Akademia Budowlana

Z czego wybudować dom?

Spis treści:

Do budowy domu można wykorzystać wiele różnorodnych materiałów budowlanych. Wybór materiału ma duży wpływ na koszty budowy domu, czas budowy, jak również finalne parametry techniczne uzyskanego budynku. To jedna z ważniejszych kwestii, które należy przedyskutować z architektem odpowiedzialnym za adaptację projektu lub projekt indywidualny. W tym artykule pokrótce omówimy poszczególne materiały budowlane.

 

Technologia budowy domu a koszty

 

Dwie wiodące technologie budowy domu to technologia murowana oraz technologia szkieletowa. W tej pierwszej wykorzystać można: ceramikę, beton, silikaty oraz keramzytobeton, natomiast w drugiej budulcem jest drewno. Drewno jest podstawowym materiałem budowlanym także w technologii domów z bali. Wybór technologii budowy domu ma duży wpływ zarówno na czas realizacji projektu, jak również koszty budowy domu.

 

Jeszcze do niedawna domy szkieletowe i domy z bali jawiły się jako korzystana cenowo alternatywa dla domów murowanych. W 2022 roku obserwujemy jednak bardzo gwałtowny wzrost cen drewna nadającego się do budowy domu. Problemem jest także bardzo ograniczona podaż. O ile ścięcie drzew i przygotowanie elementów konstrukcyjnych z drewna nie zajmuje wiele czasu, o tyle do budowy domu niezbędne jest drewno sezonowane o odpowiedniej wilgotności. Często musi ono przeleżeć nawet rok. W Polsce niezmiennie dominuje technologia murowana, która przekonuje inwestorów większą trwałością i odpornością na różne czynniki pogodowe. 

 

Z jakich materiałów można wybudować dom?

 

Wiemy już, że wybór materiału wpływa na technologię budowy domu, a to z kolei bezpośrednio wpływa na czas i koszty budowy. Wybór materiałów budowlanych jest natomiast uwarunkowany posiadanym budżetem, ale również specyfiką budynku, jaki chce się wybudować. Nie bez znaczenia jest także region i panujący w nim klimat. Jak widzisz, jest to bardzo odpowiedzialna decyzja, która powinna zostać przedyskutowana z architektem. Poniżej omawiamy pięć najpopularniejszych materiałów: ceramikę poryzowaną, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton i drewno.

 

Ceramika poryzowana

 

Ceramika poryzowana powstaje w wyniku wypalania gliny z domieszką trocin lub mączki drzewnej w bardzo wysokich temperaturach. Do budowy domu zwykle wykorzystuje się pustaki ceramiczne, ale do dyspozycji inwestorów pozostają także tradycyjne cegły.

 

Jeśli chodzi o zalety, ceramika poryzowana to materiał lekki, bardzo wytrzymały i niewrażliwy na wilgoć oraz czynniki atmosferyczne. Zapewnia dobrą izolację termiczną i przyzwoitą izolację akustyczną. Budowa domu z pustaków jest łatwa i dość szybka, a na uwagę zasługuje fakt, że dostępne są rozwiązania systemowe do różnych konstrukcji. Z ceramiki poryzowanej najczęściej buduje się ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, a także elementy niektórych stropów. W takich domach zazwyczaj stosuje się natomiast betonowe fundamenty.

 

Jeśli chodzi o wady, ceramika poryzowana jest dość drogim materiałem, zwłaszcza jeśli wybierzemy pustaki o wyższej jakości i lepszych parametrach technicznych. Ponadto, materiał ten jest dość kruchy i wymaga zachowania dużej ostrożności przy transportowaniu i składaniu.

 

Beton komórkowy

 

Beton komórkowy to coraz popularniejszy materiał budowlany, który coraz częściej zastępuje ceramikę. Powstaje z mieszaniny asfaltu, kruszywa oraz wody. Do płynnej mieszaniny asfaltu wdmuchiwane jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem, przez co w strukturze betonu pojawiają się pory zwane komórkami. Beton komórkowy jest nazywany także gazobetonem. Do wyboru pozostają bloczki oraz pustaki z betonu komórkowego.

 

Plusem jest niechybnie to, że z betonu komórkowego można wykonać wszystkie elementy konstrukcyjne budynku, poza domem. Z gazobetonu wykonuje się ściany nośne i działowe, fundamenty oraz stropy. Jest to materiał wytrzymały, ale na dokładne parametry techniczne wpływa jego gęstość. To właśnie od gęstości zależy współczynnik termoizolacji oraz wytrzymałość betonu. Materiał umożliwia szybką i prostą budowę domu, która jest krótsza w porównaniu z budową domu z ceramiki. Jest to także materiał dostępny w przystępnej cenie.

 

Jeśli chodzi o wady, do budowy domu często należy stosować beton komórkowy o różnych gęstościach. Gęsty beton jest bardziej wytrzymały, ale gorszy w kwestii właściwości termoizolacyjnych. Z kolei beton o mniejszej gęstości zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną, ale mniejszą wytrzymałość. W związku z tym, trzeba wiedzieć, jaki beton stosować dla danego elementu konstrukcyjnego. W kontekście ścian znaczenie ma to, czy będą to ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe.

 

Silikaty wapienne

 

Bloczki silikatowe produkuje się z prasowanej masy piaskowo-wapiennej. Do produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce, dzięki czemu jest to materiał ekologiczny. Technologia ta zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów w Polsce, choć jest znana od ponad 130 lat.

 

Silikaty wykazują się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz niewrażliwością na warunki atmosferyczne. Zapewniają także korzystny mikroklimat w domu, ponieważ są paroprzepuszczalne, a ponadto akumulują wilgoć, które oddają w o suchym okresie. Materiał ten jest również odporny na ogień oraz zapewnia dobrą izolację akustyczną.

 

Minusem jest gorsza termoizolacyjność, co oznacza, że z silikatów buduje się wyłącznie ściany dwu- lub trójwarstwowe. Ponadto, technologia ta wciąż oznacza nieco wyższe koszty robocizny, jako iż jest mniej popularna od pustaków i betonu.

 

Keramzytobeton

 

Keramzytobeton powstaje podobnie, jak tradycyjny beton, tyle tylko, że w roli kruszywa wykorzystuje się tutaj keramzyt. To lekkie kruszywo wypalane z gliny ilastej w wysokich temperaturach. Do budowy domu wykorzystuje się bloczki oraz pustaki keramzytobetonowe.

 

Zaletą jest bardzo wysoka izolacyjność termiczna oraz akustyczna. Jest to materiał stosunkowo lekki, a zarazem bardzo wytrzymały. Keramzytobeton zapewnia także korzystny mikroklimat w domu, a ponadto jest materiałem niezwykle uniwersalnym znajdującym zastosowanie niemal w każdych warunkach. Kolejnym plusem są stosunkowo niskie ceny tego materiału.

 

Jeśli chodzi o wady, keramzytobeton wymaga niestety dużej ilości mokrych zapraw, co oznacza, że sama robocizna jest droższa, a ponadto, wydłuża się czas budowy domu ze względu na dłuższe przerwy technologiczne na schnięcie konstrukcji z keramzytobetonu.

 

Drewno

 

Z drewna powstają domy szkieletowe oraz domy z bali. Do budowy domu wykorzystuje się najczęściej drewno pochodzące z drzew iglastych, najczęściej z sosny i świerku, a rzadziej z jodły i modrzewiu. Z drewna wznosi się ściany zewnętrzne i ściany działowe, a także stropy i więźbę dachową. Dlatego też, materiał ten jest niezbędny także przy budowie domów murowanych.

 

Budowa domów z drewna przebiega bardzo szybko, czego najlepszym przykładem są domy kanadyjskie, które można postawić w kilka tygodni. Do ich budowy wykorzystuje się bowiem gotowy szkielet drewniany, natomiast do poszycia stosuje się płyty z włókna drzewnego lub cementowo-włóknowego. Prawidłowo ocieplony dom w technologii drewnianej zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjny i przyjazny dla domowników klimat. Co więcej, domy z drewna są bardzo wytrzymałe i nie trzeba obawiać się tego, że rozpadną się przy pierwszym mocniejszym podmuchu wiatru.

 

Wady? Wysokie koszty budowy. O ile jeszcze kilka lat temu domy z drewna były chętnie wybierane właśnie ze względu na niższe koszty, o tyle dziś, wysokie ceny drewna budowlanego i ograniczona podaż tego materiału znacznie podniosła koszty. Z drugiej jednak strony, dużo szybsza budowa ogranicza koszty robocizny, a zatem wciąż jest to opcja konkurencyjna dla technologii murowanej.

 

Jaki materiał jest najlepszy do budowy domu?

 

Wybór materiałów budowlanych najlepiej jest przedyskutować z architektem adaptującym gotowy projekt lub tworzącym projekt indywidualne na zamówienie inwestora. Poszczególne materiały różnią się parametrami technicznymi, ceną, a także specyfiką budowy. Dlatego też, dokonanie optymalnego wyboru wymaga przeanalizowania dostępnego budżetu, warunków wodno-gruntowych na działce, jak również klimatu panującego w danym regionie. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który materiał budowlany jest najlepszy, ponieważ to właśnie wyżej wymienione czynniki predysponują, jaki budulec sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.