Akademia Budowlana

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Spis treści:

Wybór gotowego projektu domu jest decyzją niezwykle odpowiedzialną, która zaważy na komforcie przyszłych domowników, kosztach eksploatacyjnych, a także kosztach samej inwestycji. W związku z tym, do procesu wybierania projektu warto się odpowiednio przygotować. W tym artykule omawiamy kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu.

 

Jak odpowiednio przygotować się do wyboru projektu?

 

Jeśli posiadasz już działkę budowlaną, przed szukaniem projektu koniecznie zyskaj wgląd w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest nim objęta, zdobądź decyzję o warunkach zabudowy. Dokumenty te mają ogromne znaczenie w kontekście pewnych wyborów, np. powierzchni zabudowy czy wysokości budynku. Czynnik te należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć kosztownej adaptacji. Należy także sprawdzić ukształtowanie terenu, dokładne wymiary działki budowlanej, a także warunki wodno-gruntowe.

 

Przymierzając się do zakupu projektu warto także przeanalizować dostępny budżet i ocenić swoją zdolność kredytową, aby sprawdzić, jaki będzie finalny kapitał na budowę domu. Gotowe projekty domów zwykle posiadają wycenę, którą można sprawdzić jeszcze przed zakupem projektu. Zastanawiasz się, czym się kierować przy wyborze gotowego projektu domu? Poniżej po krótce pisaliśmy najważniejsze kryteria.

 

Powierzchnia użytkowa i rozkład wnętrz

 

W pierwszej kolejności szukamy domu pod kątem indywidualnych potrzeb, a o tym decyduje przede wszystkim jego powierzchnia użytkowa oraz liczba wnętrz. Warto zatem sprawdzić, ile pokojów posiadać będzie wybrany dom, ile jest w nim łazienek, jakie są dodatkowe pomieszczenia (garderoba, spiżarnia, schowek). Osoby zmotoryzowane powinny zwrócić uwagę, czy wybrany projekt posiada garaż, jaka jest jego powierzchnia, a także czy jest wpisany w bryłę domu czy przylega do ściany. Na pewno warto popatrzeć także na powierzchnię poszczególnych pomieszczeń i sprawdzić, czy wybrany układ spełnia nasze oczekiwania oraz czy pozostawia nieco wolnej przestrzeni na przyszłość.

 

Nowoczesne projekty kładą duży nacisk na odizolowanie strefy dziennej i strefy nocnej, tak, aby nasi goście mieli dostęp jedynie do strefy dziennej. Zwiększa to poczucie prywatności. W przypadku domów z poddaszem i domów piętrowych podział ten jest naturalny – strefa dzienna znajduje się na dole, a strefa nocna na piętrze lud poddaszu. Minusem tych domów mogą być jednak schody, które nieco zmniejszają komfort i czasami stwarzają zagrożenia dla domowników. Schodów nie mają domy parterowe, ale tutaj nieco trudniej jest uzyskać funkcjonalny układ wnętrz z podziałem na strefy. Warto także sprawdzić dokładne wymiary budynku oraz minimalne wymiary działki budowlanej, na której będzie można zrealizować wybrany projekt.

 

Rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne

 

Przed zakupem projektu można sprawdzić zastosowane przez architekta rozwiązania, takie jak: materiały budowlane na ściany zewnętrzne i wewnętrzne, rodzaj stropów, rodzaj fundamentów, konstrukcja dachu, pokrycie, wykończenie elewacji. Z rozwiązań technologicznych sprawdzamy przede wszystkim system grzewczy oraz wentylację. Powyższe rozwiązania można oczywiście zmienić na etapie adaptacji projektu, ale należy pamiętać o tym, że każda poważna zmiana jest kosztowna. Ingerencja w kluczowe rozwiązania bez wątpienia zalicza się do grona poważnych zmian.

 

Stylistyka budynku

 

Każdy z nas ma swoje oczekiwania względem wymarzonego domu. Jedni myślą o klimatycznym domku w stylu wiejskim, innym marzy się tradycyjny dworek, a jeszcze innym modernistyczna posiadłość korzystająca z nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, w jakiej stylistyce pozostawiono dom, jak wykończona została elewacja, jakie jest pokrycie dachu, czy dom posiada taras, balkony, loggie, podcienie, werandę. To wszystko wpływa na zewnętrzną stylistykę domu, która z jednej strony powinna być dostosowana do naszych potrzeb, ale z drugiej powinna także uwzględniać stylistykę domów w najbliższym sąsiedztwie.

 

Zgodność z uwarunkowaniami lokalnymi

 

Większość inwestorów szuka projektu posiadając już działkę budowlaną. W tej sytuacji koniecznie należy zwrócić uwagę na uwarunkowania lokalne obecne w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą regulować wiele kwestii, w tym: maksymalną wysokość obiektu, rodzaj dachu, kolor elewacji. Na pewno warto także wziąć pod uwagę warunki wodno-gruntowe na działce, a także ukształtowanie terenu. Istotnymi czynnikami jest również orientacja domu względem drogi i stron świata. Szukając właściwego projektu warto zwrócić uwagę na położenie strefy dziennej, która powinna mieć dostęp do strony południowej, tak, aby łatwiej było oświetlić wnętrza naturalnym światłem.

 

Koszty budowy domu

 

Gotowe projekty domów często są dostępne z wyceną, dzięki czemu, jeszcze przed zakupem gotowego projektu można sprawdzić koszty budowy. Taką możliwość mają chociażby osoby przeglądające katalog projektów dostępny na stronie New House. Oferujemy informacje na temat kosztów budowy domu w stanie surowym, deweloperskim, pod klucz i pod klucz z ogrodem. Znając dokładne koszty inwestycji łatwiej jest podjąć przygotowania do budowy domu, a także upewnić się, czy wybrany projekt jest zgodny z posiadanym budżetem.

 

Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów?

 

Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów liczący kilkanaście tysięcy różnych propozycji. W naszym katalogu dostępne są projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym oraz piętrowych. Każdy projekt został szczegółowo opisany i opatrzony wizualizacjami wraz z rzutami poszczególnych kondygnacji. Na stronie naszej firmy dostępne są gotowe projekty domów z wyceną. Osoby, które zalogują się na stronie mogą sprawdzić koszt budowy domu na różnych etapach inwestycji, dzięki czemu z większą łatwością wybiorą projekt pod kątem dostępnego budżetu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.