Jednym z kluczowych parametrów działki budowlanej są warunki wodno-gruntowe, które określają rodzaj gruntu, jego przepuszczalność, spoistość i solidność, głębokość strefy przymarzania, a także poziom wód gruntowych. Na niektórych parcelach konieczne okazuje się odwodnienie działki, czyli zastosowanie systemu przeznaczonego do odprowadzania nadmiaru wód opadowych i roztopowych. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak działa odwodnienie działki.
Czym jest odwodnienie działki?
Odwodnienie działki to system, który ma na celu odprowadzanie nadmiaru wód gruntowych oraz opadowych, tak, aby nie zalegały one w gruncie, na którym wybudowaliśmy dom i zaaranżowaliśmy ogród. Nadmiar wody może szkodzić fundamentom, wpływać niekorzystnie na stan techniczny budynku, jak również zmieniać nasz ogród w błoto nieprzyjazne wielu gatunkom roślin. Wszystko zależy to od warunków wodno-gruntowych, a mianowicie od rodzaju gruntu. Odwodnienie działki możemy podzielić na systemy podziemne i powierzchniowe. Istnieje także wiele technik odprowadzania wody, które dobiera się do specyfiki działki budowlanej i danej lokalizacji.
W jakich sytuacjach potrzebne jest odwodnienie działki?
Odwodnienie działki jest konieczne w przypadku działek położonych na nieprzepuszczalnych gruntach, takich jak glina oraz ił. Na tego typu gruntach wody opadowe i roztopowe bardzo długo utrzymują się w wierzchnich warstwach, zanim zostaną odprowadzone w głąb gruntu. Tym samym mogą negatywnie oddziaływać na fundamenty, ale również elementy nawierzchniowe: podjazdy, schody, mury oporowe, alejki, chodnik. Ponadto problemem jest rozmokły grunt i bardzo duża wilgotność, która nie sprzyja wielu gatunkom roślin. W takich sytuacjach odwodnienie działki może być konieczne, aby umożliwić prawidłowe wykorzystywanie budynku oraz elementów zagospodarowania terenu.
Rodzaje odwodnienia stosowane na działkach
Przed budową domu warto przeprowadzić badania geotechniczne, na podstawie których określa się warunki wodno-gruntowe. Na ich podstawie architekt może dobrać najlepszy rodzaj fundamentów, jak również ocenić, czy konieczne będzie odwodnienie działki. Istnieje wiele rodzajów odwodnienia – zazwyczaj stosuje się podziemne rury drenarskie, które pozwalają odprowadzić wodę do kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, zbiornika retencyjnego, stawu, rowu melioracyjnego, czy też do studni chłonnej. Wyróżniamy także odwodnienie liniowe, które zazwyczaj stosuje się na utwardzonych powierzchniach, np. na podjeździe.
Wokół domu stosuje się drenaż opaskowy. Są to rury drenarskie poprowadzone wokół fundamentów. Woda dostaje się do nich przez studzienki umiejscowione na poziomie gruntu. Istnieje również system powierzchniowy, w którym stosuje się warstwę przepuszczalnego gruntu. Wybór rodzaju odwodnienia zależy zatem od konkretnych warunków wodno-gruntowych, możliwości odprowadzania wody, jak również od powierzchni działki.
Drenaż podziemny oraz drenaż powierzchniowy
Drenaż podziemny składa się z rur i studzienek drenarskich oraz elementów łączących umieszczonych pod ziemią. Rury mają odprowadzić wodę do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, naturalnego lub sztucznego zbiornika retencyjnego, ewentualnie do studni chłonnej. Ten system stosuje się w miejscach szczególnie narażonych na nadmiar wody opadowej i roztopowej, a zatem dookoła fundamentów. Dla większego bezpieczeństwa fundamenty zabezpiecza się także hydroizolacją ciężką.
Z kolei drenaż powierzchniowy często stosuje się w celu łatwiejszej aranżacji ogrodu. Jest on dużo mniej skomplikowany, ponieważ składa się na niego wyłącznie przepuszczalna warstwa gruntu, np. w postaci piasku i kruszywa. Zwykle jest to warstwa o głębokości 20-40 cm. położona w miejsce dawnego gruntu rodzimego. W ten sposób można usprawnić przechodzenie wody przez wierzchnią warstwę gruntu i tym samym ochronić system korzeniowy roślin.
Co można zrobić z nadmiarem wód opadowych i roztopowych?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się nadmiaru wody. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie rur drenarskich do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Wymaga to jednak przyłącza kanalizacyjnego, a ponadto zgody ze strony właściwego organu. W przypadku braku kanalizacji można zastosować inne rozwiązania. Bardzo ekologicznym sposobem jest zastosowanie zbiornika retencyjnego na deszczówkę. Zebraną wodę można wykorzystać do niektórych celów ogrodowych i domowych. Z kolei studnia chłonna pozwala na odprowadzenie wody do głębszych warstw gruntu, bez możliwości ponownego wykorzystania wody opadowej lub roztopowej.
Wody opadowe i roztopowe często można odprowadzić także do zbiorników wodnych – stawu czy oczka wodnego, jak również do rowów melioracyjnych, o ile takie znajdują się w okolicy. Istnieje także możliwość rozprowadzenia wody do innej części działki (ale w taki sposób, aby nie zalewała ona sąsiednich działek). W tym ostatnim rozwiązaniu często stosuje się drenaż rozsączający na większej powierzchni ogrodu, aby usprawnić przechodzie wody przez wierzchnią warstwę gruntu.
Ile kosztuje odwodnienie działki?
Koszt wykonania odwodnienia działki zależy oczywiście od powierzchni zabudowy domu, a także od tego, w jaki sposób woda będzie odprowadzana do gruntu, zbiornika wodnego lub kanalizacji. Drenaż opaskowy poprowadzony dookoła przeciętnego budynku na planie prostokąta to wydatek rzędu 3000 – 4000 zł. Czasem dochodzi konieczność zakupu zbiornika retencyjnego, a to kolejne kilka tysięcy złotych. W związku z tym, inwestorzy zawsze powinni sprawdzać warunki wodno-gruntowe, ponieważ mogą mieć one duży wpływ na całkowite koszty budowy domu i zagospodarowania terenu.