Ustalenie właściciela działki często jest istotne dla osób przygotowujących się do zakupu działki pod kątem konkretnej inwestycji. Tego typu informacje obchodzą także właścicieli działek, którzy chcieliby zakupić przylegające działki niezabudowane. Mamy dobrą wiadomość – ustalenie właściciela działki jest możliwe, choć może wymagać odrobiny czasu i starań. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, jak ustalić właściciela działki.
Czy istnieje możliwość sprawdzenia, kto jest właścicielem działki?
Jak najbardziej – jeśli interesuje Cię, kto jest właścicielem działki, masz kilka możliwości, aby to ustalić. Wiedza ta jest potrzebna osobom zainteresowanym zakupem niezabudowanej działki. Być może jesteś właścicielem działki i zależy Ci na uzyskaniu dostępu do drogi publicznej, ale odgradza Cię od niej sąsiednia działka – możesz oczywiście od razu wystąpić z wnioskiem o ustalenie służebności drogi koniecznej, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem być może okaże się odkupienie tej działki na własność, zwłaszcza, jeśli jej właściciel nie oczekuje zbyt wygórowanej zapłaty.
Właściciela działki można ustalić na co najmniej trzy sposoby: w Ewidencji Gruntów i Budynków, w księdze wieczystej, a także u sąsiadów, ewentualnie w biurze nieruchomości, które pośredniczy w procesie sprzedaży działki. Poniżej omawiamy poszczególne sposoby.
Jak uzyskać informacje z Ewidencji Gruntów i Budynków?
Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB) jest prowadzona przez urzędy w całym kraju. Najpierw należy ustalić urząd właściwy dla lokalizacji wybranej działki ewidencyjnej. Następnie udajemy się do tego urzędu w celu złożenia wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Taki wniosek składa się w Wydziale Geodezji i Kartografii obecnym przy każdym urzędzie miasta i starostwie powiatowym. Formularz można wypełnić i złożyć także przez Internet za pośrednictwem ePUAP. Jedynym warunkiem w drodze elektronicznej jest posiadanie profilu zaufanego.
Uzyskanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat. Za elektroniczną wersję wypisu należy zapłacić 140 zł, natomiast za wydruk papierowy 150 zł. Wydany dokument zawiera następujące informacje: powierzchnia działki i ukształtowanie terenu, opis rodzaju gruntu, spis i dane dotyczące budynków oraz innych obiektów, dane dotyczące obrębów oraz jednostek ewidencyjnych, informacje o właścicielu działki. Część z tych informacji oferuje także strona internetowa Geoportal, ale tu nie sprawdzimy właściciela działki.
Koniec języka za przewodnika
Wiemy już, jak ustalić właściciela działki z pomocą Ewidencji Gruntów i Budynków. Wiąże się to jednak z poniesieniem pewnych kosztów, a przecież nie wiemy, czy ostatecznie zdecydujemy się na zakup działki. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób zastanawia się, jak ustalić właściciela działki bez żadnych opłat. No cóż, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli wybrana nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż przez agencję nieruchomości, wówczas informacje na temat właściciela powinni nam udzielić pracownicy tej agencji. A co, jeśli nie wiemy nic na temat danej parceli?
Teoretycznie pomóc mogą nam sąsiedzi. Być może wiedzą oni, do kogo należy ten teren i zechcą podzielić się informacjami, które pozwolą skontaktować się z właścicielem. Poszukiwania właściciela na zasadzie: „koniec języka za przewodnika” nie zawsze są skuteczne, ale jeśli nam się uda, uzyskamy dane właściciela bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Jak sprawdzić właściciela w księdze wieczystej?
Informacje na temat właściciela gruntu zawiera także księga wieczysta. Numer księgi wieczystej można ustalić na podstawie numeru ewidencyjnego działki, który można sprawdzić w EGiB, ale również na stronie internetowej Geoportal. Problemem jest jednak to, że wgląd do księgi wieczystej mają jedynie osoby posiadające interes prawny. Osoba zainteresowana zakupem działki nie posiada takiego interesu. Jedynym sposobem na przejrzenie księgi wieczystej jest tak naprawdę… zgoda właściciela.
Z pozoru brzmi to nieco bezsensownie – jak ustalić właściciela działki w księgach wieczystych, skoro potrzebujemy jego zgody na wgląd w księgi? W praktyce jednak, z perspektywy inwestora przymierzającego się do zakupu działki jest to bardzo ważne. Nie zawsze mamy pewność, że osoba, która podaje się za właściciela gruntu faktycznie nią jest. Być może jest to jedynie współwłaściciel, który nie informuje nas o tym, że dana parcela ma także innych współwłaścicieli. Dlatego należy poprosić o wgląd w księgi wieczyste. Jeśli osoba chcąca sprzedać nieruchomość odmówi nam wglądu, oznacza to ni mniej ni więcej to, że taka osoba ma coś do ukrycia.
W jaki sposób można skontaktować się z właścicielem działki?
Tu zaczynają się niestety schody. O ile w EGiB można ustalić dane właściciela, o tyle nie uzyskamy tu danych kontaktowych. Są to dane poufne chronione przez RODO. Jeśli chcesz skontaktować się z właścicielem sąsiedniej działki w sprawie ewentualnego zakupu tej parceli, musisz liczyć na to, że któryś z sąsiadów ma kontakt do właściciela terenu. Bez interesu prawnego nie da się bowiem zdobyć kontaktu do właściciela działki drogą urzędową. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której pieczę nad nieruchomością trzyma agencja nieruchomości. Wówczas pracownik takiej agencji być może udostępni nam kontakt do prawowitego właściciela terenu.