Dom w technologii murowanej można wykonać m.in. z pustaków ceramicznych. To bardzo popularny materiał budowlany, który był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie, choć wówczas w roli czysto dekoracyjnej. Dziś pustaki ceramiczne są wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także znajdują zastosowanie przy budowie niektórych stropów. W tym artykule sprawdzamy, czy dom z pustaka ceramicznego to dobra inwestycja.
Czym właściwie jest pustak ceramiczny?
Pustaki ceramiczne to materiały produkowane z naturalnej gliny, piasku, mączki drzewnej lub trocin, a także określonej ilości wody. Z mieszanki formuje się docelowe elementy, a następnie wypala w bardzo wysokich temperaturach sięgających ponad 900 st. C. W trakcie wypalania trociny lub mączka drzewna ulegają spaleniu co prowadzi do powstania mikro porów wypełnionych powietrzem. To sprawia, że pustaki ceramiczne odznaczają się korzystnymi parametrami termoizolacyjnymi. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się pustaki poryzowane Porotherm, posiadające wewnątrz specjalny układ drążeń, który ma wydłużyć drogę przepływu ciepła.
Pustaki ceramiczne należą do grona bardzo popularnych materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy domów w technologii murowanej. Można z nic wznosić ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne. Dostępne są również pustaki stropowe wykorzystywane w stropach gęstożebrowych. Jest to materiał ekologiczny produkowany z naturalnych składników. Bloczki są lekkie i trwale, dzięki czemu pozwalają znacząco skrócić czas budowy domu.
Jakie właściwości posiadają pustaki ceramiczne?
Pustaki ceramiczne odznaczają się bardzo wysoką trwałością, a ich wytrzymałość na ściskanie oscyluje w granicy od 10 do 12,5 MPa. Dokładny wynik zależy oczywiście od rodzaju i konkretnego zastosowania poszczególnych pustaków. Jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, tutaj wynik są bardzo rozbieżne. Dawne typy były pod tym względem dużo gorsze i w zasadzie nie mogły uchodzić za materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Jednak współczesne pustaki ceramiczne produkuje się właśnie z myślą o większej energooszczędności budynku, dzięki czemu, współczynnik przenikania ciepła współczesnych pustaków oscyluje w granicy 0,25 W/(m2K). Poniżej tych wartości schodzą pustaki porotherm, z których coraz częściej wznosi się dom z pustaków ceramicznych.
Atutem pustaków ceramicznych jest ich lekkość, co przekłada się na wygodę i czas budowy domu. Materiał ten zapewnia także przyzwoitą izolację akustyczną. Warto pamiętać o tym, że dom z pustaków ceramicznych wznosi się z wielu różnych materiałów, w tym z pustaków różnego typu. A to właśnie od konkretnego rodzaju pustaka zależą konkretne właściwości i parametry techniczne.
Rodzaje pustaków ceramicznych
Do budowy ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych wykorzystywane są najczęściej pustaki ceramiczne SZ oraz U. Te pierwsze najczęściej spotkamy w wymiarach: 288x188x188 cm oraz 288x188x220 cm, natomiast te drugie w wymiarach: 250x188x188, 250x188x220, 250x155x250. Do budowy ścian wykorzystywane są także pustaki ceramiczne Max, które w szczególności sprawdzą się w przypadku ścian dwuwarstwowych oraz ścian trójwarstwowych.
W asortymencie producentów materiałów budowlanych dostępne są także specjalistyczne pustaki ceramiczne do konkretnych zastosowań. Możemy tu wskazać chociażby pustaki wentylacyjne z wydrążonymi kanałami umożliwiającymi poprowadzenie wentylacji wewnątrz budynku. Dostępne są także pustaki kominowe (dymowe) o zwiększonej odporności na wysokie temperatury. Sporym zainteresowaniem cieszą się także pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną, z których można wznosić ściany jednowarstwowe. To sprawia, że dom z pustaków ceramicznych można wybudować dużo szybciej, a także pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora.
Jakie korzyści oferuje dom z pustaka ceramicznego?
Domy z pustaków ceramicznych są niezwykle trwałe, odporne na działanie wilgoci, a także energooszczędne. Zwłaszcza popularne pustaki porotherm pozwalają skutecznie podnieść parametry termoizolacyjne i zapobiec utracie ciepła, czyniąc tym samym budynek bardziej energooszczędnym. Dom z pustaków ceramicznych odznacza się także dobrą akustyką i zapewnia domownikom ochronę przed hałasami z zewnątrz. Ze względu na właściwości tego materiału, budowa domu przebiega znacznie szybciej i jest mniej narażona na błędy konstrukcyjne. Nie dziwi zatem fakt, że pustaki ceramiczne należą do najczęściej wybieranych materiałów na ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Biorąc pod uwagę, że pustaki ceramiczne są produkowane z naturalnych materiałów, dom wykonany w tej technologii jest bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku.
Dom z pustaka ceramicznego – czy posiada wady?
Pustaki ceramiczne są materiałem kruchym, który jest narażony na uszkodzenia mechaniczne zwłaszcza na etapie transportu oraz rozładowywania. Ponadto muszą być odpowiednio składowane. Dom z pustaków ceramicznych z pewnością nie należy także do najtańszych w budowie – zarówno beton komórkowy, jak i silikaty mogą być korzystniejszą alternatywą z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak poza powyższymi wadami, pustaki ceramiczne to bardzo uniwersalny i praktyczny materiał, który pozwala na stworzenie komfortowego domu na lata.