Badanie geotechniczne gruntu jest de facto jednym z pierwszych kroków na drodze do budowy własnego domu. Przeprowadza się je w celu ustalenia warunków wodno-gruntowych panujących na posiadanej przez inwestora działce budowlanej (lub parceli, którą zamierza kupić). Dzięki temu można precyzyjnie określić parametry konstrukcyjne planowanego budynku oraz dobrać właściwy rodzaj fundamentów.
Opinia geotechniczna sporządzana jest na podstawie wykonanych odwiertów geologicznych wykonywanych z reguły w ciągu jednego dnia. Jeśli na terenie zdarzają się podtopienia, badanie powtarza się w innym czasie, aby ustalić realne wahania poziomu wód gruntowych. Wykonanie opinii geotechnicznej w postaci dokumentu zajmuje z reguły około 2 tygodnie.
Badania geotechniczne w praktyce pozwalają odpowiedzieć na szereg ważnych pytań, które nie pozostają bez wpływu na późniejszy przebieg prac budowlanych np.
- z jakim typem gruntów mamy do czynienia na konkretnej parceli,
- na jakiej głębokości znajdują się poszczególne warstwy gruntu ze szczególnym uwzględnieniem umiejscowienia warstwy nośnej,
- jaki jest poziom wód gruntowych na działce i jak wyglądają jego wahania,
- czy działka nadaje się do tego, aby wybudować na niej dom jednorodzinny,
- jaki rodzaj fundamentów należy wykorzystać, aby nieruchomość była trwała, stabilna i bezpieczna w późniejszej eksploatacji.
Jak w praktyce wygląda badanie geotechniczne?
Podczas badania geotechnicznego wykonywane są co najmniej trzy otwory badawcze na głębokości nie mniejszej niż dwa metry poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. W praktyce oznacza to, że dla budynków podpiwniczonych średnia głębokość odwiertu wyniesie około trzy metry. Z wykonanych otworów pobierane są zarówno próbki gruntu, jak i wody, które w przypadku wątpliwości dotyczących ich właściwości przekazywane są do badań laboratoryjnych. W sytuacji, gdy podczas odwiertów zlokalizowane są grunty niespoiste, tj. żwiry lub piaski należy dodatkowo sprecyzować ich własności mechaniczne oraz zagęszczenie. Narzędziem służącym do tego celu jest sondowania polegające na wbijaniu, wciskaniu oraz wkręcaniu sondy w grunt przeznaczony do zbadania.
Co znajdziemy w opinii geotechnicznej gruntu?
W efekcie badania geotechnicznego inwestor otrzymuje opinię geotechniczną składającą się z części graficznej i opisowej zawierającej wnioski z badania.
Na część graficzną opinii geotechnicznej składa się mapka działki, na której wykonywane były badania z zaznaczonymi miejscami wykonania odwiertów geologicznych. Nanosi się na nią również ewentualne odkrywki, jak również warstwy gruntu i poziom wód gruntowych.
Kluczowa w tym przypadku jest część opisowa, ponieważ zawiera szereg informacji istotnych z punktu widzenia trwałości, stabilności i bezpieczeństwa użytkowania przyszłego budynku. Znajdziemy w niej np.:
- informacje o głębokości wód gruntowych oraz prognozowane wahania ich położenia,
- informacje dotyczące poszczególnych warstw gruntu występujących na działce,
- zalecenia dotyczące doboru odpowiedniego rodzaju fundamentów oraz ich głębokości,
- zalecenia dotyczące sposobu skutecznego zabezpieczenia inwestycji przed wodami gruntowymi – w tym rodzaju izolacji, jaki powinniśmy zastosować,
- zalecenia dotyczące wykonania odwodnienia,
- informacje o tym, czy w budynku możemy wykonać piwnicę,
- informacje o tym, czy w tym przypadku możemy zastosować odprowadzanie deszczówki z dachu domu do gruntu,
- informacje o tym, czy na posiadanej parceli możemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków.
A to tylko niektóre z informacji, jakie zawierać może profesjonalnie wykonana opinia geodezyjna. Inwestorzy, którzy decydują się na kompleksową budowę domu z New-House mogą liczyć na fachowe wsparcie na każdym etapie realizacji tej inwestycji. Oznacza to, że specjaliści z wieloletnim doświadczeniem są do dyspozycji klientów również w momencie wykonywania badań geotechnicznych i praktycznego wdrażania wniosków z nich płynących. Współpracując z nami, nie musisz poszukiwać profesjonalistów, którzy wykonają dla Ciebie badanie gruntu, ponieważ wszystkim, co ważne zajmiemy się my. Nie musisz również znać się na zagadnieniach związanych z budownictwem jednorodzinnym, ponieważ od tego masz zespół naszych zaangażowanych pracowników, dzięki którym budowa wymarzonego domu będzie biegła niejako obok Twojego codziennego życia.
Kategorie geotechniczne budynków
Oprócz odpowiedzi na szereg przytoczonych wyżej pytań opinia geotechniczna spełnia jeszcze jedną funkcję – pozwala projektantowi ustalić, do jakiej kategorii geotechnicznej budynku należy przyporządkować nieruchomość, którą planujemy wybudować.
W polskich realiach zarówno jednokondygnacyjne, jak i dwukondygnacyjne domy jednorodzinne zaliczane są najczęściej do pierwszej kategorii geotechnicznej. Nie należy jednak traktować tego, jak pewnik może się bowiem zdarzyć, że warunki wodno-gruntowe na działce będą na tyle skomplikowane, że projektant przypisze budynek do drugiej lub nawet trzeciej kategorii geotechnicznej.
Podział kategorii geotechnicznych budynków:
- pierwsza kategoria geotechniczna dotyczy
- niewielkich nieruchomości budowanych w stosunkowo prostych warunkach gruntowych,
- druga kategoria geotechniczna dotyczy
- budynków stawianych w złożonych warunkach gruntowych, które wymagają ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych,
- trzecia kategoria geotechniczna dotyczy
- budynków stawianych w trudnych warunkach gruntowych,
- budynków i budowli nietypowych,
- budynków, w których wykorzystywane będą mało znane rozwiązania techniczne,
- budynków, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko naturalne,
- budynków wysokościowych usytuowanych w istniejącej już zabudowie miejskiej,
- budynków, które posiadać będą więcej niż jedną kondygnację zlokalizowaną pod ziemią.
Kto może wykonać opinię geotechniczną?
Opinię geotechniczną może wykonać jednie osoba posiadająca niezbędne kwalifikacje geologiczne (kategorii V. i VII) po zdaniu egzaminu państwowego. Co do zasady o tego rodzaju uprawnienia może się starać jedynie geolog z wieloletnim doświadczeniem i praktyką zawodową. Inwestorzy współpracujący z New-House nie muszą szukać takiego specjalisty na własną rękę, ponieważ nasze przedsiębiorstwo współpracuje z szeregiem profesjonalistów w tym zakresie na terenie całego kraju. W trakcie ponad 30-letniej działalności naszej firmy wybudowaliśmy z powodzeniem ponad 1500 domów jednorodzinnych wymagających wcześniejszego przeprowadzenia badań geotechnicznych i sporządzenia związanych z nimi opinii geotechnicznych. Mamy więc doświadczenie i odpowiednie zaplecze w postaci fachowców, które pozwala nam na szybkie i sprawne działanie w całej Polsce.
Czy opinia geotechniczna jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę?
Obowiązujące prawo budowlane (w formie ustawy) stanowi, że:
- w przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej
projekt budowlany powinien zawierać opinię o geotechnicznych warunkach posadowienia obiektów budowlanych,
- w przypadku drugiej oraz trzeciej kategorii geotechnicznej
projekt budowlany powinien zawierać opinię o geotechnicznych warunkach posadowienia obiektów budowlanych oraz zależne od potrzeb dodatkowe wyniki badań geologiczno-inżynierskich.
Nadto w kwietniu 2012 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Dz. U. nr 81, poz. 463), które w praktyce nakłada obowiązek dołączenia do projektu budowlanego opinii geotechnicznej dla obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym również dla domów jednorodzinnych. Rozporządzenie to dostosowuje polskie prawo do unijnych wymogów EUROKOD 7 co w praktyce oznacza, że opinię geotechniczną będącą wynikiem badań gruntu należy dołączyć do dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak w wyniku opinii geotechnicznej projektant zdecyduje się na podniesienie kategorii budynku na wyższą, to do sprawnego uzyskania pozwolenia na budowę konieczne będą dodatkowo badania podłoża gruntowego oraz wyniki badań geologiczno-inżynierskich.
Jaki jest koszt wykonania badania geotechnicznego?
Jeśli zestawimy koszt badania geotechnicznego ze skalą wydatków ponoszonych na budowę domu jednorodzinnego to trzeba przyznać, że ich cena jest niewielka. Co do zasady cena badania gruntu pod budowę zależy od liczby odwiertów i ich głębokości. Przyjmuje się, że do uzyskania miarodajnych wyników wystarczą cztery odwierty geologiczne o głębokości 3 metrów każdy. Cena wykonania odwiertu o głębokości 1 metra oscyluje w granicach 100-160 zł. Choć w różnych częściach kraju ceny mogą się znacząco różnić. Przyjmując jednak takie założenie, ekspertyza nie powinna przekroczyć 1200 – 2000 zł. Koszt będzie wyższy, jeśli planujemy dom z piwnicą lub gdy konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań np. pH wody.
Na badanie geotechniczne gruntu decydują się nie tylko inwestorzy, którzy już posiadają działkę budowlaną, robiąc to niejako dla własnego dobra i bezpieczeństwa inwestycji. Z tej możliwości korzystają często również klienci, którzy dopiero planują zakup konkretnej parceli. Jest to działanie niezwykle rozsądne, ponieważ pozwala ujawnić ewentualne wady terenu będące argumentem podczas negocjacji ceny działki lub podstawą do całkowitej rezygnacji z transakcji będącej w przyszłości źródłem problemów oraz ponadprzeciętnych kosztów. Należy bowiem pamiętać, że możemy mieć do czynienia z warunkami gruntowymi, które utrudnią lub w ogóle uniemożliwią nam wybudowanie domu jednorodzinnego.
Zalety wykonania geotechnicznego badania gruntu – podsumowanie
- Badania geotechniczne pozwalają dobrać właściwą technologię fundamentowania, dzięki której budynek będzie trwały i posłuży inwestorowi przez długie lata, nie sprawiając problemów w postaci osiadających fundamentów, pękających ścian czy nawet katastrofy budowlanej.
- Jeśli planujesz dom z podpiwniczeniem badania geotechniczne odpowiedzą Ci na pytanie, czy jest to dobry pomysł, czy może powinieneś się przygotować na zalewanie piwnicy?
- Badania geotechniczne pozwalają realnie określić poziom wód gruntowych, a co za tym idzie dobrać odpowiednią izolację i dzięki temu uniknąć szkodliwego zawilgocenia murów domu.
- Wykonanie badań geotechnicznych pozwala właściwie zabezpieczyć budynek przed wodami opadowymi, dzięki czemu oszczędzisz sobie problemów z kałużami i podtopieniami wokół domu, jak i również z zalewaniem fundamentów.
- Badania tego typu wskazują właściwe warunki wykonania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
- Przeprowadzanie badań geotechnicznych pozwala zlokalizować obszary zalegania słabych gruntów i pokłady piasku, który można praktycznie wykorzystać podczas tworzenia fundamentów.
Jak widzisz badanie geotechniczne traktowane przez wielu inwestorów jak zło konieczne i dodatkowy koszt podczas budowy domu jest w praktyce niezwykle ważne z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa nieruchomości oraz komfortu jej eksploatacji. Zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać, jeśli zależy nam na budowie domu na lata.
Pamiętaj, że zlecając kompleksową budowę domu New-House nie musisz się martwić o wykonanie badań geotechnicznych, ponieważ od tego masz naszych specjalistów, którzy zajmą się wszystkim, co ważne zarówno na tym, jak i na innych etapach realizacji inwestycji budowlanej. Jeśli perspektywa takiej budowy jest dla Ciebie atrakcyjna i chcesz wiedzieć więcej, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy dla Twojej wygody dyżurują od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Zbudujmy razem Twój wymarzony dom!