Akademia Budowlana

Ogrzewanie podłogowe wodne – czym jest i jak działa?

Spis treści:

Popularność ogrzewania podłogowego wzrosła wraz z rozwojem bardziej energooszczędnych domów posiadających dobrą izolację termiczną. Jest to system niskotemperaturowy, który pozwala uzyskać optymalną temperaturę wnętrza przy mniejszym zużyciu energii. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa ogrzewanie podłogowe wodne, a także, jakie są jego mocne i słabe strony.

 

Co to jest wodne ogrzewanie podłogowe?

 

Ogrzewanie podłogowe to system rurek zatopionych w wylewce betonowej. Jest ono podłączone do źródła ciepła w postaci niskotemperaturowego kotła lub pompy ciepła. Przez rury w podłodze płynie woda w temperaturze od 25 do 50 st. C. Podłoga akumuluje ciepło, a następnie oddaje je do wnętrza. Podłogówka pozwala dużo wydajniej ogrzać wnętrze, ze względu na równomierne rozprowadzanie ciepła. Plusem tego systemu jest także długie oddawanie ciepła już po wyłączeniu instalacji grzewczej. No i nie sposób nie docenić komfortu, jaki oferuje przyjemna dla stóp, ciepła posadzka.

 

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

 

Budowa wodnego ogrzewania podłogowego jest dość prosta. Na warstwę wyrównawczą z betonu układa się materiał termoizolacyjny, którym może być styropian, styrodur lub pianka poliuretanowa. następnie stosuje się izolację przeciwwodną oraz paroprzepuszczalną. zwykle w formie specjalnych folii polietylenowych. Na ostatnią warstwę układa się rury o średnicy od 16 do 22 mm. Zazwyczaj są one układane w spiralach przechodzących przez całe wnętrze. Po ułożeniu systemu wykonuje się betonową wylewkę, w której zatopiony zostanie cały system. Podłogę można wykończyć płytkami ceramicznymi, ale także panelami dostosowanymi do podłóg ogrzewanych.

 

Źródłem ciepła dla wodnego ogrzewania podłogowego jest niskotemperaturowy system grzewczy, który nagrzewa wodę do temperatury 35 – 65 st. C. Może to być kocioł gazowy, kocioł elektryczny, ale również pompa ciepła. Woda nagrzana w kotle trafia do rur zatopionych w betonie. Zakres temperatur wody przepływającej przez rury zwykle mieści się w przedziale od 25 do 55 st. C. Czas nagrzewania podłogi oraz jej wychładzania w dużej mierze zależy od finalnej warstwy posadzki. Powinien to być materiał odznaczający się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

 

Jakie zalety oferuje ten system grzewczy?

 

Zaletą wodnej podłogówki jest bardzo efektywne działanie. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, dzięki czemu pozwala łatwo uzyskać komfortową temperaturę – w niższych partiach wnętrza jest nieco cieplej niż w partiach wyższych, co przekłada się na lepsze samopoczucie domowników. System ten pozwala również na efektywne ogrzewanie powierzchni przy mniejszym zużyciu energii. We wnętrzach nie trzeba także stosować grzejników, co przekłada się na estetykę i większą swobodę w aranżacji.

 

Wodne ogrzewanie podłogowe jest także bardzo korzystne dla alergików. Równy rozkład temperatury ogranicza ruchy powietrza odpowiedzialne za unoszenie się kurzu. We wnętrzach ogrzewanych podłogówką łatwiej jest również utrzymać optymalną wilgotność. Bardzo ważną zaletą jest także wysoki komfort domowników, którzy mogą liczyć na przyjemną w dotyku, ciepłą posadzkę. Można to docenić zwłaszcza wychodząc boso z kąpieli. Wodne ogrzewanie podłogowe można stosować zarówno w strefie dziennej, jak również w sypialniach i łazienkach.

 

Wady podłogówki wodnej

 

Istotnym minusem na pewno są dość wysokie koszty. Wykonanie wodnej podłogówki jest nawet 20-30% droższe, aniżeli zakup i montaż tradycyjnych grzejników. Należy jednak zauważyć, że podłogówka wodna jest tańsza od podłogówki elektrycznej. Ograniczeniem jest również to, że ogrzewanie podłogowe stosuje się w zasadzie wyłącznie na parterze. Na górnych kondygnacjach trzeba już wybrać tradycyjne grzejniki. Do tego, wnętrza ogrzewane z pomocą podłogówki muszą być odpowiednio zaaranżowane. Dla przykładu nie można tu stosować niskich mebli zasłaniających dużą część podłogi, bo zaburzy to rozprowadzanie ciepła. Należy stawiać na meble na wysokich nóżkach. Ponadto, w razie awarii lub nieszczelności zachodzi konieczność kucia podłogi.

 

Ile kosztuje wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego?

 

Koszty wykonania ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależą od lokalizacji oraz specyfiki wnętrza. Za same materiały trzeba zapłacić ok. 120 – 200 zł za metr kwadratowy. Zaleca się wybór droższych i lepszych jakościowo materiałów, gdyż wpłynie to korzystnie na efektywność systemu i zmniejszy ryzyko usterki. W perspektywie czasu będzie to zatem dobra inwestycja. Jeśli chodzi o koszty robocizny licząc od układania warstwy podkładowo-wyrównawczej wyniosą one ok. 100 zł za m2. W sumie przekłada się to na koszty rzędu 220 – 300 zł za m2 podłogówki. A zatem, w salonie o powierzchni 30 m2, ogrzewanie podłogowe wodne można zamontować za ok. 6500 – 9000 zł.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.