Mapa zasadnicza to bardzo ważne opracowanie kartograficzne, które okaże się niezbędne dla każdego inwestora planującego budowę domu. Mapa zawiera szereg istotnych informacji związanych z ukształtowaniem terenu, danymi katastralnymi czy uzbrojeniem działki. W tym artykule dowiesz się, jakie dokładnie informacje zawiera mapa zasadnicza działki, do czego służy, a także w jaki sposób można ją pozyskać.
Jakie informacje zawiera mapa zasadnicza działki?
Mapa zasadnicza to opracowanie kartograficzne, a zarazem dokument geodezyjny niezbędny przy planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Taka dokumentacja jest prowadzona na terenie każdego kraju, a organem administracyjnym odpowiedzialnym za to zadanie jest starostwo powiatowe. Mapy zasadnicze dowolnego terenu można obejrzeć jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Dane są dostępne w bezpłatnym serwisie Geoportal, z którym często mają do czynienia inwestorzy, którzy przymierzają się do zakupu działki budowlanej.
Mapa zasadnicza jest dużo bardziej szczegółowa od mapy ewidencyjnej. Zawiera dane katastralne z ewidencji gruntów i budynków, informacje na temat przebiegu instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych, rozmieszczenie budynków, ulic, drzew, ogrodzeń, latarni, studzienek, murów oporowych, a także ukształtowanie terenu. Na mapie zasadniczej znajdziemy także punkty graniczne działki, numery działek, a także numery porządkowe budynków.
Do czego służy mapa zasadnicza działki?
Mapa zasadnicza to jeden z podstawowych dokumentów, w które musi wyposażyć się inwestor planujący budowę domu. Dokument ten okaże się bowiem niezbędny w wielu sprawach formalnych, które przyjdzie mu załatwiać. Oto niektóre z nich:
- Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy,
- Stworzenie mapy do celów projektowych na podstawie mapy zasadniczej,
- Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci,
- Sporządzenie mapy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
- Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Po zakończeniu budowy domu inwestor musi zatroszczyć się o geodezyjną inwentaryzację powykonawczą realizowaną przez wykwalifikowanego geodetę. Sporządzi on mapę, na podstawie której zaktualizowana zostanie ogólnodostępna mapa zasadnicza danego regionu. Na mapie znajdą się zatem wszystkie obiekty oraz przyłącza zrealizowane podczas budowy domu.