Rozbudowa domu – czy potrzebny jest projekt?
Spis treści:
Choć rozbudowa domu nie posiada jednej i konkretnej definicji, to możemy stwierdzić, że są to po prostu prace budowlane prowadzące w istniejącym już budynku, celem uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej. W ramach rozbudowy zmieniają się zatem kluczowe parametry obiektu. Czy rozbudowa domu wymaga od właściciela nieruchomości projektu architektonicznego? W tym artykule omówimy najważniejsze formalności towarzyszące rozbudowie domu.
Na czym polega rozbudowa domu?
Rozbudowę domu najłatwiej jest zdefiniować jako prace budowlane realizowane w istniejącym już domu, których celem jest uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Rozbudowę domu można wykonać na dwa sposoby: w poziomie oraz w pionie. Rozbudowa w pionie często jest określana mianem nadbudowy domu. Zwykle jest to adaptacja nieużywanego dotychczas poddasza, stworzenie dodatkowej kondygnacji lub budowa podpiwniczenia. Z kolei rozbudowa domu w poziomie polega na dobudowaniu dodatkowego pomieszczenia lub pomieszczeń do istniejącej już bryły domu.
Zakres prac budowlanych podczas rozbudowy domu ma charakter indywidualny. Dla jednego inwestora będzie to stworzenie niewielkiej przybudówki, podczas gdy dla innego stworzenie całej kondygnacji wymagającej zmiany konstrukcji dachu. Zakres prac może także wpływać na formalności, jakich trzeba będzie dopełnić przed rozpoczęciem rozbudowy. W artykule na temat rozbudowy domu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak wyglądają przygotowania oraz prace budowlane.
Czy rozbudowa domu wymaga projektu architektonicznego?
Niezależnie od zakresu planowanych prac przy rozbudowie domu, jest to operacja, która wymaga projektu architektonicznego. Formalności są zatem zbliżone do tych, jakie mają miejsce przy budowie domu. Inwestor musi pozyskać mapę zasadniczą, a następnie skorzystać z usług geodety, który przygotuje mapę do celów projektowych. Teraz należy skorzystać z usług architekta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane. Wykona on projekt architektoniczny, który będzie zawierał wszelkie informacje na temat tego, jak mają być realizowane prace przy rozbudowie domu. W skład takiego projektu wchodzą chociażby projekty przyłączy, w których wyposażona będzie nowo powstająca część budynku. Nieodzownym elementem jest także charakterystyka energetyczna.
Formalności związane z rozbudową domu
W ramach przygotowań do rozbudowy domu często potrzebne są konsultacje z rzeczoznawcą budowlanym, który wyda ocenę lub ekspertyzę stanu technicznego. Na ich podstawie można sprawdzić, czy aktualny stan techniczny obiektu dopuszcza jego rozbudowę. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, właściciel nieruchomości musi udać się do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej celem uzyskania mapy zasadniczej. Po uzyskaniu tej mapy zatrudnia się geodetę, który przygotuje mapę do celów projektowych.
Czas na zatrudnienie wykwalifikowanego architekta, który przygotuje projekt rozbudowy domu składający się z części opisowej i rysunkowej, a także zawierający niezbędną dokumentację, w tym zaktualizowaną charakterystykę energetyczną domu. Projekt musi być dostosowany do uwarunkowań lokalnych, a także uwzględniać wymagane odległości nowo powstającej części budynku do granic działki. Rozbudowa domu nie wymaga od 2015 roku pozwolenia na budowę. Dysponując projektem można złożyć zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych w starostwie powiatowym. Następnie należy odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie nie wpłynie sprzeciw ze strony organu administracji, można przystąpić do rozbudowy domu.
Komu można polecić rozbudowę domu?
Rozbudowa domu to dobry wybór z perspektywy inwestora, który posiada już dom, ale chce uzyskać większą powierzchnię użytkową. Jeśli posiada on dostatecznie dużą działkę budowlaną, a na drodze nie stoją uwarunkowania lokalne, warto zdecydować się na nadbudowę lub rozbudowę domu wszerz. Na taki wybór często decydują się także osoby, które kupują dom z rynku wtórnego i chcą go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Co ciekawe, rozbudowę domu często planują także osoby znajdujące się dopiero na etapie budowy swojego nowego domu. W ten sposób można bowiem podzielić inwestycje na kilka pomniejszych etapów, co umożliwia rozłożenie wydatków nawet na kilka lat. Jedyną niedogodnością w tej sytuacji jest konieczność ponownego załatwiania formalności.
Kiedy można rozpocząć użytkowanie dobudowanej części domu?
Po zakończeniu rozbudowy domu należy powiadomić inspektorat nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. W tym czasie można spodziewać się kontroli, aczkolwiek należą one do rzadkości. Należy odczekać 21 dni od momentu powiadomienia nadzoru o zakończonej budowie. Jeśli w tym czasie nadzór nie wyda sprzeciwu, wówczas można rozpocząć użytkowanie obiektu. Jedną z niezbędnych formalności po zakończeniu prac budowlanych jest także powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, w trakcie której geodeta sprawdzi, czy prace zostały zrealizowane zgodnie z projektem.