Zakup gotowego projektu domu często stanowi jedną z pierwszych decyzji inwestora na drodze do zrealizowania planów o własnym domu. Pracownie architektoniczne i studia projektowe posiadają w swoich katalogach wiele tysięcy projektów, dzięki czemu dużo łatwiej można znaleźć projekt w pełni dostosowany do swoich potrzeb. Zastanawiasz się, co zawiera gotowy projekt domu zakupiony przez Ciebie za kilka tysięcy złotych? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Czym jest gotowy projekt domu?
Gotowy projekt domu to projekt stworzony przez pracownię architektoniczną lub studio projektowe, który następnie trafia do ogólnodostępnego katalogu. Inwestorzy zainteresowani budową domu zaglądają następnie do takiego katalogu i szukają projektu dostosowanego do swoich potrzeb. Gotowe projekty domów muszą być oczywiście zgodne z obowiązującymi normami i standardami, takimi jak chociażby warunki techniczne z 2021 roku. Gotowy projekt domu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych w zależności od renomy pracowni oraz specyfiki projektu. Taki projekt przejdzie jeszcze proces adaptacji, w trakcie którego zostanie dostosowany do charakterystyki działki budowlanej.
Jakie projekty wchodzą w skład gotowego projektu domu?
Podstawą każdego gotowego projektu jest projekt architektoniczny, który obejmuje część opisową, a także rysunki, rzuty oraz przekroje wszystkich elementów konstrukcyjnych oraz rzuty elewacji. Jego uzupełnieniem jest projekt konstrukcyjny, który zawiera opisy, obliczenia, a także zestawienie materiałów i technologii potrzebnych do zrealizowania projektu. Gotowy projekt domu zawiera także projekt instalacji, a mianowicie: projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, projekt instalacji C.O i gazowej, a także projekt wewnętrznej instalacji elektrycznej. Na etapie adaptacji powstanie także projekt zagospodarowania terenu działki budowlanej.
Dodatkowa dokumentacja zawarta w projekcie
Kompletna dokumentacja projektowa zawiera znacznie więcej, aniżeli powyższe projekty. Wiele projektów obejmuje wstępny kosztorys, a także zestawienie niezbędnych materiałów budowlanych. Dostępne jest także zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, a także opracowanie więźby dachowej (w przypadku dachów spadzistych). Ważną częścią dokumentacji jest Informacja Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia domu (BIOZ) potwierdzająca, że budynek będzie spełniał określone normy i standardy, które mają zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Dokumentacja zawiera również zaświadczenie o przynależności autora do izb zawodowych. Jest ono niezbędne przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Do tego, wiele pracowni architektonicznych dorzuca również zgodę na zmiany w projekcie, która pozwoli na wprowadzanie istotniejszych zmian podczas adaptacji.
Charakterystyka energetyczna
Stosunkowo nowym, ale bardzo ważnym elementem dokumentacji projektowej jest charakterystyka energetyczna. Dokument ten określa zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną pochodzącą z nieodnawialnych źródeł. Wlicza się w to energię potrzebną do ogrzania domu, chłodzenia, wentylacji, a także podgrzewania wody użytkowej. Zgodnie z obowiązującymi standardami WT 2021, maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie może przekraczać 70 kWh/m2·rok. Charakterystyka energetyczna stwierdza zgodność budynku z obowiązującymi standardami, a także zawiera wiele wskaźników informujących o energooszczędności budynku.
Jakie materiały dodatkowe może zawierać gotowy projekt?
Pracownie architektoniczne mogą dołączyć do swojego projektu kilka innych bonusów. Może to być chociażby tablica informacyjna, którą trzeba będzie powiesić w miejscu widocznym na placu budowy. Niektóre projekty są wyposażone także w wizualizacje poszczególnych pomieszczeń z przykładową aranżacją wnętrz, co ułatwia wykończenie takiego domu. Pracownia może dołączyć do dokumentacji także liczne poradniki związane z budową domu i zakładaniem ogrodu, a także katalogi okien, farb, czy innych materiałów wykończeniowych firmy, z którą współpracuje pracownia.
Ile egzemplarzy projektu otrzyma inwestor?
Dawniej standardem były cztery egzemplarze projektu domu. Miało to zresztą związek z formalnościami, jakich trzeba dopełnić przy budowie, chociażby przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jednak od września 2021 roku nowym standardem są 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego i 3 egzemplarze projektu technicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre firmy wciąż wydają po cztery egzemplarze. Ponadto, za dodatkową opłatą można zazwyczaj zamówić dodatkowe egzemplarze projektu.
Na czym polega adaptacja gotowego projektu domu?
Projekt budowlany musi uwzględniać charakterystykę działki budowlanej – jej wymiary, uksztaltowanie terenu, orientację względem drogi i stron świata, położenie przyłączy oraz innych instalacji podziemnych. Adaptacja projektu pozwala dostosować gotowy projekt domu do specyfiki działki budowlanej. Inwestor ma także możliwość wprowadzania zmian w projekcie, celem przystosowania go do swoich indywidualnych potrzeb. Na etapie adaptacji powstaje także projekt zagospodarowania terenu działki, niezbędny przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.