Podmokły teren z pewnością nie jawi się jako wymarzone miejsce pod budowę domu. Nie oznacza to jednak, że budowa domu na takim terenie nie jest możliwa. Przy pomocy odpowiednich rozwiązań można skutecznie pokonać trudności, jakie postawi przed inwestorom podmokły teren. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zakup działki na podmokłym terenie to ryzykowana inwestycja, która może oznaczać znacznie wyższe koszty budowy domu.
Co jest przyczyną podmokłego terenu?
Za podmokły teren odpowiada przede wszystkim rodzimy grunt o niskiej przepuszczalności wody. Dobrą przepuszczalnością cechują się gleby piaszczyste, natomiast trudności pojawią się w przypadku takich gruntów, jak: glina, iły czy też piaski gliniaste. Tego typu gruntu odznaczają się znacznie wydłużonym wsiąkaniem wody, przez co woda dłużej utrzymuje się w wierzchnich warstwach gruntu, tworząc rozmokłą ziemię, po której ciężko się poruszać. Utrzymująca się woda jest także zagrożeniem dla domu, ponieważ oddziałuje na fundamenty, zwiększa ryzyko zawilgocenia elewacji, a ponadto może prowadzić do pomywania podpiwniczenia.
Przyczyną podmokłego gruntu może być również ukształtowanie terenu. Jeśli działka jest położona w niecce lub na skarpie, pojawi się problem akumulacji wód opadowych i roztopowych spływających z wyżej położonych partii terenu. Wbrew pozorom jest to mniej uciążliwe, niż mało przepuszczalny grunt. Teren, na którym stanie dom można bowiem sztucznie podnieść.
Jakie trudności rodzi podmokły teren?
Działka na podmokłym terenie sprawia dużo trudności przy prawidłowym posadowieniu budynku. Utrzymująca się woda może podmywać fundamenty, prowadząc do ich niszczenia. Taki grunt może być również mało stabilny. Na podmokłych terenach zazwyczaj stosuje się płytę fundamentową, która równomiernie rozkłada obciążenia na otaczający grunt. Rozwiązaniem może być również wzmacnianie gruntu poprzez fundament pośredni. W tej roli sprawdzają się np. mikropale lub pale fundamentowe, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń do głębszych warstw gruntu. Fundamenty na podmokłym terenie muszą również posiadać odpowiednio dobraną hydroizolację.
Na podmokłym terenie często zachodzi także konieczność zastosowania odwodnienia terenu. Są to systemy, które mają na celu odprowadzenie wody np. do rowu melioracyjnego, zbiornika retencyjnego, czy też kanalizacji deszczowej. Dookoła fundamentów stosuje się drenaż opaskowy. Działka na podmokłym terenie może także utrudnić realizację robót ziemnych, co może wpłynąć na wydłużenie prac, a także zwiększenie kosztów.