Akademia Budowlana

Strop drewniany w domu murowanym. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Spis treści:

W domach murowanych nie zawsze zachodzi konieczność stosowania stropów monolitycznych z żelbetu czy też stropów gęstożebrowych. Czasami w zupełności wystarczy dużo tańszy i prostszy w budowie strop drewniany. Pojawia się jednak dość istotna kwestia – jak w prawidłowy sposób połączyć ze sobą strop drewniany z konstrukcją murowaną? W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób buduje się strop drewniany w domu murowanym.

 

Kiedy stosuje się strop drewniany w domu murowanym?

 

Strop drewniany to świetne rozwiązanie w domach, które nie będą posiadały poddasza użytkowego. W tego typu domach nie ma sensu wydawania pieniędzy na strop monolityczny lub gęstożebrowy, ponieważ nie będą one poddawane obciążeniom, do jakich są przystosowane. Strop drewniany jest także ciekawym rozwiązaniem dla poddaszy o niewielkiej powierzchni, które nie będą mocno dociążone w przyszłości. Wielu inwestorów początkowo jest zaskoczonych tego typu rozwiązaniem. W końcu do domu murowanego strop monolityczny lub gęstożebrowy wydaje się być naturalnym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, zastosowanie stropu drewnianego może zaoferować wiele korzyści, jak chociażby niższe koszty budowy.

 

Techniki łączenia stropu drewnianego z murowaną konstrukcją

 

Rodzi się pytanie, w jaki sposób można połączyć strop drewniany z murowaną konstrukcją ścian. Jak się okazuje istnieje kilka sposobów, a wiele zależy od kubatury budynku, a także od tego, jakimi obciążeniom poddawany będzie strop. Najczęściej stosowaną techniką jest oparcie belek stropowych wierzchem na wieńcu i zastosowanie odpowiednich złączeń ciesielskich. Alternatywą jest natomiast połączenie doczołowe, które można wykonać na dwa sposoby. Poniżej opisujemy techniki, które pozwalają wykonać strop drewniany w domu murowanym:

 

Oparcie belek drewnianym wierzchem

 

Najpopularniejszą techniką jest oparcie drewnianych belek wierzchem na wieńcu. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak proste, jak wskazywałaby nazwa tej techniki. Drewnianą belkę należy bowiem położyć na warstwie hydroizolacji. Tylko w ten sposób belki stykające się z wieńcem nie będą tracić trwałości na skutek wilgoci. Konieczne jest także zapewnienie przestrzeni wentylowanej, która pozwoli na usunięcie wilgoci, która może się skroplić w połączeniu. W tym celu, belka powinna być położona na wieńcu w taki sposób, aby zachowana była szczelina dylatacyjna pomiędzy belką, a murowanymi elementami ściany kolankowe lub ściany zewnętrznej. Pozostawienie przestrzeni wentylowanej rodzi jednak ryzyko, że na skutek eksploatacji belka będzie się poruszać. Aby temu zapobiec, stosuje się złącza ciesielskie, które ustabilizują pozycję belki w połączeniu na wieńcu.

 

Technika ta jest coraz częściej wypierana przez połączenia doczołowe. Wymaga bowiem bardzo dużej precyzji przy pracach murarskich, a ponadto jest czasochłonna. Już na etapie murowania ścian zewnętrznych lub kolanowych trzeba pozostawić przestrzenie na belki stropowe. Jednocześnie, przestrzenie wentylowane dookoła belki są mostkiem termicznym, który podwyższa współczynnik przenikania ciepła, co jest niepożądane we współczesnych, energooszczędnych domach.

 

Połączenie doczołowe belki z wieńcem

 

Połączenie doczołowe polega na zastosowaniu specjalnych złączy ciesielskich określanych jako wieszak belki. Mają one kształt litery L. Wieszak mocuje się do wieńca stosując kotwy mechaniczne lub chemiczne. Następnie, na zamocowanych wieszakach opiera się belki stropowe i stosuje łączenie z pomocą systemowych gwoździ pierścieniowych. Połączenie doczołowe nie wymaga zatem pozostawiania wolnej przestrzeni w murze, co upraszcza prace murarskie oraz nie pozostawia mostków termicznych. Minusem jest tak naprawdę konieczność kotwienia wieszaka belki bezpośrednio w wieńcu, co może rodzić pewne trudności. No chyba, że zastosujemy alternatywą technikę z wykorzystaniem belki obwodowej.

 

Połączenie doczołowe z użyciem belki obwodowej

 

Technika ta jest bardzo podobna do poprzedniej, ale zachodzi tu kilka istotnych różnic. Przede wszystkim stosuje się specjalną, drewnianą belkę obwodową, którą kotwi się w wieńcu. Pomiędzy belką obwodową a wieńcem umieszcza się izolację przeciwwilgociową. Następnie, do powierzchni belki obwodowej mocuje się złącze ciesielskie, czyli wieszak belki. Na nim opierać się będą przytwierdzone belki stropowe. Ułatwia to uzyskanie idealnie równego stropu. Ponadto, na etapie montażu łatwej jest redukować nierówności, aniżeli w przypadku mocowania bezpośrednio do wieńca. Dlatego, we współczesnych domach murowanych strop drewniany coraz częściej mocuje się właśnie za pośrednictwem połączenia doczołowego z użyciem belki obwodowej.

 

Jakie korzyści oferuje strop drewniany?

 

Strop drewniany można wykonać dużo szybciej, a zarazem dużo taniej w porównaniu ze stropem monolitycznym i gęstożebrowym. Ponadto, jest on lżejszy, dzięki czemu mniej obciąża konstrukcję nośną. Strop drewniany w domu murowanym wciąż może być normalnie eksploatowany, choć trzeba pamiętać, że w przypadku poddaszy użytkowych pojawią się pewne ograniczenia związane z niższą nośnością stropu drewnianego. Mimo to, korzyści często przekonują inwestorów do zastosowania takiego rozwiązania. A zatem, choć stropy drewniane są najczęściej kojarzone z domami szkieletowymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je także w domach murowanych.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.