Akademia Budowlana

Jakie pomieszczenia powinniśmy zaplanować w projekcie rezydencji?

Spis treści:

Rezydencja to ekskluzywna posiadłość w wysokim standardzie. Tego typu domy zazwyczaj odznaczają się dużą powierzchnią użytkową, co daje możliwość zaplanowania dodatkowych pomieszczeń, które zadbają o większy komfort oraz funkcjonalność. W niniejszym artykule skupimy się właśnie na dodatkowych pomieszczeniach, które mogą sprawić, że rezydencja stanie się domem ekskluzywnym i dostosowanym do potrzeb domowników.

 

Czym charakteryzują się projekty rezydencji?

 

Projekty rezydencji są tworzone z myślą o wysokim standardzie oraz większym komforcie domowników. Wybierając projekty rezydencji łatwo zauważysz, że są to raczej duże posiadłości o powierzchni użytkowej powyżej 150 – 200 m2. Ekskluzywny wygląd zewnętrzny to niejedyny warunek, jaki musi spełniać rezydencja. Taka posiadłość powinna być ekskluzywna przede wszystkim w środku. Można to uzyskać poprzez praktyczny i przemyślany rozkład wnętrz, oddzielenie strefy dziennej od strefy nocnej, a także poprzez dodatkowe pomieszczenia dostosowane do swoich potrzeb.

 

Projekt rezydencji można zatem polecić tym inwestorom, którzy chcą wybudować wygodny dom oferujący szersze możliwości. Jeśli zastanawiasz się nad budową takiego domu, zapraszamy do artykułu poświęconego rezydencjom, z których dowiesz się więcej na temat tego, czym charakteryzują się takie posiadłości, a także, jak przebiega ich kompleksowa budowa.

 

Duża strefa dzienna to podstawa

 

Podstawą każdej rezydencji powinna być strefa dzienna, na którą składają się przede wszystkim trzy pomieszczenia: salon, jadalnia oraz kuchnia. Zazwyczaj jest to otwarta strefa, w której wszystkie trzy pomieszczenia są ze sobą połączone, aczkolwiek niektóre projekty rezydencji stawiają na podział na salon z jadalnią i kuchnię, ewentualnie salon i kuchnię z jadalnią. Bardzo istotnym udogodnieniem jest spiżarnia, która powinna być zlokalizowana w pobliżu kuchni. W dawnych rezydencjach salon służył przede wszystkim spotkaniom towarzyskim i długim konwersacjom w miłym gronie. Dlatego też, niektóre projekty nieprzypadkowo rozszerzają strefę dzienną także o pokój telewizyjny, który w odróżnieniu od typowego salonu ma służyć przede wszystkim rozrywce.

 

Jakie pomieszczenia dodatkowe powinny znaleźć się na parterze?

 

Jeśli zamieszasz pracować w domu lub wykonywać inne prace intelektualne, na parterze przyda się gabinet stworzony z myślą o komfortowych warunkach do pracy. Może to być również pracownia lub warsztat, dla tych osób, które lubią malować lub tworzyć własnoręcznie różne przedmioty. Z kolei dla prawdziwych melomanów możemy polecić pokój muzyczny, w którym można także urządzić studio, które pozwoli nagrywać utwory w odpowiednich warunkach. Udogodnieniem na parterze może być również pokój rozrywkowy lub biblioteka.

 

W rezydencjach zachowanych w stylu dworkowym możemy spotkać się z przedłużonym salonem, w którym wydziela się przestrzeń na ogród zimowy, który sąsiaduje z tarasem. To duże udogodnienie dla osób pałających szczególną pasją do ogrodnictwa i samodzielnej uprawy roślin. Na parterze rezydencji niezbędna jest oczywiście łazienka lub toaleta, a dużym udogodnieniem okaże się garderoba na odzież wierzchnią zlokalizowana w pobliżu wejścia. Jeśli chcesz posiadać pokój gościnny, to pomieszczenie również powinno znaleźć się na parterze, co pozwoli oddzielić je od strefy nocnej na poddaszu lub piętrze, oferując domownikom większe poczucie prywatności.

 

Rezydencja wyposażona w basen wewnętrzny i strefę fitness

 

Wiele przestronnych rezydencji posiada halę wyposażoną w basen zewnętrzny. Umożliwi on regularne pływanie mające bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto, w hali basenu można urządzić także siłownię lub pokój fitness do ćwiczeń. W tym miejscu znajduje się także łazienka lub natrysk, które pozwolą się umyć po wysiłku, jak również domowa sauna. W przedsionku prowadzącym do hali z basenem można zastosować szatnię. Z takim układem spotkamy się w wielu ekskluzywnych rezydencjach o dużej powierzchni użytkowej.

 

O jakich pomieszczeniach można pomyśleć na piętrze?

 

Na piętrze lub poddaszu zlokalizowana jest przede wszystkim strefa nocna, na którą składają się sypialnie, garderoby oraz łazienki. Sypialnia małżeńska powinna posiadać prywatną łazienkę i garderobę. Sporym udogodnieniem będzie osobna pralnia z suszarnią. Na górnej kondygnacji również można pomyśleć o pomieszczeniach przeznaczonych pod rekreację i odpoczynek, a zatem o pokoju rozrywkowym, bibliotece czy pokoju muzycznym. W ekskluzywnych rezydencjach wnętrza na górnej kondygnacji mają zazwyczaj dostęp do przynajmniej jednego tarasu widokowego lub balkonu, ale w przypadku nowoczesnych projektów są to nawet 3-4 tarasy.

 

Jak zaaranżować piwnicę w rezydencji?

 

Rezydencja może być również wyposażona w piwnicę. Jeśli posiadasz podpiwniczenie, możesz pomyśleć o dodatkowych pomieszczeniach, takich jak: duża spiżarnia na przechowywanie przetworów i zapasów, dodatkowy składzik i pomieszczenia gospodarcze, warsztat, czy też piwniczka na wino. W piwnicy z powodzeniem można zaaranżować także pokój rozrywkowy, siłownię czy studio muzyczne. W przypadku rezydencji położonych na skarpie, w podpiwniczeniu można również zaplanować garaże.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.