Przygotowując się do generalnego remontu domu warto zatroszczyć się o kosztorys. Nie ma bowiem nic gorszego przy remoncie niż konieczność przerwania prac ze względu na wyczerpany budżet. Aby uniknąć tej przykrej niespodzianki warto sprawdzić, ile dokładnie kosztować będzie cały remont, a następnie przygotować potrzebną kwotę z pewnym zapasem. W tym artykule wyjaśniamy, jak powstaje kosztorys remontu domu oraz kto może go wykonać.
Czym właściwie jest kosztorys remontu i co zawiera?
Kosztorys remontu domu obejmuje wszystkie wydatki, jakie trzeba będzie ponieść, aby doprowadzić dom do satysfakcjonującego stanu. Należy uwzględnić koszty materiałów wykończeniowych, koszty niezbędnych elementów wyposażenia, koszty wykonania nowych instalacji, koszty zakupu mebli, jak również koszty robocizny. W kosztorysie można policzyć także dostępny budżet. Należy uwzględnić wszystkie środki, jakie jesteśmy w stanie zdobyć na remont – wkład własny, pieniądze uzyskane w ramach kredytu gotówkowego, czy też dotacje i dofinansowania (liczne środki na remont można zdobyć w ramach termomodernizacji domu).
Kosztorys ma formę tabeli, w której wyszczególnia się krok po kroku wszystkie wydatki. Aby to uporządkować, można podzielić wydatki na wiele kategorii, np. prace na zewnątrz domu, a także prace w poszczególnych wnętrzach. W ten sposób łatwiej jest uwzględnić wszystkie wydatki, niczego nie pomijając. Kosztorys remontu powinien uwzględniać także przybliżone koszty poboczne – transport materiałów, paliwo, koszty prądu i wody po przybliżonym oszacowaniu zużycia. Biorąc pod uwagę, że nawet najlepszy kosztorys remontu domu może nie uwzględniać wszystkich kwestii, do uzyskanego wyniku zawsze warto doliczyć przynajmniej te 5-10% rezerwy.
Kto może wykonać dokładny kosztorys remontu domu?
Jeśli przygotowujesz się do remontu domu, wykonanie kosztorysu możesz zlecić fachowcom. Zadaniem tym zajmie się rzeczoznawca budowlany, który oszacuje stan techniczny budynku i powie, jakie prace trzeba koniecznie wykonać, aby dom stał się praktyczny, bezpieczny i dostosowany do potrzeb domowników. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, od czego należy zacząć. Zakup starego domu często przypomina niestety zakup kota w worku, ponieważ dopiero po dokładnej ocenie stanu technicznego (za fachową ekspertyzę trzeba zapłacić nawet ok. 2 tys. zł) możemy poznać realny stan budynku i wskazać prace remontowe, jakie trzeba będzie wykonać. Rzeczoznawca może również wskazać niezbędne prace, bez podliczania kosztów.
Znając zakres prac remontowych można po prosić o pomoc architekta, który może wykonać dla nas indywidualny projekt remontu, w którym wyszczególnione zostaną wszystkie niezbędne prace, materiały, dodatki. W ten sposób pozyskujemy projekt wykonawczy wnętrza, którego częścią będzie dokładny kosztorys budowlany. Musimy jednak pamiętać, że to rozwiązanie słono kosztuje. Przygotowanie projektu wnętrza to wydatek rzędu od. 100 – 150 do nawet 200 zł za metr kwadratowy domu. Zaletą jest jednak to, że inwestor otrzymuje w pakiecie wszystkie materiały dodatkowe, w tym wizualizacje ukazujące, jak wyglądać będą wyremontowane wnętrza.
Czy można samodzielnie wykonać kosztorys remontu?
Jak najbardziej, kosztorys remontu domu można wykonać samodzielnie, ale jest to zadanie trudne. Łatwo bowiem pominąć niektóre wydatki, a to stwarza niebezpieczeństwo niedoszacowania łącznych kosztów. To zresztą dość powszechny błąd. Przed przystąpieniem do tworzenia kosztorysu trzeba dokładnie pomierzyć wszystkie wnętrza, bo tylko w ten sposób można określić, ile potrzebujemy materiałów, a także oszacować koszty robocizny za metr kwadratowy. Kosztorys można podzielić na poszczególne wnętrza oraz prace na zewnątrz budynku. W ten sposób łatwiej zachować porządek, a także podliczyć wszystkie koszty.
Zalecamy jednak, aby do zsumowanej kwoty doliczyć przynajmniej 5-10% rezerwy. Remont często wiąże się bowiem z dodatkowymi wydatkami. Koszty transportu dużych mebli i sprzętu AGD, paliwo wypalone na wizyty w sklepach meblowych i marketach budowlanych – przy generalnym remoncie takich dodatkowych kosztów może być sporo i dlatego warto zachować spory margines błędu, aby lepiej przygotować się na każdą okoliczność.
Dlaczego warto przygotować kosztorys remontu domu?
Na podstawie kosztorysu remontu domu inwestor jest w stanie określić, jaki budżet musi przygotować na zakup niezbędnych materiałów oraz opłacenie ekipy lub poszczególnych fachowców. Wiele osób przymierzających się do generalnego remontu wciąż porywa się z motyką na słońce, rozpoczynając prace bez szerszego planu i oszacowanych kosztów. Efekt? Często zdarzają się sytuacje, w których takie osoby muszą przerwać remont w trakcie prac, ze względu na wyczerpany budżet. Robota w proszku, dom niezdatny do mieszkania, brak środków na dokończenie prac. To niestety dość częsta konsekwencja braku przygotowania dokładnego kosztorysu remontu domu. Warto zatem przynajmniej samodzielnie postarać się oszacować wszystkie koszty. Zwłaszcza, że w Internecie można znaleźć bardzo praktyczne kalkulatory kosztów remontu domu.