Akademia Budowlana

Silka – charakterystyka jednego z najpopularniejszych materiałów budowlanych

Spis treści:

Silka to marka silikatów wapienno-piaskowych wytwarzanych przez firmę Xella International. Materiał ten cieszy się coraz większą popularnością i stanowi ciekawą alternatywę dla domów z ceramiki czy też betonu komórkowego. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany od końca XIX wieku, ale firma Silka znacznie poprawiła parametry techniczne silikatów, czyniąc je jeszcze lepszym budulcem na nowoczesne domy jednorodzinne.

 

Czym właściwie są silikaty wapienno-piaskowe?

 

Silikaty wapienno-piaskowe to materiał budowlany, który stara się odwzorować właściwości piaskowca w naturalnych warunkach. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się piasek kwarcowy, wapno palone oraz wodę. Piasek kwarcowy stanowi ponad 90% masy finalnego produktu. Na skutek gaszenia wapna zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje wodorotlenek wapnia. W tej formie mieszanka jest dostarczana do pras, które nadają jej określonego kształtu i wymiarów. Ostatni proces produkcji polega na naparzeniu mieszanki w hermetycznych zbiornikach wypełnionych parą wodną pod wysokim ciśnieniem i o temperaturze ponad 200 st. C.

 

W wyniku autoklawizacji trwającej od 6 do 12 godzin wodorotlenek wapnia łączy się z ditlenkiem krzemu. Wynikiem są uwodnione krzemiany wapnia o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Silikaty wapienno-piaskowe wykorzystywane w budownictwie muszą spełniać określone standardy. W Polsce wyraża ją norma: N-EN 771-2+A1:2015-10 Wymagania dotyczące elementów murowych – Część II: Elementy murowe silikatowe. Silka jest natomiast marką cegieł i pustaków z silikatów wapiennych, produkowanych przez firmę Xella International.

 

Jakie właściwości posiadają cegły i bloczki wapienno-piaskowe?

 

Właściwości silikatów czynią je niezwykle praktycznym materiałem budowlanym. Ich wytrzymałość na ściskanie wynosi od 10 do 30 MPa – to dużo więcej, aniżeli w przypadku betonu komórkowego stosowanego przy budowie domu. Materiał odznacza się przyzwoitą izolacyjnością termiczną oraz dobrą izolacyjnością akustyczną. Naturalny skład o zasadowym odczynie nie sprzyja rozwojowi pleśni, dzięki czemu jest to materiał odporny na korozję biologiczną. Silikaty są także bardzo odporne na ogień i charakteryzują się najwyższą klasą A1, co oznacza, że mur o grubości 18 cm potrafi opierać się działaniu ognia nawet przez 4 godziny.

 

Jakie zastosowanie w budownictwie posiada Silka?

 

Silka to bardzo popularne cegły i pustaki wykonane z silikatów wapienno-piaskowych. Są one coraz popularniejszym materiałem budowlanym wykorzystywanym do budowy domu w technologii murowanej. Wykonuje się z nich przede wszystkim ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, ale można je wykorzystać także do budowy ścian fundamentowych. Silikaty znajdują zastosowanie także przy murowaniu piwnic oraz kominów. Są wykorzystywane zarówno w segmencie mieszkaniowych, jak również w budynkach użyteczności publicznej – można z nich budować obiekty wielkogabarytowe. Silikaty są stosowane także do stawiania elementów małej architektury. Mogą być podstawą dla murowanych ogrodzeń. Ze względu na umiarkowaną izolacyjność termiczną nie sprawdzą się do budowy ścian jednowarstwowych – ściany z silikatów muszą być ocieplone.

 

Zalety domów murowanych z silikatów

 

Silikaty wapienno-piaskowe pozwalają wybudować trwały i praktyczny dom odznaczający się wysoką trwałością, energooszczędnością oraz komfortem. Wpływa na to chociażby dobra izolacyjność akustyczna, niski współczynnik przenikania ciepła, jak również odporność na korozję biologiczną. Materiały Silka są wytwarzane z naturalnych składników, dzięki czemu pozwalają na budowę domu ekologicznego i przyjaznego środowisku. Oferują także korzystny mikroklimat we wnętrzu domu. Cena silikatów wapienno-piaskowych jest konkurencyjna i mieści się pomiędzy ceramiką, a betonem komórkowym. Jest to zatem dobry wybór dla inwestorów, którzy chcą taniej wybudować swój wymarzony dom murowany. Wyroby Silka odznaczają się jeszcze wyższą jakością i sprawiają, że silikaty wapienno-piaskowe są coraz częściej wykorzystywanym budulcem.

 

Czy domy z cegieł i bloczków Silka posiadają wady?

 

Materiały Silka odznaczają się dużym ciężarem, co ogranicza zakres wymiarów cegieł i pustaków. Ponadto, jest to materiał dość kruchy, z którym trzeba się delikatnie obchodzić na etapie transportu, rozładunku i składowania. Jednocześnie, materiał ten jest bardzo twardy i mało podatny na szlifowanie, co oznacza, że błędy konstrukcyjne mogą okazać się bardzo kosztowne. Budowa domu z silikatów trwa zatem nieco dłużej i wymaga wykwalifikowanej ekipy budowlanej, która posiada już doświadczenie z materiałami Silka. Choć silikaty nie są materiałem pozbawionym wad, należą do grona najczęściej używanych materiałów murarskich obok ceramiki oraz betonu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.