Mapa zasadnicza to bardzo ważne opracowanie kartograficzne, które okaże się niezbędne dla każdego inwestora planującego budowę domu. Mapa zawiera szereg istotnych informacji związanych z ukształtowaniem terenu, danymi katastralnymi czy uzbrojeniem działki. W tym artykule dowiesz się, jakie dokładnie informacje zawiera mapa zasadnicza działki, do czego służy, a także w jaki sposób można ją pozyskać.
Jakie informacje zawiera mapa zasadnicza działki?
Mapa zasadnicza to opracowanie kartograficzne, a zarazem dokument geodezyjny niezbędny przy planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Taka dokumentacja jest prowadzona na terenie każdego kraju, a organem administracyjnym odpowiedzialnym za to zadanie jest starostwo powiatowe. Mapy zasadnicze dowolnego terenu można obejrzeć jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Dane są dostępne w bezpłatnym serwisie Geoportal, z którym często mają do czynienia inwestorzy, którzy przymierzają się do zakupu działki budowlanej.
Mapa zasadnicza jest dużo bardziej szczegółowa od mapy ewidencyjnej. Zawiera dane katastralne z ewidencji gruntów i budynków, informacje na temat przebiegu instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych, rozmieszczenie budynków, ulic, drzew, ogrodzeń, latarni, studzienek, murów oporowych, a także ukształtowanie terenu. Na mapie zasadniczej znajdziemy także punkty graniczne działki, numery działek, a także numery porządkowe budynków.
Do czego służy mapa zasadnicza działki?
Mapa zasadnicza to jeden z podstawowych dokumentów, w które musi wyposażyć się inwestor planujący budowę domu. Dokument ten okaże się bowiem niezbędny w wielu sprawach formalnych, które przyjdzie mu załatwiać. Oto niektóre z nich:
- Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy,
- Stworzenie mapy do celów projektowych na podstawie mapy zasadniczej,
- Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci,
- Sporządzenie mapy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
- Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Po zakończeniu budowy domu inwestor musi zatroszczyć się o geodezyjną inwentaryzację powykonawczą realizowaną przez wykwalifikowanego geodetę. Sporządzi on mapę, na podstawie której zaktualizowana zostanie ogólnodostępna mapa zasadnicza danego regionu. Na mapie znajdą się zatem wszystkie obiekty oraz przyłącza zrealizowane podczas budowy domu.
W jakiej skali wykonuje się mapę zasadniczą?
Skala mapy zasadniczej zależy od stopnia zurbanizowania obszaru, na którym znajduje się teren objęty mapą. Najdokładniejsze mapy zasadnicze w skali 1:500 wydaje się terenów o zaawansowanym zurbanizowaniu i przewidywanym zainwestowaniu. Dla terenów małych miast, aglomeracji oraz terenów osiedlowych wsi wydaje się mapę w skali 1:1000. Mapy w skali 1:2000 to pozostałe tereny osiedlowe, tereny rolne o drobnej i nieregularnej szachownicy stanu władania, a także obszary rolne i leśne na terenach miejskich. Z kolei najmniej dokładna mapa w skali 1:5000 dotyczy terenów o rozproszonej zabudowie wiejskiej i gruntów rolnych i leśnych na obszarach pozamiejskich.
Jak uzyskać mapę zasadniczą działki?
Za prowadzenie mapy zasadniczej odpowiada starostwo powiatowe, a dokładniej Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wystarczy w tym miejscu złożyć wniosek o wydanie mapy w wersji elektronicznej (na płycie CD) lub papierowej. Można to zrobić przez Internet, aczkolwiek w tym celu potrzebny jest profil zaufany w ePUAP. Dostępne są mapy wektorowe i rastrowe, dlatego należy ustalić, jakiej potrzebujemy na ten moment. Koszt wydania mapy wynosi ok. 100 – 200 zł w zależności od formy i rodzaju mapy. Jeśli potrzebna jest mapa zasadnicza do celów projektowych, koszty oscylują w granicy kilkuset złotych, a czas oczekiwania wynosi kilka tygodni.
Czym różni się mapa zasadnicza od mapy ewidencyjnej?
Część inwestorów myli mapę zasadniczą i mapę ewidencyjną, ponieważ oba te opracowania są bardzo zbliżone i mają podobne zastosowanie. Różnica leży przede wszystkim w zakresie danych zawartych na mapie. Mapa ewidencyjna obejmuje granice działek, numery porządkowe, numery działek, budynki, punkty graniczne trwałe, nazwy ulic. Mapa zasadnicza jest natomiast dużo bardziej szczegółowa i obejmuje także ukształtowanie terenu, drzewa, ogrodzenia, studnie, uzbrojenie podziemnie, studzienki kanalizacyjne czy mury oporowe. Mapa ewidencyjna również będzie potrzebna przy niektórych formalnościach, np. przy wniosku o wydanie pozwolenie na budowę.