Prawidłowo wykonane fundamenty są gwarancją trwałego domu. Dlatego bardzo istotną kwestią jest wybór materiału, z którego wykonane zostaną fundamenty. W domach jednorodzinnych dominują fundamenty dwuelementowe składające się z ławy fundamentowej i ścian fundamentowych. W tym artykule przyjrzymy się ścianom fundamentowym, a konkretniej materiałom, z jakich można wykonać takie ściany.
Co to są ściany fundamentowe?
Ściany betonowe to konstrukcja nośna, która przenosi obciążenia generowane przez budynek na ławy fundamentowe poniżej. Ściana fundamentowa jest częściowo położona pod ziemią i wyprowadzana ponad poziom gruntu, zwykle na wysokość 30 – 50 cm. Górną część ściany fundamentowej, tą wystającą ponad poziom gruntu, określamy mianem cokołu. Ściany fundamentowe stosuje się zarówno w domach podpiwniczonych, jak również nieposiadających obciążenia.
Ściany fundamentowe możemy podzielić na monolityczne (wylewane z betonu), czasami posiadające zbrojenie stalowe, a także na murowane, które można wznieść z kilku materiałów budowlanych. O ile w domach niepodpiwniczonych z powodzeniem sprawdzą się ściany murowane, o tyle w przypadku domów z podpiwniczeniem zwykle wykorzystywane są ściany monolityczne. Ściany fundamentowe muszą być wyposażone w hydroizolację, a także w izolację termiczną. Jako hydroizolację wykorzystuje się folie, membrany oraz papy bitumiczne, natomiast jako termoizolacja sprawdzą się płyty EPS (styropian) oraz płyty XPS (styrodur) ryflowane.
Z czego wykonuje się ściany fundamentowe monolityczne?
Monolityczne ściany fundamentowe to inaczej ściany wylewane z betonu. To bardziej czasochłonna technika, która wymaga wykonania deskowania. Jeśli obciążenia generowane przez budynek nie będą zbyt duże, zbrojenie takich ścian nie jest konieczne. W przypadku domów jednorodzinnych nie posiadających piwnicy, ściany monolityczne bez zbrojenia powinny okazać się wystarczające. Zbrojenie ze stalowych prętów zazwyczaj wykonuje się w przypadku domów z podpiwniczeniem.
Do wykonania ścian monolitycznych wykorzystuje się beton klasy C12/15, C16/20 lub C20/25, w zależności od tego, jaka musi być wytrzymałość na ściskanie. Beton na monolityczne ściany fundamentowe powinno zamawiać się z wytwórni betonu. Beton towarowy posiada bowiem odpowiednie parametry techniczne i dotyczy to całości mieszanki. W przypadku samodzielnego robienia betonu na placu budowy łatwiej o błędy, które wpłyną niekorzystnie na jakość betonu. Do budowy ścian fundamentowych można zastosować beton wodoszczelny o mniejszej nasiąkliwości. To dobre rozwiązanie w przypadku problematycznych warunków wodno-gruntowych.