Styropian grafitowy coraz częściej jest wskazywany jako lepsza alternatywa dla styropianu białego. Rzeczywiście, jego charakterystyka nie pozostawia wątpliwości, że pod względem współczynnika przewodzenia ciepła materiał ten uzyskuje lepsze wyniki, aniżeli jego biały odpowiednik. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to posiada także pewne wady. W tym artykule dowiesz się, co to jest styropian grafitowy, jakie posiada właściwości, a także jakie są jego mocne i słabe strony.
Co to jest styropian grafitowy?
W gruncie rzeczy, styropian grafitowy powstaje podobnie jak tradycyjny styropian ekspandowany. Różnica polega na tym, że do surowca wykorzystywanego przy produkcji płyt styropianowych dodaje się grafit, sadzę lub aluminium. To właśnie te substancje wzbogacające są odpowiedzialne za szary kolor styropianu. Ale nie tylko. To właśnie dzięki nim styropian grafitowy odznacza się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, aniżeli styropian biały. Dzieje się tak dlatego, że substancje wzbogacające zwiększają zdolności do odbijania oraz pochłaniania promieniowania podczerwonego. W rezultacie, styropian grafitowy uzyskuje lepsze parametry termoizolacyjne, pomimo tej samej grubości. To ogromny atut w nowoczesnym budownictwie.
Właściwości styropianu grafitowego
Przy wyborze materiału termoizolacyjnego zwraca się dużą uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku materiałów termoizolacyjnych powinien on być jak najmniejszy. Współczynnik przewodzenia ciepła określa się jako współczynnik lambda (λ). W przypadku styropianu białego przeciętny wynik mieści się w przedziale 0,035 – 0,040 W/(m2). W przypadku styropianu grafitowego, warstwa o tej samej grubości pozwala osiągnąć wynik w przedziale 0,028 – 0,031 W/(m2). Na pierwszy rzut oka to nie dużo, ale w praktyce, jest to bardzo odczuwalna różnica, która korzystnie odbije się na energooszczędności budynku.
Czy styropian grafitowy i biały różnią się czymś jeszcze, poza termoizolacyjnością oraz kolorem? Niestety tak, a mianowicie ceną. Jak łatwo się domyślić, styropian grafitowy ze względu na substancje wzbogacające stosowane w procesie produkcyjnym jest droższy od styropianu białego, a różnica ta może sięgać nawet 30%. Biorąc jednak pod uwagę, że w ostatnich latach w budownictwie obserwujemy stały rozwój trendów ukierunkowanych na większą energooszczędność, styropian grafitowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem.