Drenaż działki gliniastej. Kiedy jest konieczny?

Działki gliniaste są bardzo wymagające i często oznaczają wyższe koszty budowy domu. Glina jest bowiem glebą o bardzo niskiej przepuszczalności. Na skutek wilgoci tworzy zwartą skorupę, która zatrzymuje wody opadowe i roztopowe. Po intensywnych opadach deszczu, wody opadowe mogą przenikać do głębszych warstw gruntu tygodniami. Tymczasem zalegająca wilgoć stanowi zagrożenie dla fundamentów budynku, a także niekorzystnie wpływa na wiele gatunków roślin. Wilgotna gleba gliniasta znacznie utrudnia także wykonanie robót budowlanych w okresie wiosennym i jesiennym.
Niemniej jednak, działka gliniasta ma także pewne zalety. Jest to grunt spoisty i stabilny, dzięki czemu nie występuje ryzyko osiadania gruntu pod wpływem obciążeń generowanych przez budynek. Ponadto, prawidłowo wykonany drenaż działki gliniastej pozwala poradzić sobie z trudnościami związanymi ze słabą przepuszczalnością. Dlatego, choć działki gliniaste są uważane za problematyczne, budowa domu na ich terenie jest jak najbardziej możliwa.
Przed przystąpieniem do adaptacji projektu warto przeprowadzić badania geologiczne, które pozwolą sprawdzić warunki wodno-gruntowe na działce. Należy sprawdzić spoistość gruntu, jego solidność, przepuszczalność, głębokość strefy przymarzania, a także poziom wód gruntowych. To wszystko może mieć duży wpływ na wybór konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych, zwłaszcza fundamentów. Badania geologiczne to koszt rzędu 1500 – 3000 zł, ale ekspertyza uzyskana w wyniku takich badań znacznie ułatwi wzniesienie trwałego i komfortowego domu na lata.
Glina skutecznie zatrzymuje wody opadowe i roztopowe, które oddziałują na fundamenty budynku. To z czasem może obniżyć ich konstrukcję. W przypadku domów z podpiwniczeniem pojawia się także problem związany z wysokim zawilgoceniem piwnicy, co sprzyja rozwojowi pleśni. Zalegające wody opadowe i roztopowe sprawiają, że grunt jest podmokły, a chodzenie po nim sprawia duże trudności. Z takimi warunkami nie poradzą sobie także rośliny, które nie tolerują wysokiej wilgotności. Do tego dochodzi ryzyko podmywania podjazdów, alejek, ścieżek, tarasu oraz innych elementów osadzonych na gruncie. To sprawia, że drenaż działki gliniastej często okazuje się po prostu niezbędny.
Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym sposobem jest drenaż powierzchniowy polegający na usunięciu górnej, nieprzepuszczalnej warstwy ziemi i zastąpieniu go materiałem drenującym o dużej przepuszczalności, takim jak: żwir, piasek czy keramzyt. Grubość tej warstwy powinna wynosić ok. 20 -40 cm. Grunt macierzysty jest odizolowany od warstwy drenującej geowłókniną. Drenaż powierzchniowy sprawdza się przy aranżowaniu ogrodu, a także przy odwodnieniu chodników. Jest jednak mało efektywny, jeśli chodzi o ochronę budynku.
Drenaż podziemny składa się natomiast z rur drenarskich i studzienek osadzanych pod powierzchnią gruntu. Ich zadaniem jest zbieranie zalegającej wody i odprowadzanie jej do specjalnego zbiornika, którym może być rów melioracyjny, staw, oczko wodne, studnia chłonna czy zbiornik retencyjny. Wodę można odprowadzać także do kanalizacji deszczowej, ale wymaga to uzyskania pozwolenia. Rury drenarskie są montowane w zagłębieniach wypełnionych żwirem lub piaskiem na głębokości od 40 do 70 cm. Przykładem tej instalacji jest drenaż opaskowy stosowany dookoła fundamentów.
Do odwadniania nawierzchni ogrodowych, podjazdów, chodników lub alejek stosuje się także odwodnienie liniowe. Są to kratki umieszczone na powierzchni gruntu, które pozwalają odprowadzić wody opadowe i roztopowe do zbiornika retencyjnego lub kanalizacji. Aby system ten był efektywny, powierzchnie powinny być lekko nachylone w kierunku kratek.
Drenaż opaskowy to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku nieprzepuszczalnych gruntów. Aby ochronić fundamenty budynku przed oddziaływaniem wilgoci stosuje się specjalny system podziemnych rur drenarskich, które mają na celu przechwytywać wodę, a następnie odprowadzać ją do zbiornika retencyjnego lub do kanalizacji. W ten sposób można zapobiec niszczeniu fundamentów na skutek wilgoci. Drenaż opaskowy to właśnie system drenażu podziemnego. Składa się z rur drenarskich osadzonych na głębokości 40 – 70 cm i otoczonych przepuszczalnym materiałem, a także ze studzienek, które mają odprowadzać wodę z powierzchni gruntu do rur drenarskich.
Działka gliniasta może uprzykrzyć życie osobom marzącym o pięknym i zadbanym ogrodzie. Zalegająca woda opadowa i roztopowa czyni grunt podmokłym i miękkim. Jest to środowisko, w którym wiele gatunków roślin po prostu sobie nie poradzi. Naturalnym sposobem walki z tego typu glebą jest zastosowanie roślin, które preferują bardzo wilgotne stanowiska i mają zdolność do absorpcji wody. Sprawdzą się tutaj: magnolie, bez, kaliny, wierzby, olchy, dęby błotne, ciemierniki.
Istnieje także wiele praktycznych rozwiązań, które pozwalają uporać się z nieprzepuszczalną glebą. Można stosować podwyższone rabaty wypełnione przepuszczalnym gruntem, rośliny w dużych donicach, nawierzchnie ażurowe, które wspomagają odprowadzanie wody, a także wspomniany już powierzchniowy drenaż działki gliniastej. Choć oznacza to dodatkowe koszty, to pozwoli na stworzenie wymarzonego ogrodu także na wymagającej działce gliniastej.