Ściany piwnic najczęściej wykańcza się kamieniem naturalnym bądź klinkierem, dzięki czemu są one lepiej chronione przed oddziaływaniem wilgoci. Do wykończenia wyżej położonych fragmentów ścian nierzadko stosuje się drewno elewacyjne, które podkreśla klimat takiego domu. Jeśli chodzi o rodzaje budynków, gotowy projekt domu na skarpie może zaoferować nam zarówno dom parterowy, z poddaszem użytkowym, jak również piętrowy. Charakterystyczną cechą jest jednak zwarta bryła, zwykle na planie prostokąta, co znacznie ułatwia budowę domu na skarpie.

 

Przykładowe projekty domów na skarpie

 

Kluczem do właściwego wykorzystania potencjału nierówności terenu jest właściwy projekt. Inwestorzy mogą wybrać gotowy projekt domu na skarpie. W katalogach wielu pracowni architektonicznych można odnaleźć różnorodne projekty przystosowane do tego typu działek. Jeśli interesują Cię takie właśnie domy, poniżej opisujemy kilka ciekawych propozycji:

 

Muna III

To jednorodzinny dom parterowy zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 st. z kalenicą położoną równolegle do drogi. Budynek posiada podpiwniczenie, w którym zastosowano dwustanowiskowy garaż, kotłownię i pomieszczenia gospodarcze. Ściany garażu przechodzą łagodnie w mury oporowe zabezpieczające skarpę. Powierzchnia użytkowa domu Muna III wynosi 120 m2. Do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, trzy sypialnie, dwie łazienki oraz garderoba. Salon i wszystkie sypialnie są usytuowane w taki sposób, aby zagwarantować malowniczy widok z okien. Zaletą jest także przeszklony wykusz oraz dwa przestronne tarasy widokowe. Do realizacji projektu potrzebna jest działka o min. wymiarach: 24,15 x 19,15 m.