Antresola to popularne rozwiązanie stosowane chociażby w nowoczesnych stodołach i domach skandynawskich. Jest to alternatywa dla poddasza użytkowego, ale w odróżnieniu od takiego poddasza, antresola nie jest uważana za kondygnację. Jest to część wyodrębniona w górnej części kondygnacji, przeważnie parteru. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest antresola, a także, jakie zalety i wady posiada to rozwiązanie.
Czym właściwie jest antresola?
Definicję antresoli można odnaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Zgodnie z tą definicją, antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym ją stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola nie posiada także przegród budowlanych do strony wnętrza, z którego została wydzielona.
Po teorii czas na nieco praktyki. Wyobraź sobie nowoczesną stodołę na planie prostokąta. Ściana szczytowa od strony salonu jest przeszklona, a nad strefą dzienną nie znajduje się strop. Jednak za salonem mieszczą się schody, które prowadzą na górną część kondygnacji. Jest ona zabezpieczona balustradą. Można tu zagospodarować strefę do pracy czy bibliotekę. Można także postawić ściany działowe, które wyodrębnią sypialnie. To właśnie antresola, czyli coś w rodzaju niepełnego poddasza użytkowego. Cechą charakterystyczną jest właśnie pustka przestrzenna, którą zwykle pozostawia się nad strefą dzienną celem lepszego doświetlenia tej części domu.
Jakie warunki powinna spełniać antresola?
Antresolę często określa się potocznie mianem półpiętra. Jest to po prostu wydzielona przestrzeń kondygnacji, zwykle parteru, a jej powierzchnia jest mniejsza od powierzchni kondygnacji, na której się znajduje. Antresola powinna spełniać kilka warunków:
- jest wydzielona z jednoprzestrzennego pomieszczania lub jednoprzestrzennej kondygnacji,
- jej powierzchnia jest mniejsza od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia, z których ją wydzielono,
- znajduje się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z których jest wydzielona,
- nie jest zabudowana przegrodą od strony wnętrza.
Antresolę dość łatwo pomylić z poddaszem, które nie musi spełniać powyższych warunków, a ponadto, zgodnie z przepisami jest ono traktowane jako osobna kondygnacja. Ma to duże znaczenie w kontekście uwarunkowań lokalnych opisanych w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli dokumenty te dopuszczają na działce budowę domu jednokondygnacyjnego, wówczas możliwa jest budowa domu parterowego z antresolą. Budowa domu z poddaszem jest w tej sytuacji niemożliwa.