Projekt domu z garażem w piwnicy – popularne propozycje
Spis treści:
Na wąskiej działce o malej powierzchni ciężko wkomponować garaż przylegający do ścian domu lub garaż wolnostojący. Z kolei wybierając garaż w bryle ograniczamy sobie powierzchnię użytkową na część mieszkalną. Dobrym pomysłem może być projekt domu z garażem w piwnicy. To dość popularne rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie umożliwiają to uwarunkowania lokalne i warunki wodno-gruntowe. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych projektów.
W jakich sytuacjach warto postawić na projekt domu z garażem w piwnicy?
Projekt domu z garażem w piwnicy jest często wybierany przez inwestorów przymierzających się do budowy domu na wąskiej lub niewielkiej działce, gdzie trudno byłoby zmieścić garaż wolnostojący lub przylegający do bryły domu. Garaż w bryle w oczywisty sposób ogranicza przestrzeń pod wnętrza użytkowe, a tego też chcemy uniknąć. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest garaż usytuowany w podpiwniczeniu. Takie rozwiązanie stosuje się także na działkach położonych na skarpie, co pozwala usytuować garaż w taki sposób, aby uniknąć konieczności budowania stromego podjazdu.
Czy działka musi spełniać określone wymogi, aby możliwa była budowa domu z garażem w piwnicy? Po pierwsze, podpiwniczenie budynku nie powinno kolidować z uwarunkowaniami lokalnymi opisanymi w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto, ważne są warunki wodno-gruntowe. Optymalne warunki to stabilny grunt i niski poziom wód gruntowych. W przypadku niestabilnego gruntu i wysokiego poziomu wód gruntowych budowa podpiwniczenia nadal jest możliwa, aczkolwiek wówczas inwestor musi liczyć się z dużo wyższymi kosztami budowy domu.
Jakie korzyści posiada dom z garażem w piwnicy?
Decydując się na projekt domu z garażem w piwnicy możesz zaoszczędzić miejsce na działce, a jednocześnie uzyskać garaż, który nie będzie zabierał powierzchni na wnętrza mieszkalne. Dodatkowo, w podpiwniczeniu często znajdują się także inne pomieszczenia gospodarcze, np. kotłownia, pralnia czy schowek. W podpiwniczeniu nierzadko umieszcza się także spiżarnię i piwniczkę na wino. W przypadku działek położonych na skarpie, projekt domu z garażem w piwnicy pozwala jeszcze lepiej wykorzystać potencjał oferowany przez ukształtowanie terenu. Rozwiązanie to oferuje zatem wiele korzyści, choć oznacza także wyższy koszt inwestycji związany z wykonaniem podpiwniczenia.
Przykładowe projekty domów z garażem w piwnicy
Myślisz nad budową domu z podpiwniczeniem, w którym znajdzie się także garaż? W takim razie potrzebujesz odpowiedniego projektu. Katalog dostępny na stronie firmy New House obejmuje kilkanaście tysięcy różnych projektów, a wśród nich również takie, w których zastosowano garaż w piwnicy. Poniżej postanowiliśmy wymienić kilka ciekawych propozycji:
Agaton
To dom z poddaszem użytkowym zachowany w nowoczesnej stylistyce. W podpiwniczeniu domu znajduje się dwustanowiskowy garaż o powierzchni 44 m2, kotłownia, a także dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Powierzchnia użytkowa domu Agaton wynosi 167 m2. Na parterze dostępne są: przytulny salon, kuchnia, z jadalnią, dodatkowy pokój, łazienka i garderoba. Na poddaszu dostępne są kolejne cztery pokoje, dwie łazienki oraz piwnica. Na uwagę zasługuje nowoczesny ryzalit, który wykorzystano w celu łatwiejszego usytuowania klatki schodowej. Do budowy domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 21,80 x 21,50 m.
Zx132
Jest to modernistyczny dom parterowy zwieńczony stropodachem. W podpiwniczeniu znajduje się garaż dwustanowiskowy o powierzchni 43 m2, schowek oraz pomieszczenie gospodarcze. Powierzchnia użytkowa domu Zx132 wynosi 192 m2. Zachodnią część parteru zajmuje strefa dzienna, na którą składa się salon z jadalnią oraz kuchnia wyposażona w spiżarnię. W części wschodniej dostępne są trzy sypialnie oraz łazienka. Do zrealizowania projektu Zx132 niezbędna będzie działka o minimalnych wymiarach: 23,64 x 24,22 m.
Lumina II G2
To doskonały przykład nowoczesnej stodoły wyposażonej w garaż w piwnicy. Jest to garaż dwustanowiskowy o powierzchni 38 m2, w którym stosuje się dwie pojedyncze bramy wyjazdowe. Do tego dochodzi klatka schodowa i pomieszczenie gospodarcze, ale w procesie adaptacji istnieje możliwość łatwego powiększenia piwnicy. Powierzchni użytkowa domu Lumina II G2 wynosi 167 m2. Na parterze mieści się strefa dzienna, gabinet i łazienka, a na poddaszu dostępne są trzy sypialnie i łazienka. Do b udowy tego domu potrzebna jest działka o wymiarach: 17,20 x 26,40 m.
Wschód słońca – wariant III
To jednorodzinny dom z poddaszem użytkowym i ryzalitem na ścianie frontowej. Wieńczy go dwuspadowy dach. W podpiwniczeniu znajduje się garaż dwustanowiskowy o powierzchni 38 m2, a także dwa pomieszczenia gospodarcze i kotłownia. Dom Wschód słońca – wariant III (podpiwniczony) posiada powierzchnię użytkową 140 m2. Na parterze mieszczą się: salon z jadalnią, kuchnia, gabinet, łazienka i garderoba, a na poddaszu znajdziemy: trzy sypialnie z dostępem do dwóch balkonów, łazienkę i pralnię. Do budowy domu potrzebna jest działka o wymiarach: 19,20 x 31,70 m.
LK&673
To klasycystyczny dom z poddaszem użytkowym wyposażony w wysoki ryzalit. W piwnicy znajduje się dwustanowiskowy garaż o powierzchni 40 m2, a ponadto pokój fitness, kino domowe, pralnia, kotłownia i łazienka. Powierzchnia użytkowa domu LK&673 wynosi 207 m2. Na parterze mieszczą się: pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, gabinet, a także basen z dostępem do sauny i łazienki. Na poddaszu zlokalizowane są cztery sypialnie i dwie łazienki. W ryzalicie na poziomie 2 można zaaranżować bibliotekę. Do budowy domu potrzebna będzie działka o wymiarach: 25,00 x 25,80 m.
Gdzie wybierzesz dobry projekt domu z garażem w piwnicy?
Nasza firma budowlana może zaoferować inwestorom rozbudowany katalog gotowych projektów domów liczący kilkanaście tysięcy różnorodnych propozycji. To wynik współpracy firmy New House z czołowymi pracowniami architektonicznymi. W tak obszernym katalogu bez trudu znajdziesz wymarzony projekt domu z garażem w piwnicy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dużym plusem jest to, że na naszej stronie możesz sprawdzić koszty budowy domu jeszcze przed zakupem projektu, co pozwoli zweryfikować plany z dostępnym budżetem.