Dom piętrowy to bardzo praktyczna konstrukcja, która ułatwia inwestorom efektywne wykorzystanie działki budowlanej, a jednocześnie daje dużą swobodę aranżacyjną przy planowaniu rozkładu wnętrz oraz ich urządzaniu. Projekt domu piętrowego posiada wiele zalet, ale warto mieć świadomość, że posiada także pewne minusy. W tym artykule omówimy najważniejsze zalety, jak również wady projektu domu piętrowego.
Czym charakteryzuje się dom piętrowy?
Dom piętrowy to budynek posiadający dwie kondygnacje w postaci parteru oraz piętra. Górna kondygnacja domu piętrowego może zaoferować taką samą powierzchnię użytkową, co kondygnacja dolna, ze względu na to, że wolnej przestrzeni nie ogranicza konstrukcja dachu.
Powierzchnia górnej kondygnacji może być jednak mniejsza, gdyż w nowoczesnych projektach nie rzadko stosuje się nieregularną bryłę, w której kubatura górnej kondygnacji nie pokrywa się z kubaturą parteru. Jest to jednak celowy zabieg architekta, w celu uzyskania ciekawego wyglądu budynku. Obowiązkowym elementem domu piętrowego są oczywiście schody, które łączą ze sobą kondygnacje.
Dom parterowy może być zwieńczony stropodachem lub dachem czterospadowym, natomiast rzadziej stosuje się dach dwuspadowy. Często spotykanymi elementami architektonicznymi w domu piętrowym są: balkony, podcienie, loggie, a także tarasy widokowe.
Zalety domów piętrowych
Wybierając projekt domu piętrowego można uzyskać długą listę korzyści. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie wybierane zwłaszcza przez inwestorów budujących się w mieście lub na przedmieściach. Oto główne korzyści wynikające z wyboru projektu domu piętrowego:
Możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej przy mniejszej powierzchni zabudowy. W ten sposób można wykorzystać pełny potencjał działki budowlanej.
Wolna przestrzeń na górnej kondygnacji nie jest ograniczona przez konstrukcję dachu, dzięki czemu domownicy zyskują większą swobodę w aranżowaniu wnętrz.
Naturalny podział na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na piętrze ma korzystny wpływ na funkcjonalność domu i zwiększa poczucie prywatności podczas przyjmowania gości.
Projekt domu piętrowego może być w budowie w porównaniu z domem z poddaszem, ze względu na brak konieczności stosowania okien dachowych oraz więźby dachowej.
Projekt domu piętrowego daje możliwość łatwego wygospodarowania przestrzeni na uzyskanie drugiego lokalu mieszkalnego z osobnym wejściem.
Domy piętrowe o zwartej bryle są łatwiejsze w ogrzewaniu, co pozwala na obniżenie zużycie energii do celów grzewczych. Oznacza to niższe koszty eksploatacyjne.
W domach piętrowych często stosuje się stropodach, który można dodatkowo zaaranżować na taras widokowy lub dach zielony.
W domach piętrowych możemy liczyć na dodatkowe elementy architektoniczne, takie jak: balkony, portfenetry, loggie, podcienie czy tarasy widokowe.
Pracownie architektoniczne mogą zaoferować bardzo szeroki wybór projektów domów piętrowych, dzięki czemu łatwiej jest wybrać projekt pod kątem indywidualnych potrzeb.
To całkiem pokaźna lista korzyści, która sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na wybór domu piętrowego. Jednak wybierając projekt domu piętrowego należy być świadomym także pewnych wad, jakie niesie ze sobą ten wybór.
Jakie wady posiadają domy piętrowe?
Domy piętrowe nie są pozbawione wad, choć trzeba uczciwie przyznać, że niektóre z nich można ominąć wybierając odpowiedni projekt. Ogromne znaczenie mają bowiem parametry techniczne takiego budynku.
Jeśli chodzi o minusy domu piętrowego, możemy wskazać przede wszystkim:
Konieczne jest wygospodarowanie wolnego miejsca na schody. Ponadto, obecność schodów oznacza niższy komfort komunikacyjny, a także stwarza pewne zagrożenia, np. dla dzieci.
W domach piętrowych mogą pojawiać się trudności z uzyskaniem optymalnej temperatury w całym domu, ponieważ wnętrza na piętrze zwykle nagrzewają się szybciej.
Koszty budowy domu piętrowego mogą być dużo wyższe w porównaniu z domem z poddaszem, zwłaszcza, jeśli inwestor wybierze skomplikowany w realizacji projekt.
Duża powierzchnia domu piętrowego oznacza więcej sprzątania, wyższy koszt aranżacji wnętrz, a także wyższe koszty utrzymania domu.
Lista wad jest zatem krótsza od listy korzyści, aczkolwiek niektóre z minusów konstrukcji domu piętrowego sprawiają, że spora część inwestorów zdecyduje się jednak na dom parterowy lub na dom z poddaszem użytkowym.