Schody wewnętrzne w domu są niezbędne do zapewniania bezpiecznej i komfortowej komunikacji pomiędzy dwoma kondygnacjami – parterem i poddaszem, parterem i piętrem czy też parterem i piwnicą. Wybierając schody wewnętrzne trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, z czego najważniejsze to: konstrukcja schodów oraz materiał, z jakiego są one wykonane. Jaki wybór mają inwestorzy wybierający schody wewnętrzne do domu?
W jaki sposób możemy klasyfikować schody wewnętrzne?
Wybierając schody wewnętrzne do domu inwestorzy stają przed wieloma decyzjami: z jakiego materiału wybudować schody? Czy będą to schody samonośne czy też schody połączone z innymi konstrukcyjnymi nośnymi budynku? Jaką konstrukcję będą miały schody? Jakie balustrady zapewnią domownikom oczekiwany poziom bezpieczeństwa? To całkiem pokaźna lista pytań, na które inwestor powinien znaleźć odpowiedź już na etapie projektowania domu. Klasyfikacji schodów wewnętrznych możemy dokonać na podstawie dwóch parametrów: materiału, z jakiego są one wykonane, a także ze względu na rodzaj konstrukcji. Poniżej wymieniamy poszczególne rodzaje.
Rodzaje schodów wewnętrznych ze względu na materiał wykorzystany do budowy
Na początek zacznijmy od materiałów, które mogą być wykorzystane do budowy schodów. Materiał decyduje o żywotności schodów, a jednocześnie wpływa na zgodność konstrukcji z wybraną aranżacją wnętrza. Oto podział schodów wewnętrznych ze względu na materiały:
- Schody betonowe – mogą być wykonane z prefabrykowanych bloczków, ale częściej stosuje się schody monolityczne, czyli wylewane w szalunkach. Zaletą tych schodów jest wysoką trwałość i żywotność, a także możliwość wykończenia ich dowolnym materiałem. Schody betonowe należy jednak uwzględnić już na etapie projektowania domu.
- Schody drewniane – od lat stosowane w domach letniskowych czy też w domach wiejskich. Schody te odznaczają się naturalnością, ocieplają wnętrze, a jednocześnie tworzą przyjazny mikroklimat. Świetnie łączą się także z innymi materiałami. Schody drewniane wymagają jednak starannej pielęgnacji oraz konserwacji. W innym razie ich żywotność drastycznie spada.
- Schody metalowe – do budowy takich schodów najczęściej wykorzystuje się stal. Są bardzo wytrzymałe i żywotne, nie ulegają korozji, można je zastosować w istniejącym już domu. Mają bardzo lekką formę, dzięki czemu doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza. W zasadzie nie wymagają konserwacji. Są jednak dość drogie. Często metalową konstrukcję schodów łączy się z drewnianymi stopniami i szklanymi balustradami.
- Schody szklane – designerskie, niezwykle lekkie w swojej formie, ale i… mało praktyczne. Do produkcji szklanych schodów wykorzystuje się bardzo mocne szkło hartowane zdolne do przenoszenia dużych obciążeń i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szklane stopnie mogą być jednak śliskie, a stąpanie po nich nie zawsze jest komfortowe. Nie należą do najbezpieczniejszych. Szkło powszechnie wykorzystuje się jednak do produkcji balustrad.
W domach jednorodzinnych najczęściej występują schody drewniane i betonowe. W nowoczesnych domach zachowanych w modernistycznych stylistykach coraz większym zainteresowaniem cieszą się także schody metalowe. Omawiając schody betonowe warto również wspomnieć, że można je wykończyć niemal dowolnym materiałem: gresem, ceramiką, drewnem, kamieniem naturalnym, a także wykładziną. We wnętrzach industrialnych czasami pozostawia się surowy beton.