Zakup działki budowlanej to bardzo poważny krok w stronę realizacji marzeń o własnym domu. Wielu inwestorów skupia się na znalezieniu ładnej działki położonej w atrakcyjnej okolicy i pomija wiele istotnych czynników, co często prowadzi później do poważnych problemów z budową domu. Przed podjęciem decyzji o zakupie działki trzeba ją dokładnie przemyśleć i przeanalizować. W tym artykule tłumaczymy, co sprawdzić przed zakupem działki.
Zakup działki – ważny wstęp do budowy domu
Masz już w myślach swój wymarzony dom? W takim razie musisz mieć świadomość tego, że wybór działki budowlanej ma ogromne znaczenie w kontekście tego, czy budowa takiego domu w ogóle będzie możliwa. Wielu inwestorów kieruje się przede wszystkim takimi czynnikami, jak: ładna okolica, przystępna cena, udogodnienia dostępne w tej lokalizacji. W praktyce działkę trzeba przeanalizować pod kątem planowanej inwestycji i upewnić się, że pozwoli ona zrealizować swoje cele. Kupując gruntownie sprawdzoną działkę budowlaną zyskujesz pewność, że w przyszłości nie pojawią się żadne nieoczekiwane trudności z budową domu.
Jakie czynniki należy sprawdzić przed zakupem działki?
Analizując działkę budowlaną pod kątem planowanej inwestycji trzeba zwrócić uwagę na: uwarunkowania lokalne wynikające z planu zagospodarowania terenu, powierzchnię i ukształtowanie parceli, dostęp do drogi i do sieci uzbrojenia terenu, warunki wodno-gruntowe, status prawny parceli, jak również udogodnienia dostępne w okolicy. Na podstawie tych czynników można odpowiedzieć sobie na pytanie czy cena interesującej nas parceli jest adekwatna do realnej wartości. W ten sposób upewniasz się również, że na danej działce możliwa będzie budowa wymarzonego domu.
Przeznaczenie działki
W pierwszej kolejności należy sprawdzić przeznaczenie działki. Nie na każdej działce możliwa będzie budowa domu. Do tego potrzebna jest oczywiście działka budowlana. W Ewidencji Budynków i Gruntów (EGiB) takie działki są oznaczone skrótem Bp (tereny przeznaczone pod zabudowę, niezabudowane). Jednak to nie wszystko. Teraz należy sprawdzić, czy na danym obszarze obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Dokument ten wyróżnia działki budowlane pod budownictwo mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne, działki pod budynki usługowe i biurowe, działki rekreacyjne, a także działki pod zabudowę przemysłową. Działki pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną są oznaczone kolorem jasnobrązowym i skrótem MN. Miejscowy plan można sprawdzić od ręki, nawet przez Internet. Co zrobić, jeśli na danym obszarze nie obowiązuje MPZP? Wówczas przeznaczenie działki wyznacza decyzja o warunkach zabudowy. Taką decyzję może uzyskać także osoba niebędąca właścicielem terenu, ale warto o to poprosić obecnego właściciela, który może uzyskać decyzję bezpłatnie.
Powierzchnia i ukształtowanie terenu
W serwisie internetowym Geoportal można sprawdzić wiele istotnych informacji związanych z wybraną parcelą. Znajdziemy tu informacje o powierzchni działki, ukształtowaniu terenu, przebiegu granic. Można także sprawdzić numer ewidencyjny, który często otwiera drogę do sprawdzenia bardziej szczegółowych informacji i umożliwia namierzenie księgi wieczystej. Analizując działkę pod tym kątem warto sprawdzić, czy działka jest dostatecznie szeroka, co pozwoli na wygodne posadowienie budynku, a także, czy teren jest równy, mocno pofałdowany lub położony na skarpie – skomplikowana rzeźba terenu oznacza zazwyczaj wyższe koszty budowy domu.
Dostęp do drogi i do sieci uzbrojenia terenu
Analizując działkę budowlaną warto sprawdzić, czy posiada ona dostęp do drogi publicznej. To ważne udogodnienie, które pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów. W przypadku braku dostępu do drogi należy przeanalizować możliwości zbudowania drogi dojazdowej. Czasami wymaga to ustanowienia służebności sąsiedniej działki, co z pewnością nie spodoba się właścicielowi tego terenu. W serwisie Geoportal można również sprawdzić dane uzbrojenia terenu. Sprawdź, jakie sieci przebiegają w sąsiedztwie Twojej działki. Pełne uzbrojenie działki wymaga czterech przyłączy: energetycznego, wodnego, kanalizacyjnego i gazowego. Brak określonych przyłączy ma wpływ na wybór odpowiednich rozwiązań technologicznych, np. przydomowej oczyszczalni ścieków.
Warunki wodno-gruntowe
Szczegółowych informacji na temat warunków wodno-gruntowych dostarcza badanie geotechniczne, ale biorąc pod uwagę koszty tego badania, nie jest to opłacalne, gdy nie ma się pewności, czy finalnie kupi się działkę. Można jednak zapoznać się z mapami hydrogeodezyjnymi, sprawdzić, czy w okolicy znajduje się zbiornik wodny, a także zobaczyć sąsiednie zabudowania. Warunki wodno-gruntowe można także ocenić na podstawie roślinności występującej w okolicy, a także po zachowaniu gruntu po deszczu. Warto tu skorzystać z pomocy fachowca, który na podstawie dostępnych wskazówek oceni warunki wodno-gruntowe na ile będzie to możliwe bez specjalistycznych badań.
Udogodnienia dostępne w okolicy
Przed zakupem warto również sprawdzić, jakie udogodnienia oferuje nam wybrana lokalizacja. Większość inwestorów zwraca uwagę na dostęp do sklepów i budynków usługowych, transportu publicznego, obiektów użyteczności publicznej. Istotną kwestią jest także to, czy okolica jest spokojna i oferuje ciekawe miejsca pod aktywność na świeżym powietrzu. W ten sposób sprawdzisz, czy lokalizacja jest dostosowana do potrzeb Twoich i przyszłych domowników.
Formalności przy zakupie działki budowlanej
Dokładna analiza działki przed zakupem jest dość czasochłonna i złożona. Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzić przed zakupem działki, aby mieć pewność, że pozwoli ona na realizację konkretnej inwestycji, pamiętaj, że firma budowlana New-House może przenalizować dla Ciebie wybraną działkę. W ten sposób szybciej uzyskasz odpowiedzi na interesujące Cię pytania i sprawdzisz, czy wybrana działka jest warta zakupu. Same formalności są już bardzo proste. Wystarczy umówić się ze sprzedawcą na konkretny termin u notariusza, celem spisania aktu notarialnego. Jeśli potrzebujesz czasu na sfinalizowanie formalności związanych z kredytem i obawiasz się, że działka zostanie sprzedana wcześniej, możesz rozważyć opcję zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży działki.