Czym charakteryzuje się projekt rezydencji?

Rezydencją dawniej określało się reprezentacyjną siedzibę dla ważnych osób, takich jak: rodzina królewska, szlachta, a także biskupi oraz inne ważne osoby duchowne. Dzisiaj rezydencja kojarzy nam się przede wszystkim z ekskluzywnym domem. Myśląc o rezydencji wyobrażamy sobie duży dom, który zachwyca swoim wyglądem, podobnie jak willa. W praktyce, rezydencja ma być nie tylko ładna, ale również bardzo funkcjonalna, energooszczędna i komfortowa dla domowników. Możemy zatem zdefiniować rezydencję jako dom mieszkalny o podwyższonym standardzie. Natomiast to indywidualne potrzeby inwestora zdecydują o tym, co konkretnie posiadać będzie rezydencja.
Rezydencją są najczęściej domy piętrowe, choć sporym zainteresowaniem od lat cieszą się także domy z poddaszem użytkowym zachowane w stylistyce dworkowej. Rzadziej spotkamy się natomiast z rezydencjami parterowymi, choć i takie są obecne w rozbudowanych katalogach pracowni architektonicznych. Rezydencja powinna zaoferować domownikom większą liczbę pomieszczeń, które można wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb. A zatem są to raczej duże domy, których powierzchnia użytkowa zwykle przekracza 200m2.
Rezydencje bardzo często wieńczy także stropodach lub dach spadzisty o niewielkim kącie nachylenia, chyba, że jest to dom z poddaszem użytkowym. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszą się piętrowe rezydencje zakończone stropodachem, odznaczające się minimalistyczną stylistyką, która świetnie wpisuje się we współczesne trendy w budownictwie. Rezydencje mogą być również nieco wyższe od tradycyjnych domów – wyższe pomieszczenia mają bowiem korzystny wpływ na komfort domowników i dają większe możliwości aranżacyjne.
Współczesna rezydencja to dom o zwartej bryle, ale skonstruowany w taki sposób, aby zaciekawiał swoim wyglądem. Uzyskuje się to poprzez loggie, podcienie i tarasy widokowe, szeroko wysunięty okap dachu, w którym można ukryć oświetlenie, szklane lub metalowe balustrady, a także duże okna. Duży rozmiar okien jest tu niezbędny, ponieważ po pierwsze podkreśla ekskluzywny charakter domu, po drugie doświetla wnętrza, a po trzecie umożliwia lepsze wykorzystanie energii słonecznej. Rezydencja nierzadko posiada również dodatkowe elementy architektoniczne, jak chociażby wykusz, a w przypadku domów z poddaszem lukarny czy wole oczy.
We wnętrzu, rezydencja oferuje reprezentacyjny hol oraz szerokie korytarze, a także wyraźnie rozgraniczony podział na strefę dzienną oraz strefę nocną. Luksusowe rezydencje często posiadają halę, w której znajduje się basen, siłownia, sauna oraz łazienka. Jeśli chodzi o dodatkowe pomieszczenia w domu, tutaj wiele zależy od potrzeb domowników. Jednak w rezydencji często spotkamy następujące pomieszczenia dodatkowe: pokój sportowy, pokój rekreacyjny, pokój telewizyjny, gabinet lub pracownia, biblioteka, duża spiżarnia, pokój kąpielowy. W przypadku rezydencji piętrowych i z poddaszem często stosuje się także pustkę przestrzenną nad salonem, która ma uczynić strefę dzienną jeszcze bardziej przestronną.
Rezydencja jako ekskluzywny dom powinna zachwycać nie tylko atrakcyjnym wyglądem i dużą powierzchnią użytkową, ale również wysoką funkcjonalnością oraz komfortem. Aby to uzyskać, w takich domach wprowadza się nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak chociażby: pompa ciepła, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W rezydencjach powszechnie wdraża się także rozwiązania smart home z naciskiem na wydajny i jakościowy system alarmowy. W końcu takie domostwo musi posiadać lepszą ochronę przed nieproszonymi gośćmi. W ramach rozwiązań smart home można zdecydować się chociażby na automatyczne oświetlenie czy też sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją oraz wentylacją z poziomu aplikacji mobilnej. To wszystko sprawia, że rezydencja staje się posiadłością o większej wartości oraz o podniesionym standardzie.
Rezydencje są dedykowane inwestorom, którzy dysponują większym budżetem i chcą ten budżet przeznaczyć na budowę ekskluzywnego domu dostosowanego do swoich potrzeb. Są to duże i reprezentacyjne budynki, które zachwycają nowoczesnym wyglądem, ale również zapewniają bardzo wysoką funkcjonalność i energooszczędność. Tym samym przyszli domownicy mogą liczyć na wyższy komfort i lepsze samopoczucie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że duża rezydencja wymagać będzie odpowiednio dużej działki budowlanej. Taka działka powinna także oferować dostatecznie dużo miejsca na reprezentacyjny ogród, który często stanowi nierozerwalny i bardzo ważny element podkreślający ekskluzywny charakter takich domów.