Prawidłowe działanie komina może być uzależnione od nasady kominowej. Ma ona zapewnić prawidłowy ciąg powietrza oraz zapobiec ciągowi wstecznemu, ułatwiając prawidłowe odprowadzanie spalin. Nasady kominowe są również określane jako nakładki kominowe lub deflektory kominowe. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym właściwie są takie nasady, jakie pełnią funkcje, a także, jakie są ich rodzaje.
Czym są nasady kominowe i jakie pełnią funkcję?
Nasady kominowe to elementy montowane na szczycie komina, przy jego wylocie. W wielu przypadkach są obowiązkowym elementem wyposażenia komina. To metalowe nakładki, które mają zapewnić prawidłowy ciąg powietrza, a także usprawnić odprowadzanie spalin. W praktyce, nasady kominowe mają znacznie szersze zastosowanie. Chronią wylot komina przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a także przed działaniem ptactwa, uniemożliwiając np. założenie gniazda. Nasady kominowe są dostępne w kilku odmianach różniących się m.in. materiałem wykonania, a także konkretnym zastosowaniem i pełnioną funkcją.
Czy nasady kominowe są obligatoryjne?
Nasady kominowe często są obligatoryjnym elementem systemu kominowego. W Polsce obowiązują III strefy obciążenia wiatrem . Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w prawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynku oraz ich usytuowanie, nasady kominowe są obligatoryjne w przypadku budynków usytuowanych w II oraz III strefie obciążenia wiatrem. Warunki panujące w tych strefach mogłyby zaburzyć naturalny, grawitacyjny ciąg w kominie, wywołując np. ciąg wsteczny, w którym spaliny wracają do środka budynku. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się specjalistyczne nasady kominowe. To właśnie połyskujące, metalowe elementy, które często widujemy na szczycie komina.
Niezależnie od tego, w której strefie obciążenia wiatrem usytuowany jest Twój dom, nakładki kominowe są zalecane w każdym przypadku, ponieważ wpływają korzystnie na żywotność komina i zwiększają jego odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, nie są one kosztownym elementem, a mogą zaoferować naprawdę wiele korzyści.
Rodzaje nakładek kominowych
Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są nakłady kominowe, możemy wyróżnić nakładki wentylacyjne oraz spalinowe (dymowe). Te pierwsze są wykonywane z blachy ocynkowanej, które można stosować wyłącznie na szczycie przewodów wentylacyjnych. Na kominach można stosować nakładki spalinowe (dymowe) wykonane z stali kwasoodpornej, która jest odporna na substancje obecne w spalinach. Z kolei ze względu na budowę i konkretne zastosowanie, możemy wyróżnić:
- Nasady stałe – jak sama nazwa wskazuje, taka nasada nigdy nie zmienia swojego położenia. Wykorzystuje energię kinetyczna wiatru, aby wytworzyć podciśnienie. Jest mało efektywna, ale jej zaletą jest niska cena.
- Nasady obrotowe – te nasady zmieniają swoje położenie pod wpływem kierunku wiatru. Wiatr wprowadzając nakładkę w ruch wytwarza podciśnienie. Ten model jest zatem lepiej dostosowany do warunków pogodowych. To popularny model wśród nasad wentylacyjnych.
- Nasady hybrydowe – są to nasady obrotowe wyposażone w silniczek. Gdy wieje wiatr, nasada jest napędza samoistnie. Gdy wiatru brak uaktywnia się silniczek.
- Nasady samonastawne – są to nasady, które ustawiają się w kierunku wiejącego wiatru, dzięki czemu, wylatujące spaliny i nie mogą cofnąć się z powrotem do przewodów spalinowych.
W kwestii wyboru nasad kominowych warto zaufać doświadczonym fachowcom, którzy dysponują na ten temat stosowną wiedzą. Warto również podkreślić, że kominy wyposażone w kilka przewodów wymagają kilku nakładek – każdy przewód powinien być wykończony właściwą nakładką.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nasadów kominowych?
Kluczowym czynnikiem jest oczywiście podział na nasady wentylacyjne oraz spalinowe. Te pierwsze absolutnie nie mogą być stosowane w przewodach kominowych, ponieważ szybko uległyby zniszczeniu. Z kolei nakładki spalinowe można byłoby zastosować na przewodach wentylacyjnych bez negatywnych konsekwencji, ale z punktu widzenia finansowego byłoby to mało rozsądne. Nasady kominowe muszą być zatem dostosowane do specyfiki wiatru, a także ukształtowania dachu. Warto zwrócić uwagę również na stylistykę – niektóre nakładki są produkowane z myślą o uzyskaniu dodatkowej dekoracji dachu i mogą mieć konkretny kształt, np. koguta.
Za najbardziej efektywne uważa się nasady hybrydowe oraz nasady samonastawne, które najlepiej dostosowują się do panujących warunków atmosferycznych. Jednak nie wszędzie zachodzi konieczność stosowania tego typu nakładek. Tutaj warto skorzystać z pomocy fachowca, który określi ryzyko zaburzenia naturalnego ciągu w przewodach spalinowych i wentylacyjnych. W przypadku wentylacji mechanicznej nasady kominowe nie są tak istotne, ponieważ w domu znajduje się urządzenie, które dba o efektywną wentylację niezależnie od warunków pogodowych.
Eksploatacja i konserwacja nasadów kominowych
Nasady kominowe stanowią integralną część systemu kominowego, a zatem powinny być regularnie sprawdzane przez kominiarza w trakcie przeglądu kominiarskiego. Właściciele domów jednorodzinnych mają obowiązek przeprowadzania przynajmniej jednego takiego przeglądu w ciągu roku. W jego trakcie kominiarz określi stan nasadów kominowych i w razie potrzeby zaleci ich wymianę, ewentualnie prace konserwacyjne, które wydłużą ich żywotność. W trakcie przeglądu kominiarz oczyszcza także deflektory kominowe z nalotów i rdzy. Nasady samonastawne wymagają regularnego smarowania łożysk, aby zachować ich wysoką sprawność. W przypadku nasad hybrydowych należy sprawdzić, czy silniczek jest prawidłowo zasilany.