Budownictwo tradycyjne odnosi się do technologii wznoszenia budynków, a konkretniej chodzi tu o technologię murowaną. To budownictwo od lat króluje w naszym kraju i pomimo tego, że inne technologie stale zyskują na popularności, nic nie wskazuje na to, aby budownictwo tradycyjne miało oddać palmę pierwszeństwa. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się budownictwo tradycyjne, a także jakie są jego zalety i wady.
Czym właściwie jest budownictwo tradycyjne?
Budownictwo tradycyjne to dość obszerne pojęcie, ale w gruncie rzeczy odnosi się ono do budowy obiektów w technologii murowanej. To właśnie najbardziej rozpowszechniona technologia, która króluje w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. A zatem, pod pojęciem budownictwa tradycyjnego kryją się domy murowane. Zazwyczaj posiadają betonowe lub żelbetowe fundamenty, ściany murowane z pustaków, cegieł lub bloczków, a także spadzisty dach – dwuspadowy lub czterospadowy. W praktyce jednak, tradycyjne budownictwo obejmuje także stropodachy – pojęcie nie ogranicza konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych, ale odnosi się bardziej do sposobu realizowania prac budowlanych. Alternatywą dla budownictwa tradycyjnego mogą być chociażby: technologia szkieletowa oraz technologia modułowa z użyciem prefabrykatów.
Czym charakteryzuje się technologia murowana?
Tradycyjne budownictwo odnosi się do budowy domu, w którym ściany zewnętrzne są murowane z bloczków, cegieł lub pustaków. Najczęściej wykorzystywane materiały to: beton komórkowy, ceramika, a także silikaty wapienno-piaskowe. W budownictwie tradycyjnym stosuje się także tradycyjne ławy i ściany fundamentowe z betonu lub żelbetonu, ewentualnie płytę fundamentową. Jeśli chodzi o dach, tutaj nie ma większych ograniczeń, choć z budownictwem tradycyjnym najsilniej związane są dachy dwuspadowe skonstruowane na podstawie drewnianej więźby dachowej.
Współczesna technologia murowana znacząco różni się od technologii stosowanej kilkadziesiąt lat temu. Obecnie coraz częściej wspomaga się taką budowę prefabrykatami, czyi elementami, które powstają bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, a na placu budowy są jedynie prawidłowo montowane. Możemy wyróżnić chociażby prefabrykowane fundamenty, stropy czy dachy. Dzięki nim, budownictwo tradycyjne stało się dużo bardziej uniwersalne oraz wygodne, ponieważ znacząco skrócono czas budowy domu, a także zwiększono możliwości architektoniczne.