Akademia Budowlana

Stawka VAT przy budowie domu powyżej 300 m2

Spis treści:

Dokładny koszt budowy domu zależy od wielu złożonych czynników, a jednym z nich jest sposób realizacji inwestycji oraz forma rozliczania podatków. Wiele mówi się o tym, że budowa w systemie gospodarczym jest tańsza, ale jak się okazuje, to w systemie zleconym można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT. W tym artykule dowiesz się, ile wynosi stawka VAT przy budowie domu do 300 m2 i powyżej 300 m2, a także, jaki wpływ ma ona na całkowity koszt inwestycji.

 

Stawka VAT a koszty budowy domu

 

Stawka VAT w Polsce wynosi 23%. Oznacza to, że inwestor jadący do marketu budowlanego i kupujący materiały na własną rękę musi być przygotowany, że w cenę na paragonie wliczona będzie właśnie stawka 23% podatku VAT. Jednak w ramach społecznego programu mieszkaniowego istnieje możliwość skorzystania z referencyjnej stawki VAT, która wynosi 8%. Warunkiem jest skorzystanie z firmy budowlanej, z którą rozliczymy się jednocześnie za materiały, jak również za robociznę. Ponadto, określone warunki musi spełniać także sam budynek. Różnice w całkowitym koszcie budowy domu są znaczące. Weźmy dom, którego wybudowanie (materiały + usługi) kosztować będzie 500,000 zł netto.

 

 

Jest to niebagatelna różnica 75,000 zł. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów szuka odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Kluczem jest kompleksowa budowa domu z generalnym wykonawcą, ale również wybór odpowiedniego projektu, spełniającego określone wymagania.

 

Jaka stawka VAT obowiązuje na materiały i usługi budowlane?

 

Standardowa stawka VAT w przypadku usług budowlanych i materiałów wynosi 23%. Jeśli samodzielnie zakupisz materiały budowlane – cena na rachunku uwzględniać będzie właśnie 23% podatku. To samo tyczy się skorzystanie z usług budowlanych podwykonawców. Istnieje jednak możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki 8%. Można ją zastosować w następujących sytuacjach:

 

Ze stawki referencyjnej można skorzystać w ramach społecznego programu mieszkaniowego, ale kolejnym wymogiem jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która zajmie się kompleksową realizacją prac budowlanych. Konkretniej chodzi o to, że materiały i usługi muszą być rozliczone na jednej fakturze. Tylko w ten sposób będzie można skorzystać z niższego VAT-u.

 

Stawka VAT przy budowie domu jednorodzinnego do 300 m2

 

Z referencyjnej stawki VAT w wysokości 8% mogą skorzystać inwestorzy, którzy planują budowę, remont, modernizację, rozbudowę lub przebudowę domu jednorodzinnego o powierzchni do 300 m2. Jest to podstawowy warunek stawiany przez społeczny program mieszkaniowy. A co w przypadku większych domów mieszkalnych? Czy bezwzględnie trzeba liczyć się z wyższą stawką podatku VAT w wysokości 23%? Jak się okazuje, niezupełnie! 

 

Ile wynosi stawka VAT przy budowie domu powyżej 300 m2?

 

W przypadku domów o powierzchni powyżej 300m2 wciąż można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. W tej sytuacji niższa stawka VAT będzie obowiązywać przy kosztach związanych z budową 300 m2 domu jednorodzinnego. Natomiast dla nadwyżki zastosowana zostanie już stawka podstawowa w wysokości 23%. No dobrze, załóżmy, że inwestor planuje budowę domu o powierzchni 350 m2, a łączny koszt realizacji inwestycji ma wynieść 1,000,000 zł netto. Daje to wydatek rzędu 2,857 zł za jeden metr kwadratowy budynku. Ile wyniesie podatek?

 

 

Należy jednak pamiętać, że warunkiem jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która zajmie się kompleksową realizacją inwestycji obejmującą dostarczenie materiałów oraz robociznę. Towary, jak i usługa muszą być bowiem rozliczone w całości na jednym rachunku.

 

Dlaczego warto wybudować dom z firmą New-House?

 

Możliwość skorzystania z niższej stawki VAT to główny powód, dla którego coraz większa liczba inwestorów decyduje się na budowę domu w systemie zleconym. Jest to bowiem warunek kluczowy potrzebny do tego, aby móc skorzystać z niższej stawki VAT. Wykonawca musi na jednym rachunku rozliczyć materiały budowlane oraz koszty robocizny. Firma budowlana New House dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem w branży i specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych w technologii murowanej. Wybierając naszą firmę zyskujesz gwarancję profesjonalnej realizacji oraz zyskujesz możliwość skorzystania z referencyjnej stawki VAT, co obniży koszty budowy domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.