W starożytności wille były dużymi domami zamieszkanymi przez bogatych obywateli. Były sytuowane na planie prostokąta, a pomieszczenia użytkowe otaczały atrium i perystyl w części centralnej. Współcześnie, willa to po prostu większy dom jednorodzinny odznaczający się ekskluzywnością oraz podwyższonym standardem. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest willa, jakie są jej cechy charakterystyczne, a także, jak wygląda kompleksowa budowa willi.
Co to jest willa?
Współcześnie willa jest dużym domem jednorodzinnym otoczonym ogrodem. To reprezentacyjna posiadłość, która już na pierwszy rzut oka ma prezentować się na komfortową oraz ekskluzywną. Nierzadko sięga się po rozwiązania znane ze stylu klasycystycznego, aczkolwiek dzisiaj nieco rzadziej stosuje się atrium i perystyl w centralnej części budynku. Dość powszechnie spotkamy się jednak z patio, reprezentacyjnym holem, a także ogrodem zimowym. Wille mają wiele wspólnego z rezydencjami, które również odznaczają się wyższym standardem.
Willa może być budynkiem parterowym, z poddaszem użytkowym, jak również piętrowym. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się modernistyczne wille piętrowe z dużymi, nowoczesnymi oknami. Willa zazwyczaj posiada także duży garaż, a od strony ogrodu nie może zabraknąć przestronnego tarasu. Poza ekskluzywnym wyglądem, willa musi spełniać również określone standardy. Zazwyczaj są to domy bardzo energooszczędne i praktyczne, które mają podnieść codzienny komfort domowników. W tym celu stosuje się nowoczesne technologie i materiały najwyższej jakości.
Czym charakteryzują się wille?
Współczesna willa charakteryzuje się dużą powierzchnią użytkową. Zazwyczaj powierzchnia ta przekracza 200m2. Wille są wyposażone w duży garaż, a z tyłu domu posiadają przestronny taras. Ich wygląd zewnętrzny w dużej mierze zależy od stylistyki. Willa w stylu klasycystycznym posiada wiele dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak chociażby: wykusz, lukarna, wole oko czy attyka. Z kolei wille zachowane w stylu nowoczesnym odznaczają się minimalizmem, a ich charakterystyczną cechą są duże i nowoczesne okna.
Musimy pamiętać, że willa to ekskluzywny dom, który nie tylko ma się elegancko prezentować, ale również spełniać pokładane w nim przez domowników nadzieje. Zwykle są to domy energooszczędne, ogrzewane pompą ciepła i wyposażone w wentylację mechaniczną. Nierzadko projektanci sięgają także po rozwiązania OZE, czyli odnawialne źródła energii. We współczesnych willach stosuje się również innowacyjne funkcje związane z automatyką do domu, czyli koncepcją smart home. Willa powinna być otoczona przez duży i reprezentacyjny ogród.
Gdzie szukać dobrego projektu willi?
Inwestorzy mają do dyspozycji wiele cenionych pracowni architektonicznych. Firma budowlana New House współpracuje z wieloma pracowniami, dzięki czemu, w naszym katalogu można znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. Wśród nich dostępne są również projekty willi zachowanych w różnych stylistykach. Co ważne, projekty posiadając wycenę, którą inwestor może sprawdzić jeszcze przed zakupem konkretnego projektu, co oczywiście ułatwia wybór. Jeśli inwestora interesuje budowa willi ekskluzywnej i nowoczesnej, wówczas warto pomyśleć o wyborze projektu indywidualnego, który jest tworzony przez architekta na konkretnej działce budowlanej.
Jak przebiega kompleksowa budowa willi?
Budowa willi nie różni się specjalnie od budowy zwykłego domu. Najpierw mamy szereg formalności oraz etap przygotowań zwieńczony uzyskaniem pozwolenia na budowę. Prace zaczynają się od robót ziemnych i stworzenia fundamentów. Typ fundamentów dobiera się pod kątem specyfiki budynku, ale również warunków wodno-gruntowych. Wykonuje się także przeloty pod przyłącza, a także dokładnie izoluje i zabezpiecza fundamenty. Na nich wznoszone są ściany nośne. Do stanu surowego wykonuje się także stropy, betonowe schody, a także konstrukcję dachu z pokryciem.
Po wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych budowa willi osiąga stan surowy zamknięty. Następne kroki to: wykonanie instalacji i przyłączy, ocieplenie budynku, malowanie elewacji, wykonanie parapetów, wylewki pod docelową podłogę, a czasami również tynkowanie. W ten sposób uzyskany zostanie stan deweloperski. Ostatnim etapem budowy willi jest wykańczanie wnętrz: układanie podłóg, malowanie ścian i sufitów, biały montaż, montaż osprzętu elektronicznego. Kompleksowa budowa willi może obejmować także zakładanie ogrodu oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku. Dokładny zakres prac zależy oczywiście od kształtu umowy o roboty budowlane.
Komu zlecić budowę willi?
Willa to ekskluzywny i funkcjonalny dom, który ma zapewnić domownikom wyższe standardy. Aby tak się stało, nie wystarczy zastosowanie nowoczesnych technologii i jakościowych materiałów. Niezwykle ważne jest także fachowe wykonanie wszystkich etapów prac budowalnych. Inwestor potrzebuje zatem doświadczonego wykonawcy godnego zaufania. Najlepszym rozwiązaniem okaże się budowa domu z generalnym wykonawcą. Doświadczenie w kompleksowej budowie willi oraz rezydencji posiada firma budowlana New House. Jeśli zatem marzysz o ekskluzywnym domu i potrzebujesz sprawdzonego wykonawcy, New House to wybór, który nie zawiedzie oczekiwań.