Co to jest drenaż francuski i jak go wykonać?

Drenaż francuski jest systemem odwadniania terenu. Wykorzystuje się w tym celu rów wypełniony kruszywem mineralnym, które otacza się z pomocą geowłókniny. Tak skonstruowany drenaż przechwytuje wodę z wierzchnich warstw gruntu, a następnie przepuszcza do głębiej położonych warstw. Ponadto, drenaż francuski może być wyposażony także w rurę drenarską, która pozwoli na poprowadzenie wody od odbiornika, np. do zbiornika retencyjnego czy kanalizacji deszczowej.
Rury drenarskie znacznie zwiększają pojemność retencyjną i skuteczniej odwadniają teren działki.
Nazwa drenażu francuskiego najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska Henry’ego Frencha, amerykańskiego farmera, który w 1859 roku wydał książkę pt. Drenaż rolniczy. W jednym z rozdziałów opisana była ta technika odwodnienia. Inna teoria głosi, że nazwa to skutek pomyłki i przekręcenia słowa „trench” oznaczającego rów na „french”, czyli francuski.
Drenaż francuski wymaga wykopania rowu na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Szerokość takiego rowu zwykle nie przekracza 50 cm. Dno wykłada się geowłókniną. Powinien to być materiał nietkany, igłowany o przepuszczalności dostosowanej do specyfiki drena.
Ponadto musi to być materiał odporny na rozciąganie i przerwanie. Na geowłókninę wysypuje się następnie kruszywo. Musi to być kruszywo mineralne ze skał niereagujących z w wodą i nienasiąkających. Frakcja tego kruszywa zazwyczaj mieści się w przedziale 10/60 mm, ale jeśli zachodzi konieczność uzyskania szybszego przepływu, można wykorzystać frakcję powyżej 60 mm. Do budowy drenażu francuskiego wykorzystuje się najczęściej żwir lub tłuczeń, a frakcja powinna być możliwie jednorodna.
Po wysypaniu kruszywa szczelnie owija się go geowłókniną.
Drenaż francuski można wykonać z zachowaniem niewielkiego spadku, aczkolwiek nie jest to konieczne, jeśli odbiornik wody znajduje się poniżej. Taki drenaż umożliwia przeniesienie wody w inne miejsce, ale również stanowi naturalną warstwę filtracyjną, przez którą woda przechodzi do głębszych warstw gruntu.
Dla uzyskania większej przepuszczalności i większej pojemności retencyjnej, w środku drenażu, pomiędzy kruszywem, można zastosować rurę drenarską, która będzie odprowadzała wodę do odbiornika, np. do zbiornika retencyjnego.
Ten system drenażu został opracowany z myślą o odwadnianiu większych powierzchni gruntu. W ten sposób można odwadniać drogi dojazdowe, podjazdy, pasy startowe, chodniki, a także alejki na naszym ogrodzie.
Istnieje możliwość stworzenia naturalnego chodnika przepuszczalnego wodę bezpośrednio nad drenażem lub utwardzonego chodnika z zachowaniem spadku do krawędzi, pod którą umieszczony jest drenaż. W ten sposób można odwadniać także duże tereny zielone – w tym trawnik przy naszym domu. Drenaż francuski można zastosować także dookoła budynku, w celu szybszego odprowadzania wody, która nie będzie się dzięki temu zbierać w okolicy fundamentów.
Jest to rozwiązanie naturalne i w pełni ekologiczne, a co najważniejsze – tanie. Brak konieczności stosowania rur drenarskich i odbiornika wody znacząco obniżają koszty wykonania takiego drenażu.
W zasadzie wystarczy jedynie geowłóknina oraz odpowiednio dobrane kruszywo. Na powierzchni gruntu nie potrzeba studzienek rewizyjnych, dzięki czemu jest to także rozwiązanie korzystne z punktu widzenia estetyki. Duża powierzchnia styku drenu z otaczającym gruntem sprawia, że do wnętrza dostaje się mniej mikrocząstek, dzięki czemu zmniejsza się problem zamulenia drenu. Jest to rozwiązanie umożliwiające odwadnianie dużych powierzchni.
Pojemność retencyjna naturalnego drenażu francuskiego ma swoje ograniczenia, co oznacza, że przy bardzo niskiej przepuszczalności gruntu system może być nieskuteczny. W takich sytuacjach stosuje się drenaż francuski wyposażony w rurę drenarską, która umożliwia szybsze odprowadzanie wody w inne obszary gruntu lub do odbiornika wody, np. do zbiornika retencyjnego.
Konieczne jest także umiejętne dobranie frakcji kruszywa pod kątem warunków wodno-gruntowych. A zatem, do prawidłowego wykonania drenażu francuskiego bez wątpienia przydadzą się ekspertyza wykonywana przez geologa na podstawie badań geotechnicznych gruntu.