Wybór odpowiedniego projektu to niezwykle ważna decyzja, od której zależy komfort domowników, funkcjonalność, jak również koszty eksploatacyjne. Specyfika wybranego domu w znacznym stopniu wpłynie także na koszty budowy. Inwestor znający wpływ poszczególnych czynników na koszt realizacji może z większą łatwością dobrać gotowy projekt domu pod kątem posiadanego budżetu. W jaki sposób projekt wpływa na koszy budowy domu?
Jaki wpływ ma projekt domu na koszt budowy?
Gotowy projekt domu zawiera szczegółowe informacje na temat zastosowanych przez architekta rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Specyfika domu ma ogromne znaczenie w kontekście kosztów budowy. Liczy się rodzaj budynku, jego kubatura i bryła, rodzaj dachu, wykorzystane materiały budowlane i wykończeniowe, rozwiązania technologiczne. I tak, różnica w kosztach budowy domów o podobnej powierzchni może wynieść nawet ponad 100,000 zł. To pokazuje, jak istotne znaczenie ma wybór projektu dostosowanego do posiadanego kapitału.
W jaki sposób inwestor może zoptymalizować koszty budowy domu? Na pewno przyda się podstawowa wiedza na temat tego, jak poszczególne czynniki wpływają na koszt realizacji, a także które rozwiązania są najtańsze. Projekt domu to bardzo złożone opracowanie, w którym każdy detal może być liczony w tysiącach złotych. Warto zatem poznać kluczowe elementy, które w głównej mierze będą decydować o koszcie budowy domu.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu gotowych projektów domów, aby wybrać dom w korzystniej cenie? Wpływ na koszt budowy domu ma cała masa elementów, począwszy od najważniejszych rozwiązań konstrukcyjnych, aż po detale. Poniżej postanowiliśmy wskazać najistotniejsze czynniki, które wpływają na koszty realizacji projektu.
Rodzaj domu
Absolutną podstawą jest rodzaj domu. Domy mieszkalne dzielimy na: parterowe, z poddaszem użytkowym i piętrowe. Za najtańsze w budowie uchodzą niewielkie domy parterowe, a także domy z poddaszem użytkowym zwieńczone dwuspadowym dachem. Duże znaczenie ma także bryła domu. Tańsze w budowie są domy o zwartej i prostej bryle, pozbawione zbędnych elementów architektonicznych. Idealnym przykładem takiego domu jest nowoczesna stodoła, czyli dom na planie prostokąta zwieńczony dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Może to być dom parterowy lub z poddaszem. Są to obecnie jedne z najtańszych w budowie domów.
Rodzaj dachu
Duże znaczenie ma także konstrukcja dachu. Na wybór dachu również wpływa bryła domu, a mianowicie rozpiętość ścian zewnętrznych. Za najtańsze w budowie uchodzą dachy dwuspadowe o umiarkowanym kącie nachylenia, ok. 30 – 35 st. Dość proste i szybkie w budowie są także domy czterospadowe o kącie nachylenia 20 – 25 st. W przypadku dachu płaskiego wiele zależy od rodzaju konstrukcji, jako iż stropodachy dzielą się na: niewentylowane, wentylowane i odwrócone. Analizując projekt pod kątem kosztów budowy domu warto uwzględnić także rodzaj pokrycia.
Materiały budowlane i rozwiązania technologiczne
Na koszt budowy domu w istotny sposób wpływają zastosowane materiały budowlane oraz oczywiście technologia budowy domu. Sama technologia odgrywa jednak coraz mniejszą rolę, co można zauważyć po bardzo zbliżonych kosztach domów murowanych i domów szkieletowych o podobnej charakterystyce. Największe znaczenie ma natomiast to, z jakich materiałów wybudowane będą: fundamenty, ściany zewnętrzne, schody (w przypadku domów piętrowych i z poddaszem), konstrukcja dachu, a także strop. Kolejnym istotnym czynnikiem są materiały termoizolacyjne oraz materiały potrzebne do wykończenia elewacji.
Liczba okien i drzwi zewnętrznych
W nowych domach stosowane są jakościowe okna i drzwi zewnętrzne spełniające określone wymagania związane z normami WT 2021. To sprawia, że są one dość kosztowne. A zatem, liczba okien oraz drzwi zewnętrznych ma spore znaczenie w kontekście kosztów budowy domu, zwłaszcza, że za każdy taki element, licząc zakup i montaż trzeba liczyć najmniej ok. 1000 zł. Znaczenie ma także rodzaj okien oraz ich wielkość. Za duże okna o skomplikowanych kształtach trzeba będzie zapłacić znacznie więcej, a cały komplet stolarki okiennej i drzwiowej może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Obecność garażu
Garaż to bez wątpienia spore udogodnienie, na które liczy wielu inwestorów budujących swój wymarzony dom. Jednak obecność garażu to także dodatkowe koszty. Mniej zapłaciły za garaż wpisany w bryłę domu, ale minusem tego rozwiązania jest mniejsza powierzchnia użytkowa domu. Z kolei więcej zapłacimy za garaż przylegający do domu lub mocno wysunięty poza jego bryłę. Znaczenie ma także powierzchnia garażu – to kolejne kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w finalnym rozrachunku.
Adaptacja projektu
Inwestorzy muszą pamiętać, że każdy gotowy projekt musi przejść proces adaptacji, który polega na dostosowaniu projektu do specyfiki działki budowlanej, na której ma zostać wybudowany. Dlatego wybrany projekt powinien być jak najbardziej dostosowany do obowiązujących wymagań opisanych w miejscowym planie zagospodarowania lub w decyzji o warunkach zabudowy. Projekt powinien być także jak najlepiej dostosowany do potrzeb inwestora. W trakcie adaptacji można bowiem wprowadzać zmiany w projekcie, ale każda taka zmiana oznacza dodatkowe koszty.
Czy można sprawdzić koszt budowy domu przy wyborze projektu?
Jak najbardziej, pracownie architektoniczne odpowiedzialne za tworzenie gotowych projektów najczęściej przygotowują projekt wraz z wyceną, która w dużym przybliżeniu informuje inwestora o tym, jaki może być koszt budowy domu. W ten sposób znacznie łatwiej można wybrać właściwy projekt domu pod kątem posiadanego budżetu. Bogaty katalog gotowych projektów domów z wyceną jest dostępny na stronie firmy budowlanej New House. Na naszej stronie inwestor może sprawdzić koszt budowy domu w stanie surowym, deweloperskim, pod klucz i pod klucz z ogrodem.