Nieodzownym elementem projektu budowlanego jest projekt zagospodarowania terenu określany również jako plan zagospodarowania działki. To opracowanie złożone z części rysunkowej i opisowej, która informuje o tym, w którym miejscu działki posadowiony zostanie dom, a także, w jaki sposób zagospodarowana zostanie przestrzeń działki budowlanej. W tym artykule tłumaczymy, co dokładnie zawiera plan zagospodarowania terenu.
Co to jest plan zagospodarowania terenu?
Plan zagospodarowania terenu wraz z właściwym projektem domu tworzą projekt budowlany. Jest on podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Do wykonania takiego projektu niezbędna jest mapa geodezyjna w skali 1:500 lub 1:1000. Na mapie zaznacza się wszystkie obiekty budowlane, obiekty pomocnicze, strefy działki, jak również instalacje oraz przyłącza podziemne.
To kompleksowe opracowanie, które informuje o tym, w jaki sposób zagospodarowana będzie przestrzeń na działce budowlanej. Dobrze przygotowany plan zagospodarowania terenu ma duży wpływ na komfort przyszłych domowników, a także na funkcjonalność ogrodu.
Projekt zagospodarowania terenu musi uwzględniać zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Poza uwarunkowaniami lokalnymi trzeba wziąć pod uwagę także ogólne przepisy ustawy o prawie budowlanym, w tym chociażby minimalne odległości, jakie muszą zachowywać poszczególne elementy zagospodarowania od obiektów położonych na sąsiednich działkach, jak również od granicy działki i drogi publicznej.
Pod uwagę należy wziąć także ustawy o ochronie środowiska, ochronie gruntów, dróg publicznych, ochronie przeciwpożarowej czy też ochronie krajobrazu.
W jaki sposób powstaje plan zagospodarowania działki?
To zależy od tego, czy inwestor zdecydował się na zakup gotowego projektu czy też projekt indywidualny. W przypadku projektu indywidualnego, plan zagospodarowania działki jest nieodzownym elementem projektu budowlanego, który otrzymamy od architekta po zakończeniu prac projektowych.
W przypadku gotowego projektu domu konieczna jest oczywiście adaptacja projektu, czyli dostosowanie go do uwarunkowań lokalnych, warunków wodno-gruntowych, jak również ukształtowania terenu działki. Adaptacji nie musi dokonywać autor gotowego projektu. Zadanie to można powierzyć architektowi posiadającemu stosowne uprawnienia budowlane.
Jakie informacje zawiera plan zagospodarowania terenu?
Do sporządzenia planu zagospodarowania terenu potrzebna jest mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:1000. W przypadku większych obiektów dopuszcza się zastosowanie mniejszej skali celem ukazania wszystkich elementów zabudowy. Plan zagospodarowania terenu składa się z części rysunkowej i opisowej o powinien zawierać następujące informacje:
Wskazanie granic działki wraz z obrysem domu oraz obrysem innych obiektów budowlanych, które obejmuje projekt, np. garażu wolnostojącego. Plan zawiera informacje o wejściu, wjazdach, liczbie kondygnacji i wymiarach obiektów.
Sieć uzbrojenia terenu z dokładnym przebiegiem wszystkich przyłączy, do których dostęp ma działka. Obejmuje to: instalację wodną, instalację kanalizacyjną, instalację gazową, instalację cieplną, instalację elektryczną, odwodnienie działki, instalacje małej retencji.
W przypadku braku kanalizacji trzeba wskazać sposób odprowadzania ścieków. Może to być szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Miejsce składowania odpadów.
Wskazanie miejsc parkingowych, jeśli wymagają tego uwarunkowania lokalne.
Układ komunikacyjny na działce, obejmujący: podjazd, alejki, drogi, chodniki.
Planowane ogrodzenie stale działki z dokładnym oznaczeniem bramy i furtek.
Wskazanie miejsca, w którym działka zostanie połączona drogą dojazdową lub publiczną.
Układ zieleni – aktualne zadrzewienie, a także planowane strefy zieleni wysokiej i niskiej.
Ukształtowanie terenu z planowanymi zmianami: nasypami lub skarpami.
Obszar oddziaływania obiektu.
Plan zagospodarowania terenu jest bardzo wnikliwie analizowany przez organ administracyjny odpowiedzialny za wydanie pozwolenia na budowę domu. Trzeba sprawdzić zgodność projektu z ustawą o prawie budowlanym oraz z innymi aktami prawnymi, zgodność z uwarunkowaniami lokalnymi (MPZP lub decyzja o WZ), a także to, czy obszar oddziaływania obiektu nie wykracza poza teren działki i nie obejmuje sąsiednich nieruchomości.