Aby gotowy projekt domu zakupiony w katalogu wybranej pracowni architektonicznej stał się kompletnym projektem budowlanym, niezbędna jest adaptacja projektu. Jest to proces, który polega na przystosowaniu projektu do uwarunkowań lokalnych oraz specyfiki działki. W tym celu często konieczne są zmiany konstrukcyjne w projekcie budowlanym. Są to zmiany, które mogą wpływać na kluczowe parametry techniczne projektowanego domu.
Dlaczego wprowadza się zmiany w gotowym projekcie?
Gotowy projekt domu nie może być od razu zrealizowany na działce. Taki projekt nie mógł bowiem zakładać pewnych uwarunkowań lokalnych, jak również specyfiki działki, które będą miały znaczący wpływ na wybór materiałów i technologii przy budowie. Gotowy projekt należy zatem zaadaptować, czyli przystosować do specyfiki działki, na której wznoszony będzie budynek. Czasami wystarczą drobne zmiany, ale niekiedy potrzebne będą poważniejsze zmiany konstrukcyjne. Mogą one być podyktowane specyfiką działki, ale równie dobrze może o nie poprosić sam inwestor.
Co należy wziąć pod uwagę przy wprowadzaniu zmian?
Podstawowym czynnikiem są uwarunkowania lokalne. Posiadanie własnej działki budowlanej nie oznacza, że możemy na niej wybudować każdy budynek. Obowiązują nas bowiem warunki opisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku, w decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą decydować o takich kwestiach, jak np.: maksymalna wysokość budynku, geometria dachu, kolor elewacji, maksymalna powierzchnia zabudowy. Gotowy projekt może nieco odbiegać od założeń dostępnych w MPZP lub decyzji WZ, a wtedy potrzebne będą zmiany konstrukcyjne, celem dostosowania go do uwarunkowań lokalnych.
Kolejnym czynnikiem jest specyfika działki. Należy tu uwzględnić: warunki wodno-gruntowe, uzbrojenie terenu, ukształtowanie terenu, orientację względem stron świata i drogi publicznej. Jakie zmiany konstrukcyjne mogą być wymuszone przez specyfikę działki? Niesprzyjające warunki wodno-gruntowe, takie jak chociażby mało nośny i słabo przepuszczalny grunt mogą oznaczać konieczność zastosowania innych fundamentów. Z kolei klimat charakterystyczny dla danego regionu (opady śniegu, wiatr) mogą wpłynąć na geometrię i rodzaj pokrycia dachu.
Kto odpowiada za zmiany konstrukcyjne w projekcie gotowym?
Gotowy projekt domu może zostać zaadaptowany przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane. Inwestor może zatrudnić dowolnego architekta lub też skorzystać z pomocy architekta zatrudnionego przez firmę budowlaną, która będzie odpowiadała za budowę domu. Wcześniej należy jednak skorzystać z usług geodety, który na podstawie mapy zasadniczej wykona dla nas mapę do celów projektowych. Mapa ta posłuży do zagospodarowania terenu.
Jakie zmiany są najczęściej wprowadzane w budynku?
Zmiany wprowadzane w gotowym projekcie możemy podzielić na obowiązkowe i opcjonalne. Zmiany obowiązkowe wynikają z konieczności przystosowania projektu do specyfiki działki. Z kolei zmiany opcjonalne to zmiany wprowadzone przez inwestora, który chce przystosować dom do swoich potrzeb. Oto najczęściej wprowadzane zmiany konstrukcyjne w projekcie gotowym:
- modyfikacja długości lub szerokości budynku,
- przesunięcie usytuowania okien i drzwi lub zwiększenie rozmiarów otworów,
- zmiana kąta nachylenia dachu,
- zmiana układu ścian wewnętrznych,
- podwyższenie ściany kolankowej,
- zmiana technologii budowy fundamentów, ściany zewnętrznych, stropów,
- zmiana materiałów budowlanych,
- dodanie lub usunięcie elementów architektonicznych, np. balkonu czy lukarny,
Poprzez zmiany konstrukcyjne rozumiemy wszelkie zmiany, które ingerują w technologię, materiały oraz inne rozwiązania konstrukcyjne wybrane przez twórcę gotowego projektu. Skutkiem takich zmian są nieco inne parametry techniczne zaprojektowanego budynku.
Ile kosztują zmiany konstrukcyjne w gotowym projekcie?
Adaptacja projektu generuje koszty związane z nakładem pracy wykonanej przez architekta. A zatem, im bardziej skomplikowane i czasochłonne zmiany konstrukcyjne zostaną wprowadzone w gotowym projekcie, tym droższy okaże się proces adaptacji projektu. Weźmy chociażby zmianę kąta nachylenia dachu. Niewielka zmiana, która nie zmieni technologii budowy więźby dachowej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ale duża zmiana może wpłynąć na konieczność zaprojektowania nowej więźby dachowej, a to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dużo kosztować będzie także zmiana materiałów budowalnych, czy zmiana technologii wykonania stropu. Standardowa adaptacja projektu to wydatek rzędu 1,000 – 3,000 zł. Ale bardzo złożone i czasochłonne zmiany konstrukcyjne w gotowym projekcie mogą wywindować koszty adaptacji nawet powyżej kwoty 10,000 zł.