Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy ocieplaniu budynków. Odznacza się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, a jego montaż jest dość szybki i nie nastręcza trudności. Styropian fasadowy jest dostępny w kilku rodzajach, a ponadto trzeba określić wymiary oraz grubość płyt. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się styropian fasadowy, w jakich wymiarach występuje, a także jak dobrać odpowiednią grubość.
Czym właściwie jest styropian fasadowy?
Pod nazwą styropianu kryje się polistyren ekspandowany określany skrótem EPS. Materiał ten uzyskuje się poprzez spienienie litych granulek polistyrenu zawierających porofor. Aby uzyskać spieniony materiał podgrzewa się granulki parą wodną. Spienione granulki tworzą bardzo zwartą i szczelną powierzchnię, choć w strukturze mogą pojawiać się nieliczne pustki powietrzne. Niemniej jednak, styropian odznacza się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a ponadto jest wytrzymały i odporny na liczne czynniki, w tym również wilgoć. To wszystko sprawia, że styropian fasadowy jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów ociepleniowych.
Czym charakteryzuje się styropian fasadowy?
Styropian fasadowy to idealny materiał termoizolacyjny. Jego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi od 0,034 do 0,040 W/(m2*K) w zależności od gęstości i jakości materiału. Jest materiałem wytrzymałym i prostym w montażu. Nie powoduje uczuleń, nie pyli, a pozostałe granulki są w pełni biodegradowalne i nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Styropian wykazuje się sporą odpornością na ściskanie i nie szkodzi mu wilgoć. Dzięki temu nie powoduje gromadzenia wilgoci w ścianach i nie jest podatny na rozwój pleśni. Ocieplanie budynku z pomocą styropianu fasadowego jest bardzo proste i nie narzuca dużych ograniczeń ze względu na czynniki atmosferyczne.
Rodzaje styropianów fasadowych
Najczęściej stosowanym materiałem jest polistyren ekspandowany (EPS). To tradycyjny, biały styropian fasadowy. Bardzo popularnym materiałem, nieco różniącym się pod kątem sposobu produkcji jest polistyren ekstrudowany (XPS). Potocznie ten materiał także jest nazywany styropianem, ale to pewne nieścisłość, ponieważ prawidłowa nazwa tego materiału to styrodur. Posiada on nieco niższy współczynnik przewodzenia ciepła, a co za tym idzie, jest również nieco droższy.
Coraz większą popularnością cieszy się także styropian grafitowy. W procesie produkcyjnym wykorzystuje się grafit, sadzę lub związki aluminium, które decydują, o charakterystycznym, ciemnym zabarwieniu. Substancje wzbogacające pozwalają pochłaniać lub odbijać promieniowanie czerwone, a dzięki czemu zmniejsza się współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku styropianu grafitowego może on spaść nawet poniżej wartości 0,029 W/(m2*k). Warto zauważyć, że niższy współczynnik lambda oznacza, że wystarcza mniejsza grubość płyty do uzyskania oczekiwanych parametrów.
Jakie wymiary i grubości ma styropian fasadowy?
Standardowy styropian fasadowy jest dostępny w formie prostokątnych płyt o wymiarach: 50 x 100 cm. Dość popularne są także większe płyty o wymiarach 60 x 120 cm, które ułatwiają ocieplanie dużych i równych powierzchni. Styropian fasadowy zazwyczaj jest dostępny w grubościach: 15, 20, 24, 30 cm. Do ocieplania ścian rzadko stosuje się materiały grubsze niż 30 cm. Standardem są płyty w przedziale 15 – 20 cm. Od grubości płyty w dużej mierze decyduje to, ile płyt wchodzi do pojedynczego opakowania, co przekłada się na zawartość w metrach kwadratowych. I tak, płyty o grubości 20 cm mogą być pakowane nawet po 16 sztuk, co przekłada się na 11,5 m2.
Jak dobrać grubość styropianu do elewacji?
Wiemy już, jakie są dostępne wymiary i grubości styropianu fasadowego. Ale w jaki sposób wybrać materiał dostosowany do specyfiki budynku? W przypadku nowych domów zazwyczaj decyduje o tym architekt (autor gotowego projektu podaje standardowe rozwiązania, które następnie mogą zostać zmienione przez architekta adaptującego). Kluczową kwestią jest bowiem materiał, z jakiego wykonane zostaną ściany zewnętrzne. Zgodnie ze standardami WT 2021 współczynnik przenikania ścian zewnętrznych nie może być wyższy, aniżeli 0,20 W/(m2*K).
Współczynnik przenikania ścian (U) informuje o właściwościach termoizolacyjnych całej ściany, na którą składa się warstwa nośna, warstwa termoizolacyjna, a czasami także warstwa elewacyjna. Styropian fasadowy dobiera się w taki sposób, aby jego grubość pozwoliła uzyskać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, zgodny z normami WT 2021. Dlatego też, stosując styrodur lub styropian grafitowy można wybrać nieco mniejszą grubość, niż w przypadku styropianu białego, jako iż materiały te odznaczają się nieco niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła