Rodzaje dachówek ceramicznych
Spis treści:
Dachówki ceramiczne od wielu wieków stanowią bardzo popularne i estetyczne pokrycie dachu. Są wytrzymałe, eleganckie i bardzo odporne na wiatr. Wpływają także korzystnie na izolacyjność termiczną i akustyczną. Warto jednak wiedzieć, że dachówki ceramiczne ze względu na kształt i sposób montażu dzielą się na wiele różnorodnych typów. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje dachówek ceramicznych.
Czym różnią się poszczególne rodzaje dachówek ceramicznych?
Dachówki ceramiczne różnią się między sobą kształtem oraz rozmiarem. To z kolei wpływa także na sposób ich montażu. Jak już mówiliśmy, dachówki ceramiczne to pokrycie stosowane od wieków, a pod różnymi szerokościami geograficznymi pojawiały się nieco inne wzory. Dlatego dziś, inwestorzy mają do wyboru wiele różnorodnych typów dachówek ceramicznych. W tym artykule skupimy się na tych najpopularniejszych, które najczęściej można znaleźć w ofercie producentów.
Czy wpływ rodzaju dachówek jest uzależniony od konstrukcji dachu? W pewnym sensie tak. O ile do dachów dwuspadowych można dobrać każdy rodzaj dachówki, o tyle w przypadku dachów czterospadowych i wielospadowych stosuje się dachówki prostsze w montażu oraz takie, które pozwolą pokryć każdy, nawet najbardziej skomplikowany kształt bez marnowania materiału. Wybór warto zatem skonsultować z architektem odpowiadającym za projekt budowlany.
Tradycyjne karpiówki
To jedna z najstarszych i do dziś niezwykle chętnie stosowanych dachówek ceramicznych. To płaska i wąska dachówka, która może mieć zakończenie proste, owalne lub ostre. Jest to tzw. nosek. Niewielkie rozmiary sprawiają, że karpiówki świetnie sprawdzają się przy pokrywaniu skomplikowanych kształtów, w tym również wolich oczu oraz lukarn. Karpiówki można układać na koronkę lub w łuskę. Przy kryciu na koronkę układa się dwa rzędy dachówek na każdą łatę. Pierwszy rząd jest montowany na łacie, a drugi o górką krawędź pierwszego.
Dachówka holenderska (esówka)
Niezwykle popularne są także esówki, które ponadto dzielą się na wiele podkategorii. Żłobienie tych dachówek przypomina przekrój litery S, stąd ich nazwa. Zaletą esówek jest możliwość zmiennej długości krycia w zależności od sposobu montowania. Systemy montażowe dobiera się w taki sposób, aby można było położyć esówki bez konieczności docinania materiału. Dlatego te rodzaje dachówek ceramicznych świetnie sprawdzą się także na dachu wielospadowym.
Dachówka zakładkowa
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj dachówki ceramicznej posiada zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Są one wyprofilowane w taki sposób, aby uzyskać zamki i wpusty, które pozwalają na ekspresowy montaż kolejnych dachówek. Jednocześnie, zakładki uszczelniają pokrycie i zmniejszają ryzyko wnikania wilgoci. Dachówki zakładkowe mogą mieć bardzo różny przekrój poprzeczny, czyli wzór decydujący o tym, jak prezentować się będzie finalne pokrycie. Najczęściej stosuje się fale, ale dostępne są również płaskie dachówki zakładkowe.
Dachówka marsylska
Dachówka marsylska, zwana potocznie marsylką to dachówka tłoczona posiadająca zakładki ze wszystkich czterech stron. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachówek zakładkowych. Przemyślany sposób montażu i niewielki zakład rzędu na rząd sprawiają, że przy pomocy dachówki marsylskiej można zmniejszyć ilość materiału niezbędnego do całkowitego pokrycia dachu. Posiada charakterystyczne żłobienia, które układają się w równoległe zagłębienia i wybrzuszenia, które tworzą bardzo estetyczny światłocień na dachu.
Dachówka rzymska
Dachówki rzymskie można podzielić na dwa rodzaje: wklęsłe (brzegi wygięte do góry) oraz wypukłe (o przekroju łamanym lub półokrągłym) służące do zakrywania styków. Klasyczne dachówki rzymskie tworzą zatem na dachu jednolite i równoległe fale. W ofercie producentów dostępne są pojedyncze dachówki rzymskie oraz podwójne dachówki rzymskie.
Dachówka mnich-mniszka
Dachówka typu mnich-mniszka jest dość nietypowa, ponieważ w praktyce wyróżniamy tu dwa rodzaje dachówek, które są niezbędne do stworzenia szczelnego pokrycia. Mniszki układa się bezpośrednio na łatach, tak, aby ich krawędzie boczne były zwrócone ku górze. Na nich montuje się natomiast mnichy, które zakrywają linię styku dwóch mniszek. Dachówki w kolejnych rzędach układa się z zakładem w przedziale od 5 do 8 cm. Dawniej ten rodzaj dachówek montowało się na zaprawę, ale dziś stosuje się proste systemy montażowe w postaci drutu lub klamer. Mnich-mniszka to jedna z najstarszych znanych dachówek ceramicznych, która jest stosowana do dzisiaj.
Inne popularne rodzaje dachówek ceramicznych
Analizując pełną ofertę producentów moglibyśmy wyróżnić nawet kilkadziesiąt rodzajów dachówek ceramicznych. Oprócz tych wymienionych powyżej możemy wskazać także: dachówki celtyckie, greckie, staroniemieckie, gąsiorkowe, bałtyckie, tegalit. Warto jednak pamiętać o tym, że niekiedy te zróżnicowane nazwy odnoszą się w praktyce do tych samych dachówek, np. mogą to być różne podgatunki klasycznych esówek lub też dachówek zakładkowych. Finalnie inwestor i tak dokonuje wyboru bazując na dostępnym wzorniku producenta.
Jak już mówiliśmy, przy wyborze dachówki ceramicznej warto wziąć pod uwagę rodzaj dachu, ponieważ niektóre oferują prostszy montaż, który pozwoli zmniejszyć zużycie materiału w przypadku pokrywania dachu wielospadowego. Znaczenie może mieć również to, czy dach będzie miał deskowanie pełne, czy też częściowe. Architekci tworzący gotowy projekt domu zazwyczaj nie wybierają konkretnego rodzaju, a jedynie zaznaczają w projekcie, że domyślnym typem pokrycia jest dachówka ceramiczna. Dlatego inwestorzy mają w tej kwestii swobodę wyboru, ale warto to skonsultować z architektem odpowiedzialnym za adaptację gotowego projektu.