Rozważając zakup kotła jednofunkcyjnego czy dwufunkcyjnego warto dokładnie wiedzieć, na czym polega specyfika działania obu tych urządzeń. W praktyce, kocioł dwufunkcyjny dostarcza ciepło nie tylko do centralnego ogrzewania, ale również podgrzewa wodę użytkową. Jednak tylko pozornie piec dwufunkcyjny jest rozwiązaniem lepszym. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego w dużej mierze decyduje od specyfiki całego budynku, a także liczby domowników.
Jak działa jednofunkcyjny kocioł gazowy?
Kocioł gazowy zasila instalację centralnego ogrzewania, a zatem odpowiada za to, aby woda w grzejnikach oraz rurach grzewczych była gorąca. Taki grzejnik nie ogrzewa jednak wody użytkowej. W związku z tym, musimy ją uzyskać w inny sposób. Najczęściej stosuje się osobny podgrzewacz umieszczony w pobliżu kotła gazowego i podłączony do niego. Jest on wyposażony w wymiennik ciepła, najczęściej w formie wężownicy. Gorąca woda z kotła przepływa przez wężownicę, a ta ogrzewa wodę użytkową w podgrzewaczu. Ogromne znaczenie w kontekście tego systemu ma oczywiście pojemność podgrzewacza, która musi być dostosowana do liczby domowników.
Jak działa dwufunkcyjny kocioł gazowy?
Kocioł gazowy dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, pełni w naszym domu dwie funkcje. Po pierwsze podgrzewa wodę w obiegu centralnego ogrzewania, a po drugie podgrzewa także wodę użytkową. Taki kocioł posiada wymiennik ciepła. W momencie, gdy odkręcimy kran, woda będzie przepływać także przez wymiennik ciepła w kotle i będzie tu podgrzewana na bieżąco. Na pierwszy rzut oka wybór ten wydaje się dużo rozsądniejszy od kotła jednofunkcyjnego.
Tyle tylko, że od momentu odkręcenia kranu minie nieco czasu, zanim otrzymamy wodę o odpowiedniej temperaturze. Ponadto, możliwość regulacji temperatury wody jest tu mocno ograniczona. Jednocześnie, dwufunkcyjny kocioł gazowy ogrzewa wodę, która może trafiać tylko do jednego ujścia. A zatem – nie ma możliwości, aby w tym samym czasie korzystać z ciepłej wody w łazience lub też w kuchni. Motyw ten zresztą pojawia się w niektórych komediach – gdy jedna osoba bierze prysznic, druga nagle odkręca wodę w kuchni, aby woda pod prysznicem stała się zimna.
Kotły z zasobnikiem
Osobną grupą kotłów są kotły z zasobnikiem. Są to dość duże urządzenia, ponieważ w ich wnętrzu mieści się również zasobnik na wodę użytkowa. Urządzenie nie posiada wymiennika ciepła. Woda użytkowa jest podgrzewana przez zewnętrzny wymiennik płytowy zlokalizowany w kotle. A zatem, to rozwiązanie poniekąd łączy cechy jednofunkcyjnego i dwufunkcyjnego kotła gazowego. Z jednej strony mamy tu kocioł i podgrzewacz, ale z drugiej strony jest to jedno urządzenie, które zajmuje znacznie mniej miejsca. Minusem jest jednak ograniczona pojemność zasobników.
W jakich domach sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny?
Kotły dwufunkcyjne to rozwiązanie stosowane najczęściej w niewielkich domach jednorodzinnych wyposażonych w tylko jedną łazienkę. Ponadto, kocioł powinien znajdować się możliwie jak najbliższej łazienki. Kotły o mocy poniżej 21 kW można stosować w pomieszczeniach niemieszkalnych, a zatem także w łazience. Rozwiązanie to wymaga od domowników pewnego zgrania. Jak już mówiliśmy, woda użytkowa ogrzewana przez kocioł dwufunkcyjny trafia tylko do jednego ujścia. Nie ma zatem możliwości brania prysznica w łazience i mycia naczyń w kuchni jednocześnie. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane rodzinom 3-4 osobowym.
Kiedy lepiej zastosować kocioł jednofunkcyjny?
Kocioł jednofunkcyjny w kontekście ogrzewania gazowego okazuje się bardziej funkcjonalny. Zasila on bowiem zewnętrzny podgrzewacz, który może dostarczać wodę do kilku ujść w domu jednocześnie. Woda w podgrzewaczu jest ogrzewana na bieżąco, dzięki czemu niemal od razu po odkręceniu kranu otrzymamy ciepłą wodę. Gazowy kocioł jednofunkcyjny nie musi jednak zasilać podgrzewacza. Równie dobrze można zdecydować się na całkowicie osobny system podgrzewania wody użytkowej. Może to być np. pompa ciepła czy też bojler elektryczny. Kotły jednofunkcyjne stosuje się w większych domach posiadających więcej niż jedną łazienkę, projektowanych z myślą o większej liczbie domowników.
Jak wybrać odpowiedni system grzewczy?
W tej kwestii warto zaufać architektowi, który dobiera instalacje grzewczą dostosowaną do specyfiki budynku. Oczywiście duże znaczenie ma także uzbrojenie działki budowlanej. Zarówno jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne kotły gazowe będzie można zastosować tylko wtedy, gdy nasz dom posiada przyłącze gazowe. Wybierając odpowiedni system na pewno warto zwrócić uwagę na koszty zakupu i montażu, jak również wydajność grzewczą. W kontekście kotłów jednofunkcyjnych bardzo istotna jest pojemność podgrzewcza dostosowana do liczby domowników. Na etapie adaptacji gotowego projektu można wprowadzić rozwiązania dostosowane do oczekiwań inwestora.