Akademia Budowlana

Dom typu kostka – czym charakteryzują się te projekty?

Spis treści:

Domy w typu kostki kojarzą się ze starym budownictwem charakterystycznym dla czasów PRL-u. Wówczas mało kto zwracał uwagę na stylistykę. Jednak sam zamysł tego domu jest naprawdę dobry, a nowoczesne kostki odznaczają się wysoką praktycznością i energooszczędnością. Dlatego też warto sprawdzić, czym charakteryzuje się współczesny dom typu kostka, jakie walory może zaoferować, a także dla kogo jest to wybór optymalny.

 

Czym właściwie jest dom typu kostka?

 

Jak łatwo się domyślić, dom typu kostka jest usytuowany na planie prostokąta, a wieńczy go płaski dach. To po prostu sześcian nie wyróżniający się niczym szczególnym. W starych domach tego typu nie stosowano żadnych dodatków elementów architektonicznych, przez to charakterystyczne „pudełka” z czasów PRL-u zdecydowanie nie kojarzą się z finezyjną stylistką. Jednakże sam zamysł takiego projektu jest naprawdę dobry. To proste w budowie, praktyczne i energooszczędne budynki, które doskonale wpisują się we współczesne trendy w budownictwie.

 

Dzięki temu, nowoczesny dom typu kostka to zazwyczaj dom piętrowy z dużymi i nowoczesnymi przeszkleniami. Często stosuje się tutaj loggie i podcienie, aby budynek prezentował się ciekawiej z zewnątrz. Sporo można uzyskać także poprzez okna narożne oraz szeroko wysunięty okap płaskiego dachu. Dawne domy typu kostka posiadały również wysokie piwnice, natomiast dziś jest to kwestia zależna od potrzeb i oczekiwań inwestora. Większość projektów rezygnuje jednak z podpiwniczenia, dzięki czemu można zoptymalizować koszty budowy domu.

 

Charakterystyczne cechy nowoczesnych domów kostek

 

Współczesny dom typu kostka znacznie różni się od tego, który był tak powszechnie budowany w okresie PRL-u. Co charakteryzuje nowoczesne projekty? Duże okna wykorzystujące energię słoneczną, podcienie i loggie często zabezpieczone szklaną balustradą, pustka przestrzenna nad pokojem dziennym celem lepszego doświetlenia wnętrz, zagospodarowany płaski dach, np. jako taras widokowy lub ekologiczny dach zielony, okap głęboko wysunięty poza obrys budynku. To wszystko sprawia, że prosta koncepcja domu typu kostka może prezentować się naprawdę ciekawie i bardzo nowocześnie.

 

Zresztą coraz chętniej wracamy do dawnych stylów architektonicznych, nadając im nowego kształtu. Podrasowany dom typu kostka dobrze wpisujący się w trend minimalistyczny to jeden z wielu przykładów. A pamiętasz lastryko, które odstraszało swoim wyglądem za czasów PRL-u? Dziś ta forma wykończenia cieszy się naprawdę dużą popularnością i nierzadko znajdziemy ją w ekskluzywnych domach zachowanych w modernistycznej stylistyce.

 

Jakie walory posiadają domy typu kostka?

 

Prosta i zwarta bryła bez dodatkowych elementów architektonicznych oznacza, że taki budynek jest dużo bardziej energooszczędny, ponieważ traci mniej energii cieplnej. Nowoczesny dom typu kostka często jest ogrzewany pompą ciepła, a znajduje się w nim także wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Nieprzypadkowo wiele domów pasywnych bazuje na tej właśnie koncepcji. Dom typu kostka jest także bardzo funkcjonalny i pozwala na uzyskanie optymalnego rozkładu wnętrz z podziałem na strefę nocną i strefę dzienną. Nie da się także zaprzeczyć, że nowoczesne domy tego typu mają walory estetyczne i świetnie wpisują się we współczesne trendy architektoniczne. Prosta i nieskomplikowana konstrukcja tego domu przekłada się także na niższe koszty budowy.

 

Jakie minusy posiada dom kostka?

 

Niewątpliwie to płaski dach może stanowić główny minus tego domu. Jak wiadomo, stropodach musi zostać wykonany fachowo, ponieważ wszelkie błędy konstrukcyjne odbijają się niekorzystnie na energooszczędności oraz mogą prowadzić do zawilgocenia budynku. Prawidłowe wykonanie stropodachu jest zatem dużo trudniejsze i bardziej kosztowne w porównaniu z np. dachem dwuspadowym. Dodatkowo, dom typu kostka pomimo nowoczesnych rozwiązań to wciąż bardzo minimalistyczna koncepcja i nie wszystkim przypadnie ona do gustu.

 

Przebudowa starego domu w typie kostki

 

Domy typu kostka były bardzo popularne w czasach PRL-u i pozostały z nami do dziś. Szczególnie dużo takich domów stoi na starszych osiedlach domów jednorodzinnych na zurbanizowanych terenach. Przebudowa to prosty sposób na metamorfozę starego i odstraszającego budynku na nowoczesny dom spełniający współczesne standardy. Dom typu kostka na pewno należy odświeżyć z zewnątrz. Warto zastanowić się nad wstawieniem większych okien. Konieczna będzie także termomodernizacja i dostosowanie budynku do współczesnych standardów. Starą elewację warto przemalować na jasne kolory lub zastosować coraz modniejszą fakturę betonu. Nieco kosztowniejszym zabiegiem będzie natomiast lekka przebudowa dachu i wyciągnięcie okapu poza obrys domu. W takim okapie można zastosować nowoczesne oświetlenie LED rzucające światło na elewację.

 

Komu można polecić dom typu kostka?

 

Dom typu kostka to dobra propozycja dla inwestorów ceniących sobie minimalizm idący w parze z funkcjonalnością. To proste i nieskomplikowane projekty, które mogą zaoferować wysoką funkcjonalność oraz niższe koszty utrzymania ze względu na większą energooszczędność. Zachowane w nowoczesnej stylistyce kostki potrafią prezentować się bardzo okazale, pomimo swojego minimalistycznego charakteru. Domy piętrowe w typie kostki to dobra opcja dla większych rodzin, które chcą na mniejszej działce budowlanej uzyskać większą powierzchnię użytkową. To także dobra opcja dla inwestorów oczekujących domu za rozsądną cenę.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.