Styropian grafitowy coraz częściej jest wskazywany jako lepsza alternatywa dla styropianu białego. Rzeczywiście, jego charakterystyka nie pozostawia wątpliwości, że pod względem współczynnika przewodzenia ciepła materiał ten uzyskuje lepsze wyniki, aniżeli jego biały odpowiednik. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to posiada także pewne wady. W tym artykule dowiesz się, co to jest styropian grafitowy, jakie posiada właściwości, a także jakie są jego mocne i słabe strony.
Co to jest styropian grafitowy?
W gruncie rzeczy, styropian grafitowy powstaje podobnie jak tradycyjny styropian ekspandowany. Różnica polega na tym, że do surowca wykorzystywanego przy produkcji płyt styropianowych dodaje się grafit, sadzę lub aluminium. To właśnie te substancje wzbogacające są odpowiedzialne za szary kolor styropianu. Ale nie tylko. To właśnie dzięki nim styropian grafitowy odznacza się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, aniżeli styropian biały. Dzieje się tak dlatego, że substancje wzbogacające zwiększają zdolności do odbijania oraz pochłaniania promieniowania podczerwonego. W rezultacie, styropian grafitowy uzyskuje lepsze parametry termoizolacyjne, pomimo tej samej grubości. To ogromny atut w nowoczesnym budownictwie.
Właściwości styropianu grafitowego
Przy wyborze materiału termoizolacyjnego zwraca się dużą uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku materiałów termoizolacyjnych powinien on być jak najmniejszy. Współczynnik przewodzenia ciepła określa się jako współczynnik lambda (λ). W przypadku styropianu białego przeciętny wynik mieści się w przedziale 0,035 – 0,040 W/(m2). W przypadku styropianu grafitowego, warstwa o tej samej grubości pozwala osiągnąć wynik w przedziale 0,028 – 0,031 W/(m2). Na pierwszy rzut oka to nie dużo, ale w praktyce, jest to bardzo odczuwalna różnica, która korzystnie odbije się na energooszczędności budynku.
Czy styropian grafitowy i biały różnią się czymś jeszcze, poza termoizolacyjnością oraz kolorem? Niestety tak, a mianowicie ceną. Jak łatwo się domyślić, styropian grafitowy ze względu na substancje wzbogacające stosowane w procesie produkcyjnym jest droższy od styropianu białego, a różnica ta może sięgać nawet 30%. Biorąc jednak pod uwagę, że w ostatnich latach w budownictwie obserwujemy stały rozwój trendów ukierunkowanych na większą energooszczędność, styropian grafitowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Jakie zastosowanie posiada styropian grafitowy?
Styropian grafitowy stosuje się tak samo, jak styropian biały. Najczęściej ociepla się nim ściany zewnętrzne, które muszą spełniać rygorystyczne normy związane ze współczynnikiem przenikania ciepła dla poszczególnych przegród domu. Styropian grafitowy znajduje także zastosowanie przy ocieplaniu fundamentów, podłóg oraz stropów. Jest często stosowany na małych działkach budowlanych, ponieważ cieńsza warstwa pozwala uzyskać te same parametry, co grubsza warstwa styropianu białego. Jeśli zatem liczy się każdy centymetr przestrzeni, jest to ważny argument. To samo tyczy się ścian wewnętrznych – stosując styropian grafitowy ograniczamy ilość zajętego miejsca. Styropianem grafitowym można ocieplić także stropodachy i dachy skośne.
Zalety styropianu grafitowego
Liczne zalety styropianu grafitowego sprawiają, że znajduje on coraz szersze zastosowanie we współczesnym budownictwie. Przede wszystkim posiada on niższy współczynnik lambda od styropianu białego, dzięki czemu, wystarczy cieńsza warstwa do uzyskania wymaganych norm. To przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzowania budynku. Cieńsza warstwa generuje także mniejsze obciążenie mechaniczne, co redukuje ryzyko powstawania uszkodzeń. Ocieplanie ścian styropianem grafitowym pozwala także ograniczyć powierzchnię ościeży, co przekłada się na lepszy dostęp do światła słonecznego.
Wady styropianu grafitowego
Jeśli chodzi o minusy, jeden wymieniliśmy już powyżej, a jest nim wyższa cena. Styropian grafitowy ze względu na lepsze właściwości jest droższy od białego nawet o 30%. Ponadto, mogą pojawić się wyższe koszty robocizny, a jest to bezpośrednio związane z drugą, poważniejszą wadą tego materiału. Jego ciemny kolor sprawia, że styropian grafitowy musi być chroniony przed słońcem. Nadmierne nasłonecznienie może prowadzić do powstawania szczelin, co oczywiście oznacza drastyczny spadek współczynnika lambda. Dlatego też, styropian ten sprawia więcej trudności przy składowaniu i wykonywaniu prac ociepleniowych. Prace te najlepiej przeprowadzać w dni pochmurne lub o umiarkowanym nasłonecznieniu. Montaż płyt ze styropianu grafitowego w pełnym słońcu to poważny i niestety dość często popełniany błąd, podyktowany zwykle pośpiechem.