Stan deweloperski – co to znaczy?
Spis treści:
Inwestorzy przymierzający się do budowy lub zakupu nowego domu często poszukują informacji na temat tego, czym właściwie jest stan deweloperski i jakie prace obejmuje. Przeglądając oferty domów na rynku pierwotnym warto zauważyć, że spora część z nich to właśnie domy w stylu deweloperskim. Z kolei inwestor decydujący się budowę domu może zlecić wykonawcy osiągnięcie stanu deweloperskiego. Ale co dokładnie oznacza stan deweloperski?
Kluczowe etapy budowy domu
Budowa domu dzieli się na pięć kluczowych etapów. Etap pierwszy to stan zerowy, w którym zrealizowano już roboty ziemne i posadowiono fundamenty budynku. Kolejny etap to stan surowy otwarty, w którym dom zyskuje ściany nośne, schody murowane, strop oraz konstrukcję dachu. W stanie surowym zamkniętym dach posiada już pokrycie, a ponadto wstawiono drzwi i okna. Tym samym budynek jest już w pełni odporny na działanie czynników atmosferycznych.
To właśnie po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego rozpoczynają się prace, które pozwolą osiągnąć stan deweloperski. Jest to przedostatni etap budowy domu, poprzedzający stan pod klucz, w którym dom jest gotowy do zamieszkania. Przyjmuje się, że dom w stanie deweloperskim jest już ocieplony i posiada wszelkie instalacje – jest to dom przygotowany do prac wykończeniowych.
Czym jest stan deweloperski?
Nie istnieje jedna, uściślona definicja, która wyjaśniałaby czym dokładnie jest stan deweloperski i jakie prace trzeba wykonać, aby ten stan osiągnąć. Przyjmuje się jednak, że stan deweloperski cechuje budynek, który jest gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Posiada on wszelkie instalacje i przyłącza, jest ocieplony, posiada ściany i podłogi gotowe go zagospodarowania. O tym, jakie dokładnie prace będą wchodzić w skład stanu deweloperskiego decyduje umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem i wykonawcą. Możemy wskazać prace, które stan deweloperski obejmuje zawsze, a także prace, które są bardziej opcjonalne.
Jakie prace wchodzą w skład stanu deweloperskiego?
No dobrze, na początek omówmy te prace, które zawsze muszą zostać zrealizowane, aby można było uznać, że budynek znajduje się w stanie deweloperskim. Są to następujące prace:
- ocieplenie całości budynku,
- montaż rynien oraz osprzętu na dachu,
- wykonana instalacja wodno-kanalizacja,
- wykonana instalacja elektryczna,
- wykonana instalacja grzewcza wraz z montażem grzejników, a także wentylacja,
- wykonane wylewki podłogowe,
- wzniesione ściany działowe,
- zrealizowane tynkowanie ścian i sufitów
- montaż parapetów okiennych
- montaż schodów wejściowych.
Podsumowując, dom w stanie deweloperskim jest gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych. W ramach takich prac realizuje się m.in.: biały montaż, montaż osprzętu elektronicznego, układanie podłóg, malowanie ścian. Dlaczego wiele nowych domów jest dostępnych w stanie deweloperskim? Ponieważ dzięki temu to jego nabywca może zdecydować o wykończeniu i aranżacji wnętrz. Zakres zrealizowanych prac w stanie deweloperskim ma duży wpływ na koszty wykończenia domu.
Inne prace, jakie mogą być wykonane w stanie deweloperskim
W skład deweloperskim może wchodzić znacznie szerszy zakres prac, aniżeli te opisane powyżej. Są to jednak prace opcjonalne, które muszą zostać uwzględnione w umowie o roboty budowlane. W ramach opcjonalnych prac możemy wskazać:
- montaż barierek i balustrad,
- wstępne zagospodarowanie ogrodu,
- przygotowanie podjazdu oraz drogi dojazdowej,
- ogrodzenie terenu działki,
- montaż oświetlenia zewnętrznego,
- montaż systemów alarmowych,
- montaż furtki i bramy wjazdowej,
- montaż bramy garażowej.
A zatem, bardzo istotne jest zapoznanie się ze szczegółami umowy o roboty budowlane. Jest to szczególnie istotne z perspektywy inwestorów, którzy decydują się na budowę domu i wynajmują w tym celu firmę budowlaną zawierając umowę na uzyskanie stanu deweloperskiego. Inwestorzy przymierzający się do zakupu domu w stanie deweloperskim w każdej chwili mogą udać się do interesującego ich domu, aby samodzielnie zweryfikować zakres zrealizowanych prac.
Co dokładnie obejmuje stan deweloperski?
Stan deweloperski nie posiada jednej, uściślonej definicji, co może rodzić pewne problemy i niejasności. Nie ulega wątpliwości, że stan deweloperski w kilku budynkach może przejawiać się nieco innym zakresem zrealizowanych prac budowlanych. Inwestor powinien zatem zwrócić uwagę na szczegółowe informacje, jakie zawiera umowa o roboty budowlane. To ona reguluje zakres prac, jakie zobowiązuje się zrealizować wykonawca za określoną kwotę. Przyjmuje się jednak, że dom w stanie deweloperskim to dom, który wystarczy wykończyć, aby móc w nim zamieszkać. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na prace dookoła domu, które mogą być realizowane w stanie deweloperskim.