Pompa ciepła to obecnie coraz popularniejszy system grzewczy, który cieszy się popularnością ze względu na bardzo wysoką sprawność sięgającą nawet kilkuset procent – jest to wynik nieosiągalny dla pozostałych rodzajów instalacji. Przy wyborze tej instalacji warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła, a ponadto, nasz wybór powinien wziąć pod uwagę kluczowe parametry techniczne urządzenia. Co warto wiedzieć na temat różnych rodzajów pomp ciepła?
Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?
Instalacje grzewcze różnią się między sobą sprawnością. Pod tym pojęciem kryje się stosunek wyprodukowanego ciepła do zużytej energii (prądu, gazu, paliwa). Najmniej wydajne są kotły na paliwo stałe osiągające do 90 – 95% sprawności. Instalacje elektryczne oscylują w granicy 99 – 100%. Kotły gazowe osiągają ok. 95% w przypadku tradycyjnych kotłów do nawet 110% w przypadku kotłów kondensacyjnych. Pompy ciepła pod tym względem są jednak niezrównane, ponieważ ich współczynnik COP może wynosić nawet 7, co oznacza sprawność na poziomie 700%.
I to główny powód, dla którego pompy ciepła są tak popularne. Bardzo wysoka sprawność oznacza bardzo niskie koszty ogrzewania (w połączeniu z fotowoltaiką można nawet wyjść na plus). Dodatkowo, jest to instalacja nieimitująca szkodliwych spalin i całkowicie przyjazna dla środowiska. Owszem, koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest wysoki, ale biorąc pod uwagę, jak opłacalna jest to inwestycja w szerszym ujęciu czasu, warto się na nią zdecydować. Trzeba jednak wiedzieć, czym różnią się poszczególne pompy ciepła i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Rodzaj pompy ciepła ze względu na dolne źródło zasilania
Pompa ciepła pobiera ciepło z otaczającego ją środowiska. Jest to tzw. dolne źródło ciepła, które następnie posłuży do ogrzania wody w górnym źródle ciepła, czyli np. w centralnym ogrzewaniu. I właśnie ze względu na dolne źródło ciepła możemy wskazać najważniejszy podział pomp ciepła:
- Pompy powietrzne – są to najtańsze jednostki, które pobierają ciepło dostępne w powietrzu. Są proste w montażu i wystarczy je umieścić na zewnątrz budynku. Dzielą się na jednostki split i monoblok. Ich minusem jest jednak duża podatność na warunki atmosferyczne. W przypadku dużych mrozów sprawność takiej pompy znacznie maleje.
- Pompy wodne – w tym przypadku dolnym źródłem ciepła jest woda. Może to być woda w powierzchniowym zbiorniku (np. stawie), ale najlepiej sprawdza się pompa umieszczona w studni głębinowej korzystająca z wód gruntowych. W tym przypadku nie zachodzi ryzyko zamarznięcia wody. Minusem jest zatem konieczność posiadania wód gruntowych na odpowiedniej głębokości.
- Pompy gruntowe – są urządzeniami o najwyższej sprawności, ponieważ umieszcza się je w gruncie, na głębokości, gdzie przez cały rok panuje taka sama temperatura – kilka stopni C na plusie. To sprawia, że nawet w największe mrozy pompa gruntowa jest równie sprawna. W okresie letnim świetnie sprawdza się w roli klimatyzatora. Jeśli chodzi o minusy, jest to najdroższa pompa ciepła, a zarazem najbardziej problematyczna przy montażu.
Wybór pompy w zależności od dolnego źródła ciepła w dużej mierze zależy zatem od tego, jaki klimat panuje w danej lokalizacji. Pompy powietrzne nie są najlepszym wyborem w regionach, gdzie występują długie oraz mroźne zimy. Z kolei pompy wodne wymagają korzystnych warunków wodno-gruntowych, a nie każda działka spełnia takie warunki. Najbardziej uniwersalne, ale zarazem kosztowne są natomiast pompy gruntowne.