Płyta warstwowa to materiał znajdujący coraz szersze zastosowanie w różnych obszarach branży budowlanej. Jest to materiał wykorzystywany przede wszystkim do obudowy ścian oraz dachów. Z ich pomocą można dużo szybciej przystosować budynek do obowiązujących standardów WT 2021. Płyta warstwowa znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku dużych obiektów przemysłowych, ale coraz częściej jest wykorzystywana także w budownictwie mieszkalnym.
W jaki sposób zbudowana jest płyta warstwowa?
Płyta warstwowa posiada rdzeń stworzony z materiału termoizolacyjnego, obudowany okładziną z blachy stalowej, drewna, tworzywa sztucznego lub kompozytów. Płyty warstwowe są wykorzystywane do obudowywania budynków, celem poprawienia ich izolacyjności termicznej, a także izolacyjności akustycznej. Jednocześnie, zewnętrzna warstwa osłony często jest tworzona z troską o walory wizualne, tak, aby mogła stanowić estetyczne wykończenie elewacji. Poszczególne płyty warstwowe różnią się przede wszystkim rdzeniem termoizolacyjnym.
Rodzaj rdzenia decyduje o konkretnych parametrach płyty, przede wszystkim o izolacyjności termicznej oraz izolacyjności akustycznej. Kolejne zmienne to odporność ogniowa oraz waga materiału. Dlaczego płyta warstwowa jest coraz częściej wykorzystywana w różnych obszarach budownictwa? Ponieważ za sprawą tej technologii można dużo szybciej wznieść budynek. Budynki w tej technologii posiadają konstrukcję nośną wykonaną ze specjalnych stalowych rusztowań, do których następnie mocuje się płyty warstwowe. Taki budynek można wznieść zaledwie w miesiąc. Zaletą tej technologii są także niższe koszty, co uwidacznia się zwłaszcza w przypadku obiektów wielkokubaturowych.
Rodzaje płyt warstwowych stosowanych w budownictwie
Jak już mówiliśmy, główną różnicą w poszczególnych płytach warstwowych jest rodzaj rdzenia, a konkretnie materiał termoizolacyjny wykorzystany w okładzinie. Rdzeniem może być pianka poliuretanowa, pianka fenolowa, szkło piankowe, wełna mineralna, a także styropian. Wszystkie te materiały odznaczają się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, najlepsze wyniki osiągają płyty wypełnione wełną mineralną. Wpływ na parametry płyty ma oczywiście grubość. W ofercie producentów znajdziemy płyty w przedziale od 5 do 20 cm.
Jeśli chodzi o okładzinę płyty warstwowej, w tym celu wykorzystuje się najczęściej blachy stalowe, drewno, kompozyty drewnopodobne, a także tworzywa sztuczne. Rodzaj okładziny ma duży wpływ na zastosowanie danej płyty. Płyty obudowane blachą świetnie sprawdzają się przy budowie budynków gospodarczych oraz garaży wolnostojących. Z kolei do obudowania ścian domu lepiej sprawdzają się płyty drewniane i kompozytowe, które mogą pochwalić się atrakcyjnym wyglądem.