Luksusowe rezydencje – czym wyróżniają się takie domy?
Spis treści:
Luksusowa rezydencja kojarzy nam się przede wszystkim z dużym i reprezentacyjnym domem. I rzeczywiście, współczesne rezydencje to zazwyczaj duże domy o powierzchni powyżej 200 m2 projektowane z myślą o wysokim standardzie i komforcie domowników. Określone warunki musi spełniać zarówno stylistyka zewnętrzna, jak również układ wnętrz w domu. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzują się luksusowe rezydencje.
Co to jest rezydencja?
Dawniej, rezydencja była reprezentacyjną siedzibą króla, rodziny królewskiej, wysoko urodzonych szlachciców, możnowładców, a także uprzywilejowanych przedstawicieli kleru. Rezydencjami mogłyby być całe zamki czy pałace, co przybliża nam już definicję współczesnej rezydencji. Ze względu na przeznaczenie takiego domostwa, możemy wyróżnić rezydencje całoroczne, letnie oraz zimowe. Współczesna rezydencja to po prostu reprezentacyjny dom o dużej powierzchni oraz podwyższonym standardzie. Zarówno jego stylistyka zewnętrzna, jak również rozkład wnętrz świadczą o tym, że jest to dom luksusowy, który ma zapewnić domownikom wysoki komfort. W naszym artykule na temat rezydencji możesz dowiedzieć się więcej na temat tych luksusowych domów, ich specyfiki oraz cech charakterystycznych, a także sposobów kompleksowej budowy.
Jakie są cechy współczesnych rezydencji?
Współczesna rezydencja to reprezentacyjny dom jednorodzinny lub wielopokoleniowy odznaczający się dużą powierzchnią, zwykle powyżej 200m2. Rezydencje mogą mieć powierzchnię nawet ponad 1000m2, a wybór projektów jest naprawdę duży. To czego nie widać gołym okiem to materiały – w rezydencjach wykorzystuje się najlepsze jakościowo materiały budowlane i wykończeniowe, co decyduje o trwałości budynku, ale również jego energooszczędności. Luksusowe rezydencje mają nie tylko wyglądać na luksusowe, ale faktycznie oferować domownikom należyty luksus.
Rezydencje zachwycają zróżnicowanym wyglądem, ponieważ może to być klasycystyczna willa, staropolski dworek, nowoczesny dom na przedmieścia, jak również modernistyczna posiadłość w minimalistycznym stylu. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że jest to dom komfortowy i ekskluzywny. Duże, nowoczesne okna, tarasy widokowe i podcienie, innowacyjne systemy zadaszeń, garaż urozmaicający bryłę budynku, oświetlenie elewacji – to tylko niektóre elementy zewnętrzne, które sprawiają, że rezydencje to posiadłości reprezentacyjne.
Układ wnętrz w luksusowej rezydencji
Już od wejścia wita nas przestronny hol, który stanowi ważną część komunikacyjną w rezydencji. Współczesne rezydencje to zazwyczaj domy piętrowe lub domy z poddaszem użytkowym, w których stosuje się sprawdzony rozkład wnętrz na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na górnej kondygnacji. Nowoczesna rezydencja posiada bardzo przestronną strefę dzienną, w której łączy się salon, jadalnia oraz kuchnia. Czasem w okolicy znajduje się także pokój telewizyjny oraz ogród zimowy. Strefa dzienna jest doświetlana przez duże okna i można z niej przejść na taras. Na parterze zwykle mieści się także gabinet, pracownia, spiżarnia i garderoba. Luksusowe rezydencje bardzo często posiadają także halę z basenem, w której mieści się także siłownia, sauna i łazienka.
W strefie nocnej znajdują się przynajmniej cztery sypialnie. W luksusowej rezydencji każda sypialnia może mieć dostęp do prywatnej łazienki. Absolutnym minimum jest łazienka w sypialni małżeńskiej oraz sypialnia wspólna na korytarzu. Na górnej kondygnacji często umieszcza się także inne pokoje stworzone z myślą o rekreacji, np. pokój rozrywkowy czy bibliotekę. Ważnym udogodnieniem jest pralnia. Charakterystyczną cechą rezydencji są także tarasy widokowe, balkony oraz podcienie.
W jakiej stylistyce mogą być zachowane rezydencje?
W kwestii stylów architektonicznych mamy pełną dowolność. Aktualnie dużą popularnością cieszą się minimalistyczne rezydencje w stylu modernistycznym. Odznaczają się prostą i zwartą bryłą w formie sześcianów nakładających się na siebie. Zwykle wieńczy je stropodach lub dach czterospadowy. Do luksusowych rezydencji zaliczają się także staropolskie dworki w stylu tradycyjnym, jak również klimatyczne posiadłości zachowane w stylistyce góralskiej.
Ponadczasowe są także klasycystyczne wille, w których stosuje się liczne elementy ozdobne: frontony, kolumny, ryzality, masywne naroża, wole oczy, wykusze, sztukaterię okienną. Niezależnie od stylistyki już na pierwszy rzut oka widać, że są to domy ekskluzywne. Luksusowe rezydencje często posiadają elewację wyłożoną płytami lub klinkierem – to typowe dla konstrukcji ścian trójwarstwowych. Szeroki wybór projektów sprawia, że każdy inwestor znajdzie rezydencje pod kątem swojego gustu.
Jakim inwestorom można polecić rezydencje?
Luksusowe rezydencje ze względu na najlepsze materiały budowlane i wykończeniowe, dużą powierzchnię oraz nowoczesne technologie są domami kosztownymi w budowie. Najtańsza kategoria rezydencji w naszym katalogu zaczyna się od kwoty do 2 mln zł, a kończy na rezydencjach za ponad 7 mln zł. Jest to zatem wybór dla inwestorów zamożnych, którzy dysponują większym budżetem i są w stanie przygotować dużą rezerwę środków na nieoczekiwane wydatki. To świetna propozycja dla osób, które chcą przeznaczyć swoje pieniądze na luksusowy i nowoczesny dom, który zapewni maksymalny komfort oraz wysoką funkcjonalność.
Gdzie znajdziesz projekty luksusowych rezydencji?
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów. Nasza firma współpracuje z wieloma cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu może zaoferować stale poszerzany katalog. Znajdziesz w nim także luksusowe rezydencje zaprojektowane z myślą o wysokiej funkcjonalności, maksymalnej wygodzie domowników oraz reprezentacyjnym wyglądzie. Na stronie z rezydencjami możesz łatwo przejść do konkretnych projektów, np. pod względem kosztów budowy czy też powierzchni użytkowej. W ten sposób łatwiej wybierzesz gotowy projekt dostosowany do swoich potrzeb.