Akademia Budowlana

Projekty domów z zamkniętą kuchnią – ciekawe propozycje

Spis treści:

We współczesnym budownictwie powszechnie stosowanym rozwiązaniem są przestronne pokoje dzienne z aneksem kuchennym lub też otwartą kuchnią stanowiącą integralną część strefy dziennej. Tymczasem wiele osób ceni sobie zalety zamkniętej kuchni, oddzielonej od innych części strefy dziennej. W naszym katalogu dostępne są projekty domów z zamkniętą kuchnią, a w tym miejscu przedstawimy ciekawe propozycje oraz omówimy atuty tego rozwiązania.

 

Jakie korzyści oferuje zamknięta kuchnia?

 

Otwarta kuchnia zawsze pozostaje na widoku, a co za tym idzie, zawsze powinna być zachowana w nienagannym porządku. W końcu niepozmywane naczynia widoczne z salonu nie pozwolą nam się w pełni zrelaksować, nie mówiąc już o tym, że nie będą najlepszą wizytówką w przypadku niezapowiedzianych gości. Zamknięta kuchnia daje nam znacznie więcej swobody – wolisz odłożyć zmywanie na później? W porządku, po prostu zamknij za sobą drzwi i zapomnij o tym, co dzieje się w kuchni. Wnętrze będzie niewidoczne także dla gości, którzy wpadną w odwiedziny.

 

Problemem otwartych kuchni jest także zapach. Odpadki kuchenne niewyniesione w porę mogą szybko sprawić, że w całym domu roztoczy się nieprzyjemny zapach. W przypadku zamkniętej kuchni można skutecznie rozwiązać lub przynajmniej ograniczyć ten problem. Dla wielu osób zaletą jest również sama estetyka wnętrz. Nie wszyscy akceptują przestrzeń kuchni wpisaną w otwartą strefę dzienną. Wiele osób wciąż uważa, że salon to salon, a kuchnia to kuchnia i pomieszczeń tych nie chcą ze sobą łączyć. Do takich właśnie osób adresowane są projekty domów z zamkniętą kuchnią.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając taki projekt?

 

Analizując taki projekt na pewno warto sprawdzić kształt i powierzchnię kuchni, co wpłynie na późniejsze możliwości aranżacyjne. Warto także sprawdzić w jaki sposób kuchnia jest skomunikowana z salonem i jadalnią. Najczęściej wnętrze to jest położone na jednym planie z wymienionymi wnętrzami, tyle tylko że jest oddzielone ścianą działową i drzwiami. Przeglądając projekty domów z zamkniętą kuchnią natrafimy także na rozwiązania, w których kuchnia stanowi integralną całość z jadalnią, natomiast salon jest oddzielony od tych pomieszczeń. Istotnym detalem jest również to, czy kuchnia posiada dostęp do wydzielonej spiżarni.

 

Przykładowe projekty domów z zamkniętą kuchnią

 

Jesteś zwolennikiem zamkniętej kuchni odizolowanej od pokoju dziennego? Choć we współczesnym budownictwie najczęściej stawia się na otwartą przestrzeń dzienną, to w ofercie pracowni architektonicznych dostępne są również projekty domów z zamkniętą kuchnią. Poniżej omawiamy kilka ciekawych projektów cieszących się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów:

 

Siedziba

To dom z poddaszem użytkowym zachowany w tradycyjnej stylistyce. Wieńczy go czterospadowy dach, w którym zastosowano lukarny. Budynek jest wyposażony w dwustanowiskowy garaż. Powierzchnia użytkowa domu Siedziba wynosi 245 m2. Na dole znajduje się przytulny pokój dzienny oraz jadalnia, a obok jadalni zlokalizowana jest oddzielona kuchnia wyposażona w spiżarnię. Na parterze dostępny jest także przestronny hol ze schodami, z którego można przejść do gabinetu, toalety, sauny, garderoby i w końcu garażu. Na poddaszu dostępne są cztery pokoje, dwie łazienki i dwie garderoby. Dostępne jest także dodatkowe wnętrze na pralnię z suszarnią. Projekt stworzyło studio MG Projekt, a do jego realizacji potrzebna jest działka o min. wymiarach: 27,67 x 22,38 m.