Uziom fundamentowy to najprostsza forma uziemienia budynku, gwarantująca należytą ochronę przeciwprzepięciową. System ten ma zapewnić bezpieczeństwo domowników podczas takich sytuacji, jak usterka urządzeń elektronicznych, ale też uderzenie pioruna w budynek. Uziom fundamentowy stanowi także ochronę dla sprzętu elektronicznego. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest uziom fundamentowy, jak działa, a także jakie posiada zalety.
W jaki sposób zbudowany jest uziom fundamentowy?
Uziom fundamentowy to jeden ze sposobów na uziemienie budynku. Ze względu na prostą budowę oraz niski koszt wykonania, jest obecnie najczęściej wybieranym systemem w nowych domach. Ten rodzaj uziomu trzeba przewidzieć już na etapie projektowania domu, jako iż wykonuje się go jeszcze na etapie budowy fundamentów. Możemy wyróżnić uziom fundamentowy naturalny i sztuczny. Uziomem naturalnym mogą być stalowe pręty zbrojeniowe w żelbetowych fundamentach. Z kolei fundament sztuczny to zazwyczaj taśmy, które nie stanowią elementu konstrukcyjnego.
Uziomy fundamentowe tworzą zamknięty układ na bazie prostokąta lub kilku prostokątów. Przebiegają przez fundamenty ścian nośnych. Jeśli rozpiętość ścian zewnętrznych jest większa niż 20 metrów, wykonuje się także uziomy fundamentowe pod ścianami wewnętrznymi. Uziom fundamentowy posiada zacisk przyłączeniowy wyprowadzony do wnętrza, w którym ma zostać zainstalowane złącze. Zacisk ten służy do połączenia uziomu z główną szyną uziemiającą.
Jakie funkcje pełni uziom fundamentowy?
Uziom fundamentowy jest formą uziemienia budynku. Stanowi niezwykle ważny element ochrony przeciwpożarowej i przeciwprzepięciowej. Jego zadaniem jest wyrównywanie potencjałów pomiędzy różnymi instalacjami i metalowymi elementami konstrukcyjni oraz ziemią, obniżenie napięcia względem ziemi oraz napięcia dotykowego w razie uszkodzeń instalacji elektrycznych, a także obniżenie wartości prądu udarowego powstającego w skutek wyładowań atmosferycznych. Reasumując, uziom fundamentowy ma zapewnić domownikom bezpieczeństwo w razie uderzenia pioruna w dom lub w razie awarii domowej sieci energetycznej lub sprzętu do niej podłączonego.
Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że uziom fundamentowy naturalny w formie prętów zbrojeniowych pełni jednocześnie rolę zbrojenia fundamentu, zapewniając odpowiednią nośność. Wybór pomiędzy uziomem naturalnym i sztucznym zależy w głównej mierze od tego, z jakiego materiału wykonuje się fundamenty oraz czy będą one posiadać zbrojenie. System uziemienia warto także uzupełnić o ogranicznik przepięć. Jest to urządzenie, które zapewni urządzeniom elektrycznym ochronę w przypadku skrajnie niekorzystnych przepięć, np. przy uderzeniu pioruna. Jego obecność może mieć znaczenie w kontekście odszkodowań za straty spowodowane przez burze.