Snując plany o budowie wymarzonego domu wielu inwestorów chce poznać orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia, aby móc się lepiej do niego przygotować. Na etapie poszukiwań projektu domu istnieją przynajmniej dwa sposoby na sprawdzenie, ile może kosztować budowa domu o interesujących parametrach technicznych. Wycena budowy domu pozwala zorientować się w sytuacji i podjąć kolejne kroki ukierunkowana na realizację swoich celów.
Jakie czynniki wpływają na koszty budowy domu?
Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów wyceny budowy domu, warto powiedzieć kilka słów o czynnikach, które mają decydujący wpływ na koszty inwestycji. Inwestorzy przymierzający się do wyboru gotowego projektu domu powinni wiedzieć, jakie rozwiązania konstrukcyjna mają największy wpływ na wysokość kosztów, co znacznie ułatwia dokonanie wyboru pod kątem dostępnego budżetu. Oto najważniejsze czynniki wpływające na koszty budowy domu:
- rodzaj domu – bryła, kubatura, liczba kondygnacji, powierzchnia,
- dach – rozwiązania konstrukcyjne, typ dachu, kąt nachylenia, powierzchnia,
- rodzaj wykorzystywanych materiałów budowlanych,
- rodzaj zastosowanych fundamentów i stropów,
- działka budowlana – ukształtowanie terenu, uwarunkowania lokalne, warunki wodno-gruntowe,
- lokalizacja – ceny materiałów w okolicznych marketach i zakładach, koszty usług,
- liczba okien oraz drzwi zewnętrznych,
- zastosowane technologie – instalacja grzewcza, wentylacja, systemy OZE,
- garaż – w bryle domu lub poza nią, powierzchnia, wysokość.
Jak widzisz, wycena budowy domu zależy od bardzo dużej liczby czynników. Najprostsze w budowie są aktualnie domy o prostej i zwartej bryle, na planie prostokąta, zwieńczone dwuspadowym dachem i pozbawione dodatkowych elementów architektonicznych (balkony, lukarny, wykusze). To właśnie z tego względu nowoczesne stodoły i domy skandynawskie cieszą się coraz większą popularnością. Im mniej skomplikowanie prezentuje się wybrany przez Ciebie projekt, tym prawdopodobnie niższa będzie cena jego realizacji. Najdroższe w budowie są domy o nieregularnej bryle, o dużej rozpiętości ścian zewnętrznych z wieloma dodatkowymi elementami architektonicznymi.
Samodzielna wycena budowy domu – jak to zrobić?
Chcesz samodzielnie obliczyć, ile może kosztować budowa domu? Dużym ułatwieniem może być specjalny kalkulator dostępny na naszej stronie internetowej. W kalkulatorze wystarczy podać kluczowe parametry interesującego Cię domu: powierzchnię użytkową, województwo, w którym planujesz budowę domu, rodzaj domu (parterowy, z poddaszem, piętrowy), rodzaj dachu (płaski, dwuspadowy, czterospadowy), rodzaj stropu, rodzaj garażu. I to w zasadzie wszystko. Drugim krokiem jest podanie danych kontaktowych: adresu e-mail i numeru telefonu.
Nie chcesz, abyśmy kontaktowali się z Tobą z konkretną ofertą? Nie ma sprawy, po prostu zaznacz, że nie interesuje Cię kontakt telefoniczny. W tej sytuacji wycena budowy domu zostanie przesłana na maila. Dostępny na naszej stronie kalkulator budowy domu podaje oczywiście przybliżone wartości, ale pozwala dość dobrze podać rząd wielkości, z którym powinien liczyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu. To spore udogodnienie zwłaszcza dla tych osób, które nie mają rozeznania w branży budowlanej i całkowicie nie znają kosztów budowy współczesnych domów.